
AIVD en MIVD: oorlog Oekraïne kan anti-overheidssentiment opstoken
DEN HAAG (ANP) - De oorlog in Oekraïne zal anti-institutionele sentimenten in Nederland waarschijnlijk verder aanwakkeren. Extremisten zien namelijk in de strijd en de gevolgen van die strijd een strategie van de elite om het volk te onderdrukken. Dat staat in een gezamenlijke publicatie van de inlichtingendiensten, de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst en de militaire tegenhanger, de MIVD.
De diensten denken dat de oorlog in het land nog wel even zal duren. Van vredesbesprekingen is vooralsnog geen sprake en volgens de diensten is het ook niet waarschijnlijk dat Rusland of Oekraïne de strijd binnenkort zal winnen. Intussen heeft de oorlog wel gevolgen voor bijvoorbeeld de energievoorziening, waardoor ook Nederlanders geconfronteerd worden met hoge prijzen.
De AIVD en MIVD waarschuwen dat die hoge prijzen leiden problemen en onvrede. Ook de oorlog zelf leidt tot wantrouwen tegenover de overheid. De diensten merken op dat "de extremistische anti-institutionele beweging overwegend pro-Russisch is, waarbij president Poetin wordt afgeschilderd als 'verlosser'". Dat is volgens de diensten niet per se een populaire opvatting in Nederland, maar zou de groepen wel gevoelig maken voor heimelijke beïnvloeding vanuit Rusland.
De diensten zeggen dat er voor zover bekend geen grote aantallen extremisten naar Rusland of Oekraïne zijn gereisd om mee te vechten. Wel waarschuwen ze dat de kans bestaat dat al-Qaida of de terroristische organisatie Islamitische Staat zal proberen te profiteren van de oorlog.
Meer uit Binnenland
SCHIPHOL (ANP) - Een helikopter van de Amerikaanse luchtmacht is woensdagavond aangekomen op Schiphol, ziet een ANP-fotograaf. Mogelijk gaat het om de helikopter die de Amerikaanse president Donald Trump vervoert. Die heet dan, zodra de president erin zit, de Marine One. Het toestel is naar Nederland gebracht door een militair transportvliegtuig.
1 uur geledenRILLAND (ANP) - Op snelweg A58 zijn ter hoogte van het Zeeuwse Rilland twee volwassenen en een kind gewond geraakt door een ongeluk. Rond 18.15 uur botsten daar drie auto's op elkaar, meldt de politie. De slachtoffers zijn met spoed naar het ziekenhuis vervoerd. Over hun toestand is niets bekendgemaakt.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De drie politievakbonden en de Centrale Ondernemingsraad uiten in een brief aan de Tweede Kamer hun zorgen over financiële tekorten bij de politie. De organisatie verwacht een tekort van tientallen miljoenen in 2026 dat oploopt tot 300 miljoen euro in 2030, maakte demissionair justitieminister David van Weel (VVD) donderdag bekend.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Schrijver Pim Lammers heeft zijn tweede Zilveren Griffel gewonnen. De auteur is bekroond voor zijn boek Een ongelofelijk grote, ongelofelijk gevaarlijke leguaan. De illustraties van Natascha Stenvert kregen een Zilveren Penseel. Dat heeft boekenkoepel CPNB woensdag bekendgemaakt. Lammers won de Zilveren Griffel eerder in 2018.
6 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Kapitein Mark van Rennes van het activistenschip Madleen dat naar Gaza wilde varen, heeft in Jordanië twee keer het ziekenhuis bezocht voor "een korte behandeling". Van Rennes zei dit bij zijn aankomst op luchthaven Schiphol vanuit Amman in antwoord op de vraag hoe hij behandeld is toen hij in Israël in detentie zat.
7 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - De Nederlandse kapitein Mark van Rennes is woensdagmiddag aangekomen op Schiphol. In de aankomsthal wachtten familieleden en ongeveer dertig medestanders hem op en juichten en klapten toen ze hem zagen.
7 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het is "goed nieuws voor de reiziger" dat vakbonden VVMC, FNV en CNV stakingen op het spoor voorlopig hebben opgeschort. Dit meldt een woordvoerster van NS woensdag.
8 uur geleden