
AIVD en MIVD mogen door nieuwe wet snel reageren op cyberaanval
DEN HAAG (ANP) - De inlichtingendiensten AIVD en MIVD mogen door een wet die dinsdag is goedgekeurd door de Eerste Kamer sneller reageren op een cyberaanval. De diensten kunnen daardoor meteen een onderzoek instellen als landen als Rusland en China een digitale aanval uitvoeren. Tot nu toe moest hier van tevoren toestemming voor worden gevraagd aan de toezichthouder.
Die moet in zulke gevallen nog steeds beoordelen of de inlichtingendiensten zich aan de regels houden en geen onnodige risico's nemen, maar zal dat doen terwijl de operatie al bezig is. Dat levert cruciale tijdwinst op volgens de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) en de Militaire Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (MIVD). In het verleden zijn operaties afgeblazen omdat de diensten te lang moesten wachten op toestemming.
In de wet is ook geregeld dat zogeheten bulkdatasets met grote hoeveelheden persoonsgegevens langer mogen worden bewaard. De plicht vervalt om na anderhalf jaar te beoordelen of deze gegevens nog relevant zijn en deze te vernietigen als het antwoord daarop nee is. De diensten mogen door de nieuwe wet de betrokken minister verzoeken om de gegevens een jaar langer te bewaren.
Tijdelijke wet
De senaat heeft vorige week gedebatteerd over de wet. Toen bleek dat de meeste partijen vinden dat de geopolitieke situatie het noodzakelijk maakt om de inlichtingendiensten meer bevoegdheden te geven. Fracties als GroenLinks-PvdA, Volt en Partij voor de Dieren maakten zich wel zorgen om de privacy van burgers.
De tijdelijke wet die is aangenomen door de Eerste Kamer moet tekortkomingen die het demissionaire kabinet ziet in de Wet op de inlichtingen- en veiligheidsdiensten (Wiv) vier jaar lang wegnemen. Het idee is om de Wiv later permanent aan te passen op dit punt.
Meer uit Binnenland
HOUTEN (ANP) - Het wordt in de laatste twee weken van augustus nog vrij warm zomerweer, meldt Weeronline. Wel zal het geleidelijk wisselvalliger zijn en komt het vaker tot regen of buien.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een ruime meerderheid van de Nederlanders vertrouwt hun huissleutels aan de buren toe tijdens de vakantie. 65-plussers vertrouwen hun buren meer dan jongeren en mensen in stedelijke gebieden zijn minder geneigd hun buren de sleutel te geven dan bewoners van het platteland, zo blijkt uit onderzoek van het CBS, onder 180.000 mensen van vijftien jaar en ouder.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bij de Oranjesluizen in het IJ bij Amsterdam wordt komende week topdrukte verwacht. Tijdens SAIL passeren er naar verwachting zo'n 10.000 schepen de doorgang tussen het IJmeer/Markermeer en het IJ. Rijkswaterstaat (RWS) zet daarom extra mensen in om ervoor te zorgen dat het scheepvaartverkeer er veilig en vlot door kan, laat een woordvoerder weten.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De 24-jarige Amsterdammer die zaterdagmiddag is opgepakt voor het bekladden van het Nationaal Monument op de Dam, is zaterdagavond op vrije voeten gesteld. Hij blijft nog wel verdachte van vernieling, meldt zijn advocaat. Het Openbaar Ministerie moet beslissen of de man wordt vervolgd.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Tussen de 1500 en 2000 betogers hebben zaterdag een pro-Palestijnse mars door Amsterdam gehouden. De demonstratie was gericht tegen het geweld van het Israƫlische leger tegen de inwoners van Gaza, dat volgens de betogers op genocide neerkomt.
14 uur geledenPHILIPSBURG (ANP) - Bewoners van Sint-Maarten, Sint-Eustatius en Saba bereiden zich voor op het passeren van orkaan Erin. Die trekt aan het eind van de ochtend (begin van de avond Nederlandse tijd) voorbij ten noordoosten van Sint-Maarten. Erin is inmiddels in kracht toegenomen tot een orkaan van categorie 4, op een schaal van 5.
19 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Deelnemers aan een pro-Palestijnse demonstratie in Amsterdam zijn zaterdag begonnen aan hun mars door de stad. De betoging begon om 14.00 uur op de Dam en eindigt later op het Museumplein.
19 uur geleden