AIVD en MIVD gebruikten vorig jaar meer bijzondere bevoegdheden
DEN HAAG (ANP) - De inlichtingendiensten AIVD en MIVD hebben hun bijzondere bevoegdheden in 2023 meer ingezet. Dat meldt de Toetsingscommissie Inzet Bevoegdheden (TIB) in haar jaarverslag. Vorig jaar kreeg de toezichthouder 3383 verzoeken van de diensten om deze bevoegdheden te gebruiken, een kleine 17 procent meer dan in 2022. Het tappen van internetkabels was vorig jaar "een belangrijk onderwerp" volgens de commissie.
De TIB wil omwille van de vertrouwelijkheid niet verklaren waarom geheime diensten meer aanvragen hebben gedaan.
Wel is bekend dat veel dreigingen volgens de AIVD in 2023 een kritiek punt zijn gepasseerd. De hoogste baas Erik Akerboom sprak bij de presentatie van het jaarverslag van de geheime dienst van een toegenomen dreiging door jihadisten, vanuit China en van criminele netwerken. De militaire inlichtingendienst MIVD ziet het aantal cyberoperaties uit Rusland tegen Nederland en zijn bondgenoten toenemen. Dat heeft met de oorlog in Oekraïne te maken.
Bevoegdheden
In hun onderzoeken mogen de diensten bijvoorbeeld mensen volgen of observeren, agenten inzetten of gegevensverkeer tappen. Vaak hebben ze hier toestemming voor nodig van demissionair minister Hugo de Jonge (Binnenlandse Zaken), die zijn besluit moet laten toetsen door de TIB.
De toezichthouder heeft vorig jaar meerdere verzoeken ontvangen om internetverkeer op grote schaal te tappen, waarvan sommigen zijn afgewezen. De diensten verzamelen zo een grote bak gegevens, in de hoop de informatie te vinden waarnaar ze op zoek zijn. Voor deze methode gelden strenge regels, ook omdat veel informatie wordt verzameld van mensen die niet in de belangstelling staan van de diensten.
Alsnog goedgekeuring
De TIB keurde 4,4 procent van alle aanvragen om bijzondere bevoegdheden te gebruiken af. De helft van deze verzoeken werden later alsnog goedgekeurd nadat ze waren aangepast.
Meer uit Binnenland
BARNEVELD (ANP) - BBB-senator Robert van Gasteren zegt zijn lidmaatschap van de partij op, zo kondigde hij aan op een partijbijeenkomst in Barneveld. Hij blijft wel actief bij de BBB-fractie in de Eerste Kamer, zei hij desgevraagd. "Met hetzelfde programma en hetzelfde BBB-gevoel." De partij heeft twaalf zetels in de senaat.
9 uur geledenBARNEVELD (ANP) - Mona Keijzer neemt definitief afscheid van de BBB, nadat ze door de fractie is gepasseerd als potentieel partijleider. "Voor mij stopt het hier vandaag als lid van BBB," zei ze op een ledenavond. Ze scheidde zich al eerder af van de Tweede Kamerfractie en ging op persoonlijke titel verder als Kamerlid.
9 uur geledenBARNEVELD (ANP) - Leden van BBB zijn boos, teleurgesteld en verdrietig om de "reuring" in de partij. Die ontstond nadat Henk Vermeer het partijleiderschap had overgenomen van Caroline van der Plas, hoewel Mona Keijzer die functie ook ambieerde.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Verschillende lokale partijen met namen die lijken op PRO, de nieuwe roepnaam van GroenLinks-PvdA, zijn niet blij met hun nieuwe naamgenoot. Donderdag kondigde de partij aan verder te gaan als Progressief Nederland, kortweg PRO. ProHengelo schrijft op Facebook dat het gebruik van dezelfde naam voor een landelijke partij kan leiden tot "verwarring over rollen, posities en verantwoordelijkheden".
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Sophie Hermans van Volksgezondheid, Welzijn en Sport maakt structureel tot 177 miljoen euro vrij om klaar te zijn voor een volgende pandemie. Het geld komt van meerdere posten binnen haar eigen begroting. Begin maart adviseerde de minister nog tegen extra geld hiervoor.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De voorlopige winst van lokale partijen tijdens de gemeenteraadsverkiezingen ten opzichte van de vorige is kleiner dan eerder gemeld door de ANP Verkiezingsdienst. Ze zijn dus niet de grote winnaars van de recente verkiezingen.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dit jaar zet landbouwminister Jaimi van Essen (D66) 150 miljoen euro extra klaar voor natuurherstel en verschillende maatregelen voor de landbouw. Het geld komt uit de pot van 20 miljard euro die de coalitie de komende jaren wil uitgeven aan het oplossen van het stikstofprobleem.
13 uur geleden