AirPods-maker: toeleveranciers Apple willen China sneller verlaten
BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - Chinese toeleveranciers van Apple willen hun activiteiten waarschijnlijk sneller verplaatsen van China naar het buitenland. Dat meldt vicevoorzitter Kazujoshi Yoshinaga van GoerTek, een producent van AirPods, Apples draadloze oortjes. Ook zijn bedrijf wil vertrekken. De bedrijven doen dat als gevolg van toenemende spanningen tussen China en de Verenigde Staten, het thuisland van Apple.
Achter de schermen zouden negen van de tien belangrijkste toeleveranciers grootschalige verhuizingen voorbereiden, aldus Yoshinaga. Onderzoekers van Bloomberg schatten wel in dat het acht jaar kan duren om slechts 10 procent van de capaciteit van Apple naar buiten China te verplaatsen.
GoerTek verwacht dat dit veel sneller kan. Het bedrijf heeft al 280 miljoen dollar geïnvesteerd in een nieuwe fabriek in Vietnam. Daarnaast overweegt het GoerTek een uitbreiding naar India, aldus Yoshinaga. Volgens hem zouden Amerikaanse technologiebedrijven hebben aangedrongen op het zoeken van alternatieve locaties.
Aantrekkelijke uitwijkmogelijkheid
Vietnam blijft voorlopig een aantrekkelijke uitwijkmogelijkheid voor Apple. Het techconcern wil daar mogelijk ook zijn iPads en MacBooks laten maken, naast de AirPods. Luxshare Precision Industry, een andere belangrijke toeleverancier voor de draadloze Apple-oortjes, heeft al een fabriek in Vietnam.
Apple en China zijn al tientallen jaren met elkaar verbonden. De Amerikaanse krant The Wall Street Journal meldde in december al op basis van ingewijden dat Apple minder afhankelijk van China wilde worden. Dat geldt ook voor de productie van iPhones, die het bedrijf ook al buiten China uitrolde.
De relatie tussen China en Amerika is al langere tijd gespannen. In 2021 ging de Amerikaanse Senaat akkoord met enorme investeringen om de economische macht van China terug te dringen, vooral op technologisch gebied. Ook breidde president Joe Biden de lijst uit van Chinese ondernemingen waarin niet langer geïnvesteerd mag worden.
Meer uit Buitenland
LYON (ANP/AFP) - Ongeveer 25 vrachtauto's en een bus zijn op de drukke Franse autosnelweg A7 richting Lyon gestopt om te demonstreren tegen de hoge brandstofprijzen, melden plaatselijke media. De chauffeurs delen pamfletten uit aan automobilisten die nog over één rijbaan kunnen.
17 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR/DPA) - De situatie bij de Iraanse kerncentrale Bushehr verslechtert steeds verder. Daarvoor waarschuwde de topman van het Russische kernenergieconcern Rosatom. Aleksej Lichatsjov noemde aanvallen in de omgeving een gevaar voor de nucleaire veiligheid.
1 uur geledenISLAMABAD (ANP/DPA/RTR) - Om te proberen de oorlog in Iran te bezweren overleggen zondag en maandag de ministers van Buitenlandse Zaken van Egypte, Pakistan, Saudi-Arabië en Turkije in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad. Dat heeft de Pakistaanse minister Ishaq Dar bekendgemaakt. De bewindslieden spreken naar verwachting ook met de premier van het land, Shehbaz Sharif.
3 uur geledenABU DHABI (ANP/RTR/AFP) - Oekraïne en de Verenigde Arabische Emiraten hebben afgesproken dat ze gaan samenwerken op defensiegebied. Dat maakte de Oekraïense president Volodymyr Zelensky bekend na een ontmoeting met president Mohammed bin Zayed Al Nahyan van de Golfstaat.
5 uur geledenMONTE CARLO (ANP/AFP) - Paus Leo is zaterdagochtend in Monaco gearriveerd voor het eerste pauselijke bezoek van de moderne tijd aan het ministaatje. Hij kwam aan in een helikopter en is ontvangen door prins Albert en prinses Charlene.
5 uur geledenSANAA (ANP/RTR/AFP/DPA) - De Jemenitische Houthi's hebben voor het eerst sinds het begin van de oorlog in het Midden-Oosten de verantwoordelijkheid opgeëist voor een raketaanval op Israël. De groep liet weten dat de operaties doorgaan tot de "agressie" op alle fronten wordt beëindigd.
7 uur geledenBANGKOK (ANP/AFP) - Thailand heeft een overeenkomst met Iran bereikt over de doorgang van Thaise olietankers door de Straat van Hormuz. Dat maakte de premier van Thailand zaterdagochtend bekend.
8 uur geleden