Airlines omlaag op verder positief gestemde Europese beurzen
AMSTERDAM (ANP) - Luchtvaartmaatschappijen eindigden maandag in het rood op de Europese beurzen. Ryanair heeft de winst het afgelopen kwartaal fors zien dalen door flinke druk op de ticketprijzen. De Ierse budgetvlieger verwacht ook voor de belangrijke zomerperiode dat de ticketprijzen lager zijn dan eerder gedacht. Het aandeel noteerde bij het slot 17 procent lager op de aandelenbeurs in Dublin. EasyJet, een andere budgetvlieger, verloor ruim 7 procent in Londen.
Air France-KLM was bij de middelgrote fondsen op het Damrak de grootste verliezer, met een min van bijna 1,4 procent. IAG, eigenaar van luchtvaartmaatschappijen British Airways en Iberia, verloor in Londen bij het slot 3,5 procent. Vrijdag stonden de aandelen van airlines ook al onder druk door de wereldwijde IT-storing, die leidde tot vluchtvertragingen en annuleringen.
Verschillende maatschappijen, waaronder British Airways en easyJet, kregen van de Nederlandse luchtvaartautoriteit van de Inspectie Leefomgeving en Transport maandag ook boetes van in totaal iets meer dan 1 miljoen euro voor het verkeerd gebruiken van slots op Schiphol en Eindhoven Airport.
Positieve stemming
Verder was de stemming op de Europese beurzen positief. De AEX-index op de Amsterdamse beurs eindigde ruim 1 procent hoger op 916,95 punten. De MidKap klom 1,3 procent tot 892,66 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs wonnen tot 1,4 procent.
De chipbedrijven hoorden bij de winnaars in de hoofdindex op het Damrak. ASML, ASMI en Besi wonnen tot 3 procent. Recent kregen de chipbedrijven nog zware verliezen te verwerken. Dinsdag komt ASMI met cijfers. Verfconcern AkzoNobel, dat dinsdag ook de boeken opent, hoorde bij de sterkste stijgers, met een plus van 2,2 procent.
Unilever
Unilever was een van de schaarse dalers in de AEX-index, met een min van 0,1 procent. Het verzorgings- en levensmiddelenconcern is volgens persbureau Bloomberg aan eerste gesprekken begonnen met bedrijven die mogelijk de ijsjestak van het bedrijf willen kopen. In de MidKap was industrieel toeleverancier Aalberts de grootste stijger met een plus van 3,7 procent.
Vivendi zakte 0,6 procent in Parijs. Het Franse media- en entertainmentconcern overweegt het reclame- en communicatiebureau Havas apart naar de Amsterdamse beurs te brengen. De beursgang moet plaatsvinden na de opsplitsing van het Franse concern in drie afzonderlijke onderdelen. In 2021 bracht het concern al zijn muziektak Universal Music Group (UMG) apart naar de Amsterdamse beurs.
Meer uit Financieel
MILAAN (ANP/BLOOMBERG) - De grotere Italiaanse bank Banco BPM heeft aan rivaal Monte dei Paschi di Siena, de oudste bank ter wereld, een fusie tussen gelijken voorgesteld. Als dit tot een samenvoeging leidt, zou dat de op een na grootste bankgroep van Italië opleveren, met een beurswaarde van meer dan 50 miljard euro.
6 uur geledenWENEN (ANP/RTR) - Oliekartel OPEC en bondgenoten als Rusland hebben zondag voor de vierde maand op rij besloten hun productiedoelen voor olieproductie op te schroeven. Ze voegen wederom 188.000 vaten olie per dag toe aan hun productiedoelstelling. Het gaat wel om een symbolische verhoging, aangezien de Straat van Hormuz zo goed als afgesloten is en de olielveringen ernstig zijn verstoord.
7 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Air France-KLM-topman Ben Smith heeft laten doorschemeren dat hij bereid is om een mogelijke betrokkenheid bij een bod op easyJet te overwegen. Volgens persbureau Bloomberg heeft hij gezegd dat hij een telefoontje van de potentiële koper Castlelake zou aannemen, mocht de Amerikaanse investeringsmaatschappij met een voorstel komen.
8 uur geledenRIO DE JANEIRO (ANP) - De productie van duurzamere vliegtuigbrandstof, ofwel sustainable aviation fuel (SAF), komt wereldwijd amper van de grond. Daarop heeft de internationale luchtvaartbrancheorganisatie IATA dit weekend gewezen op een conferentie in Brazilië. De belangenclub waarschuwde dat doelstellingen voor luchtvaartmaatschappijen om meer gebruik hiervan te maken zo in gevaar komen.
9 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China wil slankere elektrische auto's, na jaren waarin grotere accu's en de groeiende vraag naar ruimte en functies personenwagens aanzienlijk groter en zwaarder hebben gemaakt. Dat meldde de Chinese staatszender CCTV zondag.
10 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Werkgeversvoorman Coen van Oostrom hoopt dat bezuinigingen op de sociale zekerheid in Nederland niet nodig zijn en dat het mogelijk is om andere oplossingen te vinden. Dat heeft de VNO-NCW-voorzitter gezegd in het televisieprogramma WNL Op Zondag. Hij wil met de vakbonden kijken hoe het systeem van sociale zekerheid "efficiënter" geregeld kan worden.
12 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/RTR) - OpenAI is van plan zijn chatbot ChatGPT ingrijpend te vernieuwen. Het Amerikaanse techbedrijf wil er een "superapp" van maken met programmeertools en zogenoemde AI-agents om de omzet te verhogen in aanloop naar een mogelijke beursgang, meldt zakenkrant Financial Times zondag op basis van ingewijden.
14 uur geleden