Airlines omlaag op verder positief gestemde Europese beurzen
AMSTERDAM (ANP) - Luchtvaartmaatschappijen eindigden maandag in het rood op de Europese beurzen. Ryanair heeft de winst het afgelopen kwartaal fors zien dalen door flinke druk op de ticketprijzen. De Ierse budgetvlieger verwacht ook voor de belangrijke zomerperiode dat de ticketprijzen lager zijn dan eerder gedacht. Het aandeel noteerde bij het slot 17 procent lager op de aandelenbeurs in Dublin. EasyJet, een andere budgetvlieger, verloor ruim 7 procent in Londen.
Air France-KLM was bij de middelgrote fondsen op het Damrak de grootste verliezer, met een min van bijna 1,4 procent. IAG, eigenaar van luchtvaartmaatschappijen British Airways en Iberia, verloor in Londen bij het slot 3,5 procent. Vrijdag stonden de aandelen van airlines ook al onder druk door de wereldwijde IT-storing, die leidde tot vluchtvertragingen en annuleringen.
Verschillende maatschappijen, waaronder British Airways en easyJet, kregen van de Nederlandse luchtvaartautoriteit van de Inspectie Leefomgeving en Transport maandag ook boetes van in totaal iets meer dan 1 miljoen euro voor het verkeerd gebruiken van slots op Schiphol en Eindhoven Airport.
Positieve stemming
Verder was de stemming op de Europese beurzen positief. De AEX-index op de Amsterdamse beurs eindigde ruim 1 procent hoger op 916,95 punten. De MidKap klom 1,3 procent tot 892,66 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs wonnen tot 1,4 procent.
De chipbedrijven hoorden bij de winnaars in de hoofdindex op het Damrak. ASML, ASMI en Besi wonnen tot 3 procent. Recent kregen de chipbedrijven nog zware verliezen te verwerken. Dinsdag komt ASMI met cijfers. Verfconcern AkzoNobel, dat dinsdag ook de boeken opent, hoorde bij de sterkste stijgers, met een plus van 2,2 procent.
Unilever
Unilever was een van de schaarse dalers in de AEX-index, met een min van 0,1 procent. Het verzorgings- en levensmiddelenconcern is volgens persbureau Bloomberg aan eerste gesprekken begonnen met bedrijven die mogelijk de ijsjestak van het bedrijf willen kopen. In de MidKap was industrieel toeleverancier Aalberts de grootste stijger met een plus van 3,7 procent.
Vivendi zakte 0,6 procent in Parijs. Het Franse media- en entertainmentconcern overweegt het reclame- en communicatiebureau Havas apart naar de Amsterdamse beurs te brengen. De beursgang moet plaatsvinden na de opsplitsing van het Franse concern in drie afzonderlijke onderdelen. In 2021 bracht het concern al zijn muziektak Universal Music Group (UMG) apart naar de Amsterdamse beurs.
Meer uit Financieel
DUBLIN (ANP/BLOOMBERG) - De toezichthouder op de media in Ierland onderzoekt Meta Platforms, het bedrijf achter onder meer Facebook en Instagram. De waakhond start twee onderzoeken vanwege zorgen dat het socialemediabedrijf gebruikers ervan weerhoudt zelf te kiezen wat er in hun feed op Instagram en Facebook verschijnt.
36 minuten geledenPARIJS (ANP/RTR/AFP) - De Eurocommissaris voor Handel heeft de Verenigde Staten opgeroepen de vorig jaar overeengekomen handelsdeal te respecteren. Eurocommissaris Maroš Šefčovič zei dat dinsdag volgens de Europese Commissie tegen de Amerikaanse handelsgezant Jamieson Greer.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is dinsdag flink hoger geëindigd. Beleggers volgden de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten. De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth zei dat de wapenstilstand tussen de Verenigde Staten en Iran, die bijna een maand geleden begon, nog steeds van kracht is. De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi verklaarde dat de besprekingen vooruitgang boeken.
3 uur geledenDELFT (ANP) - De Nederlandse producent van quantumprocessors QuantWare heeft 152 miljoen euro opgehaald bij een nieuwe financieringsronde. Met het geld wil QuantWare een grote fabriek in Delft bouwen voor de productie van quantumprocessors. Onder andere de durfkapitaaltak van de Amerikaanse chipproducent Intel en overheidsinvesteringsfonds Invest-NL steken geld in de scale-up uit die Zuid-Hollandse plaats.
5 uur geledenVELSEN-NOORD (ANP) - Milieudefensie-directeur Donald Pols gaat aan de slag bij Tata Steel Nederland. Hij moet daarom per direct stoppen bij de milieuclub.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - Cryptobeurs Coinbase is dinsdag een winnaar op de beurs in New York na aankondiging van een reorganisatie. Beleggers zetten het aandeel hoger omdat een streep door 14 procent van het personeelsbestand betekent dat de kosten bij het Amerikaanse bedrijf omlaag zullen gaan.
5 uur geledenMARANELLO (ANP/BELGA/BLOOMBERG) - De leveringen van sportwagenbouwer Ferrari zijn in het eerste kwartaal verstoord door de Iranoorlog. Normaal vinden Ferrari's gretig aftrek rond de Perzische Golf, maar de oorlog verhindert dit. Ferrari zegt dat het deze moeilijkheden wel kon pareren door meer auto's naar andere regio's te sturen.
6 uur geleden