Airlines omlaag op verder positief gestemde Europese beurzen
AMSTERDAM (ANP) - Luchtvaartmaatschappijen eindigden maandag in het rood op de Europese beurzen. Ryanair heeft de winst het afgelopen kwartaal fors zien dalen door flinke druk op de ticketprijzen. De Ierse budgetvlieger verwacht ook voor de belangrijke zomerperiode dat de ticketprijzen lager zijn dan eerder gedacht. Het aandeel noteerde bij het slot 17 procent lager op de aandelenbeurs in Dublin. EasyJet, een andere budgetvlieger, verloor ruim 7 procent in Londen.
Air France-KLM was bij de middelgrote fondsen op het Damrak de grootste verliezer, met een min van bijna 1,4 procent. IAG, eigenaar van luchtvaartmaatschappijen British Airways en Iberia, verloor in Londen bij het slot 3,5 procent. Vrijdag stonden de aandelen van airlines ook al onder druk door de wereldwijde IT-storing, die leidde tot vluchtvertragingen en annuleringen.
Verschillende maatschappijen, waaronder British Airways en easyJet, kregen van de Nederlandse luchtvaartautoriteit van de Inspectie Leefomgeving en Transport maandag ook boetes van in totaal iets meer dan 1 miljoen euro voor het verkeerd gebruiken van slots op Schiphol en Eindhoven Airport.
Positieve stemming
Verder was de stemming op de Europese beurzen positief. De AEX-index op de Amsterdamse beurs eindigde ruim 1 procent hoger op 916,95 punten. De MidKap klom 1,3 procent tot 892,66 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs wonnen tot 1,4 procent.
De chipbedrijven hoorden bij de winnaars in de hoofdindex op het Damrak. ASML, ASMI en Besi wonnen tot 3 procent. Recent kregen de chipbedrijven nog zware verliezen te verwerken. Dinsdag komt ASMI met cijfers. Verfconcern AkzoNobel, dat dinsdag ook de boeken opent, hoorde bij de sterkste stijgers, met een plus van 2,2 procent.
Unilever
Unilever was een van de schaarse dalers in de AEX-index, met een min van 0,1 procent. Het verzorgings- en levensmiddelenconcern is volgens persbureau Bloomberg aan eerste gesprekken begonnen met bedrijven die mogelijk de ijsjestak van het bedrijf willen kopen. In de MidKap was industrieel toeleverancier Aalberts de grootste stijger met een plus van 3,7 procent.
Vivendi zakte 0,6 procent in Parijs. Het Franse media- en entertainmentconcern overweegt het reclame- en communicatiebureau Havas apart naar de Amsterdamse beurs te brengen. De beursgang moet plaatsvinden na de opsplitsing van het Franse concern in drie afzonderlijke onderdelen. In 2021 bracht het concern al zijn muziektak Universal Music Group (UMG) apart naar de Amsterdamse beurs.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag licht hoger gesloten. Beleggers op Wall Street deden het rustiger aan, na de flinke koersverliezen op donderdag en de kleine uitslagen op vrijdag.
6 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Verenigd Koninkrijk benadert meerdere EU-landen, waaronder Nederland, om zich te verzetten tegen strenge handelsvoorstellen die het VK kunnen uitsluiten van deelname aan openbare aanbestedingen. Dit melden ingewijden aan persbureau Bloomberg.
7 uur geledenSTOCKHOLM (ANP) - Energieleverancier Vattenfall verkoopt zijn activiteiten in Frankrijk aan de Franse elektriciteits- en gasleverancier Alterna énergie. Vattenfall meldt een overeenkomst te hebben gesloten om de elektriciteits- en gasverkopen over te dragen aan zijn Franse branchegenoot.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Adyen was dinsdag de grootste stijger op de AEX-index. Het betaalbedrijf, dat betalingen verwerkt voor bedrijven als HelloFresh en Spotify, maakte vorige week een zware koersval. Adyen had de omzetverwachting voor dit jaar verlaagd.
10 uur geledenLEVERKUSEN (ANP/BLOOMBERG) - De Duitse producent van landbouwpesticiden Bayer gaat een schikking van 10,5 miljard dollar aankondigen om lopende en toekomstige rechtszaken in de Verenigde Staten rond het omstreden onkruidverdelgingsmiddel Roundup af te handelen. Dit zeggen ingewijden tegen persbureau Bloomberg.
11 uur geledenTIEL (ANP) - Het Bureau Krediet Registratie (BKR) ziet een aanzienlijke toename in het aantal mensen die hun gegevens over leningen willen inzien na het nieuws over een groot datalek bij telecomprovider Odido. Volgens een woordvoerder was er de afgelopen dagen een piek, die nu wat is geluwd.
12 uur geledenNEW YORK (ANP) - Entertainment- en mediaconcern Paramount Skydance ging dinsdag omhoog op de beurzen in New York. Branchegenoot Warner Bros. Discovery verklaarde de verkoopgesprekken met Paramount tijdelijk te heropenen na het aangepaste overnamebod van het moederbedrijf van tv-zender CBS. Paramount klom 5,6 procent en Warner won 2,9 procent. Netflix steeg 0,8 procent.
13 uur geleden