Airconditioners jagen mondiale stroomvraag op, waarschuwt IEA
PARIJS (ANP/RTR) - De wereldwijde vraag naar elektriciteit groeit dit jaar waarschijnlijk in het snelste tempo in bijna twintig jaar. Dat komt voor een belangrijk deel doordat er steeds meer airconditioners worden gebruikt, nu de temperaturen wereldwijd oplopen en er soms sprake is van flinke hittegolven. Daarvoor waarschuwt het Internationaal Energie Agentschap (IEA) in een nieuw rapport.
De vraag naar elektriciteit groeit ook doordat elektrische aandrijving steeds meer een spil wordt van ons energiesysteem. Denk ook aan het toegenomen gebruik van elektrische auto's. Daarnaast brengt de opmars van kunstmatige intelligentie (AI) een grote stroomvraag met zich mee. Voor AI is veel rekenkracht van computers vereist. Ook datacenters verbruiken veel elektriciteit.
Alles bij elkaar leidt dit naar verwachting tot een 4 procent hoger stroomverbruik dan vorig jaar. Dat zou het hoogste mondiale groeipercentage zijn sinds 2007, wanneer de opleving na de coronalockdowns buiten beschouwing wordt gelaten. Het IEA, een toonaangevende denktank uit Parijs, denkt dat er volgend jaar nog eens 4 procent meer elektriciteit verbruikt wordt dan dit jaar.
'Sneller tempo'
Deze enorme vraag heeft waarschijnlijk tot gevolg dat veel vervuilende kolencentrales voorlopig nodig blijven om voldoende elektriciteit te kunnen leveren. Hierdoor stabiliseert de CO2-uitstoot van de mondiale energiesector, waarbij dit jaar een lichte groei wordt verwacht, voordat deze in 2025 weer terugvalt, aldus het IEA.
"Het is bemoedigend om te zien dat het aandeel van schone energie in de elektriciteitsmix blijft stijgen, maar dit moet in een veel sneller tempo gebeuren om aan de internationale energie- en klimaatdoelstellingen te voldoen", zegt IEA-bestuurder Keisuke Sadamori.
Milde weersomstandigheden
Vooral in India en China wordt meer stroom verbruikt. In die grote Aziatische economieën groeit de vraag naar stroom dit jaar respectievelijk zo'n 8 en 6 procent, is de verwachting. Voor China, dat worstelt om het tempo van zijn economische groei op peil te houden, betekent dit wel een iets minder sterke toename van de stroomvraag dan vorig jaar.
In de Europese Unie was de voorgaande twee jaar nog sprake van een krimp van de stroomvraag als gevolg van de flink gestegen energieprijzen na de Russische inval in Oekraïne. Maar dit jaar voorziet het IEA hier een groei van 1,7 procent. De vraag in de Verenigde Staten lijkt daarnaast met 3 procent op te veren, na een daling in 2023 als gevolg van milde weersomstandigheden.
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP/AFP) - Luchtvaartmaatschappij Transavia schrapt een deel van haar vluchten in mei en juni nu de prijzen voor vliegtuigbrandstof sterk stijgen als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten. Dat heeft het bedrijf aan persbureau AFP laten weten.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse Republikeinse senator Thom Tillis zal stemmen voor de benoeming van Kevin Warsh als de nieuwe voorzitter van de Federal Reserve. Dat heeft hij zondag gezegd tijdens een interview met NBC News. Daarmee lijkt de beëdiging van de door Donald Trump voorgedragen kandidaat als opvolger van de huidige Fed-voorzitter Jerome Powell zekerder te worden. Powells termijn loopt in mei af.
8 uur geledenMUSCAT (ANP/RTR) - Oman heeft investeringsovereenkomsten ondertekend met meerdere organisaties voor nieuwe industrieprojecten ter waarde van meer dan 200 miljoen Omaanse rial. Dat is omgerekend zo'n 444 miljoen euro.
10 uur geledenHONGKONG (ANP/BLOOMBERG) - Beursintroducties in Hongkong hebben dit jaar al meer dan 140 miljard Hongkongse dollar (ongeveer 15,2 miljard euro) opgebracht. Dat meldt minister van Financiën Paul Chan van de speciale administratieve regio van de Volksrepubliek China in zijn blog. Daarmee behoudt Hongkong volgens hem zijn positie als belangrijkste bestemming ter wereld voor een beursgang.
14 uur geledenBOEDAPEST (ANP/BLOOMBERG) - De vermoedelijke aankomende premier van Hongarije zegt over informatie te beschikken dat rijke figuren die zijn gelinkt aan de regering van Viktor Orbán activa naar het buitenland wegsluizen. Verkiezingswinnaar Péter Magyar waarschuwt investeerders uit te kijken wat ze kopen en eist dat de Hongaarse autoriteiten "de criminelen oppakken die de Hongaren miljarden hebben gekost" en voorkomen dat ze "hun buit naar het buitenland smokkelen".
1 dag geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering slaat wereldwijd alarm over vermeende diefstal van AI-kennis door Chinese bedrijven. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft diplomaten opgedragen hun zorgen daarover te delen in het buitenland, meldt persbureau Reuters op basis van een intern bericht.
1 dag geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering heeft sancties opgelegd aan een Chinese raffinaderij, omdat die voor miljarden dollars aan Iraanse olie zou hebben gekocht. Het gaat om een zogenoemde 'theepot-raffinaderij'.
1 dag geleden