Airconditioners jagen mondiale stroomvraag op, waarschuwt IEA
PARIJS (ANP/RTR) - De wereldwijde vraag naar elektriciteit groeit dit jaar waarschijnlijk in het snelste tempo in bijna twintig jaar. Dat komt voor een belangrijk deel doordat er steeds meer airconditioners worden gebruikt, nu de temperaturen wereldwijd oplopen en er soms sprake is van flinke hittegolven. Daarvoor waarschuwt het Internationaal Energie Agentschap (IEA) in een nieuw rapport.
De vraag naar elektriciteit groeit ook doordat elektrische aandrijving steeds meer een spil wordt van ons energiesysteem. Denk ook aan het toegenomen gebruik van elektrische auto's. Daarnaast brengt de opmars van kunstmatige intelligentie (AI) een grote stroomvraag met zich mee. Voor AI is veel rekenkracht van computers vereist. Ook datacenters verbruiken veel elektriciteit.
Alles bij elkaar leidt dit naar verwachting tot een 4 procent hoger stroomverbruik dan vorig jaar. Dat zou het hoogste mondiale groeipercentage zijn sinds 2007, wanneer de opleving na de coronalockdowns buiten beschouwing wordt gelaten. Het IEA, een toonaangevende denktank uit Parijs, denkt dat er volgend jaar nog eens 4 procent meer elektriciteit verbruikt wordt dan dit jaar.
'Sneller tempo'
Deze enorme vraag heeft waarschijnlijk tot gevolg dat veel vervuilende kolencentrales voorlopig nodig blijven om voldoende elektriciteit te kunnen leveren. Hierdoor stabiliseert de CO2-uitstoot van de mondiale energiesector, waarbij dit jaar een lichte groei wordt verwacht, voordat deze in 2025 weer terugvalt, aldus het IEA.
"Het is bemoedigend om te zien dat het aandeel van schone energie in de elektriciteitsmix blijft stijgen, maar dit moet in een veel sneller tempo gebeuren om aan de internationale energie- en klimaatdoelstellingen te voldoen", zegt IEA-bestuurder Keisuke Sadamori.
Milde weersomstandigheden
Vooral in India en China wordt meer stroom verbruikt. In die grote Aziatische economieën groeit de vraag naar stroom dit jaar respectievelijk zo'n 8 en 6 procent, is de verwachting. Voor China, dat worstelt om het tempo van zijn economische groei op peil te houden, betekent dit wel een iets minder sterke toename van de stroomvraag dan vorig jaar.
In de Europese Unie was de voorgaande twee jaar nog sprake van een krimp van de stroomvraag als gevolg van de flink gestegen energieprijzen na de Russische inval in Oekraïne. Maar dit jaar voorziet het IEA hier een groei van 1,7 procent. De vraag in de Verenigde Staten lijkt daarnaast met 3 procent op te veren, na een daling in 2023 als gevolg van milde weersomstandigheden.
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP) - Op Schiphol zijn maandag al zo'n 450 vluchten geannuleerd in verband met de sneeuwval. De verwachting is dat er nog meer annuleringen bijkomen, laat Schiphol maandagochtend weten. Dat is een veel groter aantal dan zondag bleek. KLM liet zondag al weten maandag zeker 124 vluchten te schrappen.
13 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De Vereniging van Effectenbezitters (VEB) stapt naar de Ondernemingskamer van het gerechtshof in Amsterdam om de fusieplannen van kunstmestproducent OCI te laten blokkeren. Volgens de beleggersclub is deze stap nodig omdat het aan de beurs in Amsterdam genoteerde bedrijf geen gehoor geeft aan oproepen van beleggers om de omstreden plannen te staken.
24 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Winkeliers in Nederland hebben in november meer omzet gedraaid dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De totale omzet in de detailhandel steeg met 3,9 procent, na een stijging van 3,3 procent in oktober. Het volume, ofwel de hoeveelheid verkochte spullen of voedingsmiddelen, lag 2,6 procent hoger dan een jaar geleden. Online werd bijna 6 procent meer omgezet dan een jaar eerder.
37 minuten geledenTOKIO (ANP/AFP) - Een blauwvintonijn van 243 kilo is op de vismarkt in Tokio voor een recordbedrag van 510,3 miljoen yen (bijna 2,8 miljoen euro) verkocht. De vis, die werd gevangen voor de kust van Japan, is gekocht door Kiyoshi Kimura, de eigenaar van de restaurantketen Sushi Zanmai.
2 uur geledenORANJESTAD (ANP) - De luchthaven van Aruba beleeft een "superzondag". Er worden naar verwachting meer dan 16.000 passagiers verwerkt. Naast de 68 aankomende en vertrekkende vluchten zijn er tien extra vluchten uit Amerika aangekondigd om passagiers te helpen die vast kwamen te zitten nadat zaterdag alle vluchten uit de VS waren geannuleerd, na de Amerikaanse aanval op Venezuela.
14 uur geledenATHENE (ANP/RTR) - Het vliegverkeer in Griekenland lijkt zondagmiddag langzaam weer op gang te komen, na een urenlange opschorting van alle aankomende en vertrekkende vluchten op Griekse luchthavens. Er was sprake van uitval van radiofrequenties, wat de gebruikelijke communicatie in het luchtverkeer lamlegde.
15 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Ook Corendon zet een extra vlucht in om passagiers naar Amsterdam te vliegen die zaterdag op Curaçao zijn gestrand. Deze vertrekt maandag. De maatschappij verwacht dat alle passagiers die langer op het eiland hebben moeten blijven, mee aan boord kunnen.
15 uur geleden