Airconditioners jagen mondiale stroomvraag op, waarschuwt IEA
PARIJS (ANP/RTR) - De wereldwijde vraag naar elektriciteit groeit dit jaar waarschijnlijk in het snelste tempo in bijna twintig jaar. Dat komt voor een belangrijk deel doordat er steeds meer airconditioners worden gebruikt, nu de temperaturen wereldwijd oplopen en er soms sprake is van flinke hittegolven. Daarvoor waarschuwt het Internationaal Energie Agentschap (IEA) in een nieuw rapport.
De vraag naar elektriciteit groeit ook doordat elektrische aandrijving steeds meer een spil wordt van ons energiesysteem. Denk ook aan het toegenomen gebruik van elektrische auto's. Daarnaast brengt de opmars van kunstmatige intelligentie (AI) een grote stroomvraag met zich mee. Voor AI is veel rekenkracht van computers vereist. Ook datacenters verbruiken veel elektriciteit.
Alles bij elkaar leidt dit naar verwachting tot een 4 procent hoger stroomverbruik dan vorig jaar. Dat zou het hoogste mondiale groeipercentage zijn sinds 2007, wanneer de opleving na de coronalockdowns buiten beschouwing wordt gelaten. Het IEA, een toonaangevende denktank uit Parijs, denkt dat er volgend jaar nog eens 4 procent meer elektriciteit verbruikt wordt dan dit jaar.
'Sneller tempo'
Deze enorme vraag heeft waarschijnlijk tot gevolg dat veel vervuilende kolencentrales voorlopig nodig blijven om voldoende elektriciteit te kunnen leveren. Hierdoor stabiliseert de CO2-uitstoot van de mondiale energiesector, waarbij dit jaar een lichte groei wordt verwacht, voordat deze in 2025 weer terugvalt, aldus het IEA.
"Het is bemoedigend om te zien dat het aandeel van schone energie in de elektriciteitsmix blijft stijgen, maar dit moet in een veel sneller tempo gebeuren om aan de internationale energie- en klimaatdoelstellingen te voldoen", zegt IEA-bestuurder Keisuke Sadamori.
Milde weersomstandigheden
Vooral in India en China wordt meer stroom verbruikt. In die grote Aziatische economieën groeit de vraag naar stroom dit jaar respectievelijk zo'n 8 en 6 procent, is de verwachting. Voor China, dat worstelt om het tempo van zijn economische groei op peil te houden, betekent dit wel een iets minder sterke toename van de stroomvraag dan vorig jaar.
In de Europese Unie was de voorgaande twee jaar nog sprake van een krimp van de stroomvraag als gevolg van de flink gestegen energieprijzen na de Russische inval in Oekraïne. Maar dit jaar voorziet het IEA hier een groei van 1,7 procent. De vraag in de Verenigde Staten lijkt daarnaast met 3 procent op te veren, na een daling in 2023 als gevolg van milde weersomstandigheden.
Meer uit Financieel
TEL AVIV (ANP/BLOOMBERG) - De Tel Aviv Stock Exchange (TASE) is vanaf de eerste week van 2026 open van maandag tot en met vrijdag. De Israëlische beurs was in de afgelopen decennia van zondag tot en met donderdag open, in lijn met de werkweek in het land. Met de aanpassing van de openingsdagen wil de Israëlische beurs zijn aantrekkingskracht op internationale investeerders vergroten na twee jaar oorlog in Gaza.
26 minuten geledenLONDEN (ANP) - In de Europese bankensector dreigen de komende jaren meer dan 200.000 banen te verdwijnen, doordat banken steeds meer gebruikmaken van kunstmatige intelligentie (AI). Dat meldt zakenkrant Financial Times op basis van onderzoek door de Amerikaanse zakenbank Morgan Stanley. Ook gaan banken volgens het onderzoek door met het sluiten van vestigingen, omdat steeds meer online wordt gebankierd.
56 minuten geledenBEIJING (ANP/RTR/AFP) - China heeft een tijdelijke importheffing van 55 procent aangekondigd op rundvlees uit onder meer de Verenigde Staten, Brazilië en Australië. Het tarief geldt voor vers en bevroren rundvlees, zowel met als zonder botten. De maatregel geldt vanaf 1 januari drie jaar lang op importen die een bepaalde hoeveelheid overschrijden.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index in Amsterdam is woensdag met een klein verlies begonnen aan de laatste dag van het bewogen beursjaar 2025, dat in het teken stond van de handelsoorlog van de Amerikaanse president Donald Trump, de opkomst van kunstmatige intelligentie en geopolitieke spanningen. De handelsvolumes zullen naar verwachting laag blijven, aangezien de aandelenmarkten in Amsterdam, Brussel en Parijs op oudejaarsdag al om 14.00 uur sluiten.
2 uur geledenTOKIO (ANP/BLOOMBERG) - Topbestuurders uit het Japanse bedrijfsleven hebben een belangrijk jaarlijks bezoek aan China geschrapt door de diplomatieke spanningen tussen Japan en China over Taiwan. Bij dat bezoek in januari stond ook een ontmoeting met de Chinese president Xi Jinping op de planning.
3 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Eurostar wil woensdag weer alle treinen van en naar Londen door de Kanaaltunnel laten rijden. Wel waarschuwt het bedrijf voor treinen die op het laatste moment worden geschrapt en opnieuw voor vertragingen.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Supermarkten zijn steeds vaker open op nieuwjaarsdag. Tien jaar geleden was slechts een op de tien supermarkten open op 1 januari. Nu is dat 45 procent, iets meer dan vorig jaar toen het nog 43 procent was. Dat blijkt uit gegevens die het ANP van Openingstijden.nl ontving. Die site verzamelde gegevens van bijna 3700 supermarktvestigingen.
4 uur geleden