Airbus werkt aan nieuwe vliegtuigen, waaronder waterstoftoestel
TOULOUSE (ANP/BLOOMBERG) - Airbus werkt aan een generatie nieuwe vliegtuigen. Daarvoor lopen twee projecten, vertelde topman Guillaume Faury tijdens een toelichting op de jaarresultaten. Een van de toestellen moet gaan vliegen op waterstof, het andere moet het best verkochte type A320 van de vliegtuigfabrikant gaan vervangen. Tegen 2035 moet de opvolger in gebruik worden genomen.
Het waterstofvliegtuig moet een bereik krijgen van zo'n 1600 kilometer. In eerste instantie zal het relatief klein worden ontwikkeld met ruimte voor zo'n honderd passagiers. Daarna is het de bedoeling om geleidelijk op te schalen, wat afhangt van het "succes over tijd", aldus Faury. Het andere project, gericht op de opvolger van de A320, heeft betrekking op een vliegtuig voor de middellange afstand. Dat toestel zal worden aangedreven door duurzame vliegtuigbrandstof en plek bieden aan 140 tot 240 passagiers, afhankelijk van het subtype.
"We zitten in de testfase", lichtte Faury toe. Airbus experimenteert onder meer met de spanwijdte van de toestellen en aandrijfsystemen.
Airbus meldde eerder op de dag dit jaar meer toestellen te kunnen leveren dan vorig jaar, ondanks leveringsproblemen en onderdelentekorten. Daarmee zou de Europese vliegtuigfabrikant het gat met zijn geplaagde Amerikaanse concurrent Boeing vergroten. Dat bedrijf heeft vliegtuigen van het type 737, dat vergelijkbaar is met de A320.
Boeing raakte vorige maand in opspraak nadat een deurpaneel van een toestel van Boeing was losgeraakt tijdens een vlucht. Later bleek dat er losse bouten in dat deurpaneel zaten en dat meerdere bouten leken te missen. Ook in andere toestellen zijn daarna losse bouten gevonden.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Socialemediaplatform Meta is het nog altijd "fundamenteel oneens" met de aanpassingen die Facebook en Instagram van de Nederlandse rechter moesten ondergaan. Tegen dat besluit van oktober stelde het concern direct hoger beroep in, maar vlak voor de behandeling trok Meta de belangrijkste bezwaren in. Tijdens die zitting bleek maandag dat het bedrijf op andere manieren de gedwongen aanpassingen wil aanvechten.
30 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Aandelenhandelaren op het Damrak deden het maandag voorzichtig aan bij het begin van de nieuwe drukke beursweek. Naast de geopolitieke spanningen kijken beleggers vooral uit naar het rentebesluit van de Amerikaanse centrale bank op woensdag. In Amsterdam komen onder meer chipmachinemaker ASML en bank ING met resultaten. Ook openen grote Amerikaanse techbedrijven als Microsoft, Apple, Tesla en Meta Platforms de boeken.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP/BLOOMBERG) - WhatsApp komt onder strengere controle van de EU te staan. De Europese Commissie heeft de openbare kanalenfunctie van de berichtendienst toegevoegd aan een lijst van socialemedia die vanwege hun grootte moeten voldoen aan strengere regels. Die gelden niet voor privéchats, maar alleen voor WhatsApp-kanalen. Dat zijn de openbare chats waar beheerders eenzijdig berichten, foto's en video's kunnen delen.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag hoger begonnen. Beleggers deden het wel rustig aan en letten vooral op de Federal Reserve. De centrale bank begint dinsdag aan zijn tweedaagse rentevergadering. Het is de eerste vergadering dit jaar. Algemeen wordt verwacht dat de Fed de leenkosten in de grootste economie ter wereld onveranderd zal laten. Dat besluit zal naar verwachting leiden tot kritiek van president Donald Trump, die juist lagere rentetarieven wil voor Amerikanen.
3 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM hervat dinsdag het vliegverkeer naar de Saudische steden Dammam en Riyadh. De luchtvaartmaatschappij annuleerde dit weekend veel vluchten naar steden in het Midden-Oosten. Vanwege de "geopolitieke situatie" besloten KLM en andere maatschappijen het luchtruim te mijden.
3 uur geledenNEW DELHI (ANP/RTR) - India en de Europese Unie zijn klaar met de onderhandelingen over een vrijhandelsakkoord, meldt de Indiase handelssecretaris Rajesh Agrawal. De deal zou dinsdag ondertekend kunnen worden tijdens de EU-India-top.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Tweedehands elektrische auto's zijn vorig jaar goedkoper geworden in Nederland. De gemiddelde prijs lag in 2025 op 34.600 euro, meldt het Europese onlineautoplatform AutoScout24 op basis van eigen gegevens. Dat is 8,7 procent goedkoper dan in 2024.
5 uur geleden