Airbus werkt aan nieuwe vliegtuigen, waaronder waterstoftoestel
TOULOUSE (ANP/BLOOMBERG) - Airbus werkt aan een generatie nieuwe vliegtuigen. Daarvoor lopen twee projecten, vertelde topman Guillaume Faury tijdens een toelichting op de jaarresultaten. Een van de toestellen moet gaan vliegen op waterstof, het andere moet het best verkochte type A320 van de vliegtuigfabrikant gaan vervangen. Tegen 2035 moet de opvolger in gebruik worden genomen.
Het waterstofvliegtuig moet een bereik krijgen van zo'n 1600 kilometer. In eerste instantie zal het relatief klein worden ontwikkeld met ruimte voor zo'n honderd passagiers. Daarna is het de bedoeling om geleidelijk op te schalen, wat afhangt van het "succes over tijd", aldus Faury. Het andere project, gericht op de opvolger van de A320, heeft betrekking op een vliegtuig voor de middellange afstand. Dat toestel zal worden aangedreven door duurzame vliegtuigbrandstof en plek bieden aan 140 tot 240 passagiers, afhankelijk van het subtype.
"We zitten in de testfase", lichtte Faury toe. Airbus experimenteert onder meer met de spanwijdte van de toestellen en aandrijfsystemen.
Airbus meldde eerder op de dag dit jaar meer toestellen te kunnen leveren dan vorig jaar, ondanks leveringsproblemen en onderdelentekorten. Daarmee zou de Europese vliegtuigfabrikant het gat met zijn geplaagde Amerikaanse concurrent Boeing vergroten. Dat bedrijf heeft vliegtuigen van het type 737, dat vergelijkbaar is met de A320.
Boeing raakte vorige maand in opspraak nadat een deurpaneel van een toestel van Boeing was losgeraakt tijdens een vlucht. Later bleek dat er losse bouten in dat deurpaneel zaten en dat meerdere bouten leken te missen. Ook in andere toestellen zijn daarna losse bouten gevonden.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De banengroei in Nederland valt tijdelijk stil als de energieprijzen hoog blijven. Dat stelt uitkeringsorganisatie UWV in een nieuwe prognose van de arbeidsmarkt. Vooral in sectoren als vervoer, industrie en de uitzendbranche zal het aantal banen afnemen.
54 minuten geledenSAN FRANCISCO (ANP) - OpenAI, het bedrijf achter ChatGPT, heeft bij de Amerikaanse beurstoezichthouder SEC vertrouwelijk documenten ingediend voor een beursnotering. Het bedrijf van Sam Altman heeft nog geen datum voor een mogelijke beursgang, schrijft het in een online verklaring. Bronnen melden aan Bloomberg dat het bedrijf mogelijk al dit najaar naar de beurs zou willen gaan.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York eindigden maandag gemengd. De Nasdaq sloot de handelsdag hoger af, nadat de techgraadmeter voor het weekend nog ruim 4 procent was gekelderd door een verkoopgolf in de Amerikaanse chipsector. Dat was de grootste verliesbeurt van de Nasdaq in ruim een jaar tijd.
5 uur geledenBOSTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Een federale rechter in de Amerikaanse stad Boston heeft een tarief van 100.000 dollar voor een bepaald werkvisum maandag ongeldig verklaard. President Donald Trump kwam in september met dat tarief voor bedrijven die hoogopgeleide, gespecialiseerde arbeidsmigranten naar de VS willen trekken, om Amerikaanse werknemers zo meer kans te geven.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Leden van de Vereniging van Effectenbezitters (VEB) kunnen een vergoeding tegemoetzien voor koersverlies op aandelen van SNS Reaal toen het bedrijf in 2013 werd genationaliseerd. De VEB heeft daarover een schikking getroffen met de bankverzekeraar en de toenmalige accountant KPMG.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het samenwerkingsverband van KPN en pensioenuitvoerder APG mag een deel van de glasvezelnetwerken van Delta Fiber Nederland niet overnemen. Dat heeft de Autoriteit Consument & Markt (ACM) bepaald. De waakhond vreest dat de concurrentie door de overname afneemt en dat internet daardoor duurder kan worden voor consumenten en bedrijven, terwijl de kwaliteit van de dienstverlening mogelijk lager wordt.
8 uur geledenLEIDSCHENDAM (ANP) - Boodschappen worden volgend jaar tot wel 10 procent duurder. Daarvoor waarschuwt supermarktkoepel CBL in een brandbrief aan het kabinet. De prijsstijgingen zijn volgens de branchevereniging deels te wijten aan maatregelen van de overheid.
9 uur geleden