Airbus moet soms orders afslaan door grote vraag, zegt topman
FARNBOROUGH (ANP/BLOOMBERG) - De Europese vliegtuigbouwer Airbus moest soms bestellingen voor nieuwe toestellen weigeren door de grote vraag en de hoeveelheid openstaande orders. Dat heeft Airbus-topman Guillaume Faury gezegd op de grote luchtvaartshow in het Britse Farnborough die deze week wordt gehouden.
Faury stelt dat er meer vraag in de markt is dan Airbus aankan met de leveringen. "Dus we moeten orders weigeren omdat we niet kunnen leveren in de tijdsperiode die wordt gevraagd. Als er dus wat zwakte komt in de markt dan is dat voor ons geen probleem", zei de topman.
Door het sterke herstel in de luchtvaart van de coronapandemie en de investeringen van luchtvaartmaatschappijen in energiezuinigere vliegtuigen zitten de orderboeken van Airbus bomvol. Maar Airbus heeft te maken met problemen in de toeleveringsketen, waardoor het bedrijf zijn productie minder snel kan opvoeren dan gewenst. Faury vreest dat die problemen nog wel enkele jaren kunnen aanhouden. Het bedrijf heeft sommige afnemers dan ook gewaarschuwd dat leveringen vertraging kunnen oplopen.
Premier
Ook bij Boeing zitten de orderboeken helemaal vol, ondanks de kwaliteitsproblemen waar de Amerikaanse vliegtuigbouwer de laatste tijd mee kampt. Overigens zou vertrekkend topman Dave Calhoun van Boeing dit jaar niet aanwezig zijn op Farnborough om zijn aandacht te kunnen richten op het oplossen van de problemen bij Boeing.
De Farnborough International Airshow, even buiten Londen, wordt elke twee jaar gehouden en behoort samen met de airshows van Parijs en Dubai tot de grootste luchtvaarttentoonstellingen ter wereld. Dit jaar zouden er 1200 bedrijven meedoen aan Farnborough, waaronder ook defensiebedrijven. Het aantal bezoekers wordt op ongeveer 75.000 geraamd.
De nieuwe Britse premier Keir Starmer gaf maandag nog een openingsspeech op Farnborough.
Meer uit Financieel
OAKLAND (ANP/RTR) - Een Amerikaanse jury heeft Elon Musk maandag in het ongelijk gesteld in zijn rechtszaak tegen OpenAI, het moederbedrijf van ChatGPT. De jury vond dat het bedrijf niet verantwoordelijk kan worden gehouden voor het feit dat het volgens Musk zou zijn afgeweken van zijn oorspronkelijke doel: de mensheid helpen. Daarbij was de wettelijke termijn om de zaak aan te spannen volgens de jury al verstreken.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het olie- en gasbedrijf Petrogas uit Oman heeft een internationale arbitrageprocedure tegen Nederland aangespannen. Dat laat minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel, D66) weten. Volgens de onderneming heeft Nederland een investeringsverdrag met Oman geschonden.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering staat met een vrijstelling toe dat Russische olie die al op tankers is geladen alsnog verkocht mag worden. Dat gebeurt slechts enkele dagen nadat de vorige vrijstelling was verlopen. De beslissing om opnieuw een vrijstelling toe te staan onderstreept de druk waarmee de regering van president Donald Trump te maken heeft om stijgende brandstofkosten te beperken. Tegelijkertijd heeft de regering te maken met een wereldwijd tekort aan olieaanbod dat door de oorlog in het Midden-Oosten is ontstaan.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De beurshandel op het Damrak liet maandag gaandeweg herstel zien, na de verliezen van vrijdag. Daarbij kreeg de markt steun van olieprijzen die weliswaar nog stegen, maar minder hard dan tijdens de ochtendhandel. Dat kwam door een Iraans mediabericht dat meldde dat Amerikaanse functionarissen zouden hebben ingestemd met het opschorten van sancties op Iraanse ruwe olie. Dit zou gelden zolang de onderhandelingen over het beƫindigen van de oorlog doorgaan.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het vasthouden aan de handelsdeal tussen de EU en de VS is voor Nederland cruciaal, zei minister Sjoerd Sjoerdsma (Handel) maandag in Brussel. De EU-lidstaten en het Europees Parlement onderhandelen dinsdag opnieuw over die deal die de Europese Commissie vorig jaar zomer met de Amerikanen sloot. Het Parlement en de lidstaten moeten nog definitief instemmen.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - Schoonmakers krijgen vanaf volgend jaar de maximale fiscale reiskosten voor woon-werkverkeer vergoed. CNV meldt dat dit is afgesproken in de nieuwe cao, die volgens de vakbond voor 120.000 schoonmakers in Nederland geldt.
4 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - De rijen bij Schiphol voor de security blijven maandag verder toenemen. Dat gebeurt op de dag dat de opzet van de beveiliging op de luchthaven is aangepast. Bij meerdere vertrekhallen staan mensen tot ver achter de incheckbalies te wachten.
5 uur geleden