Airbus keldert op beurs Parijs na verlagen leveringsdoelstelling
AMSTERDAM (ANP) - Airbus is dinsdag gekelderd op de beurs van Parijs. De Europese vliegtuigfabrikant heeft zijn doelstelling voor de leveringen van vliegtuigen verlaagd door aanhoudende problemen in de toeleveringsketen. Ook stelde Airbus de winstverwachting om die reden bij. Het aandeel verloor 9,4 procent.
Op de aandelenbeurs in Amsterdam behoorde Ebusco tot de grootste verliezers (min 8 procent). De fabrikant van elektrische bussen uit Deurne gaf een omzetalarm. Volgens het bedrijf beginnen de maatregelen die in de afgelopen twaalf maanden zijn genomen om de prestaties te verbeteren wel vruchten af te werpen, maar zijn ze nog onvoldoende om de omzetdoelstelling te behalen.
De stemming op de Europese beurzen was verder overwegend negatief. De AEX-index steeg een fractie tot 926,64 punten. De MidKap verloor 1 procent tot 881,91 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs zakten tot 0,8 procent.
Shell
Besi veerde op, nadat het chipbedrijf de afgelopen dagen werd meegetrokken door een koersverlies van het Amerikaanse Nvidia. Het aandeel steeg 2,6 procent en eindigde daarmee bovenaan de AEX. Ook de andere chipbedrijven op het Damrak eindigden hoger: zo klom ASMI 0,7 procent, ASML 0,2 procent. Nvidia verloor de laatste drie handelsdagen zo'n 13 procent aan waarde, goed voor ongeveer 430 miljard dollar aan beurswaarde.
Naast Besi stonden bierbrouwer Heineken en olieconcern Shell tussen de sterkste stijgers in de hoofdindex. Zij stegen respectievelijk 1,2 procent en 0,6 procent. Uitzendconcern Randstad (min 2,9 procent) en zorgtechnologiebedrijf Philips (min 3,1 procent) stonden onderaan de AEX.
Milieutoeslag
Sportschoolketen Basic-Fit stond tussen de sterkste stijgers in de MidKap met een plus van 0,7 procent. Koffie- en theeconcern JDE Peet's (min 2,9 procent) en industrieel toeleverancier Aalberts (min 2,6 procent) waren hekkensluiters in de index voor middelgrote fondsen.
Lufthansa steeg 0,1 procent in Frankfurt. Het Duitse luchtvaartconcern Lufthansa gaat vliegtickets tot 72 euro duurder maken met een milieutoeslag. Hoeveel de tickets bij Lufthansa precies duurder worden, hangt af van de bestemming. Sommige verhogingen gaan woensdag al in.
De euro was 1,0706 dollar waard, tegen 1,0724 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,3 procent goedkoper en kostte 81,34 dollar. Brentolie daalde 0,5 procent in prijs tot 85,59 dollar per vat.
Meer uit Financieel
ROME (ANP/AFP) - De oorlog in het Midden-Oosten en de sterk gestegen energieprijzen door het conflict raken de groei van de Italiaanse economie. Dat zegt de Italiaanse centrale bank. Het negatieve effect hangt wel sterk af van de duur en omvang van de oorlog. Als de oorlog snel is afgelopen, zal de impact beperkt blijven. Maar bij een langdurige strijd wordt de economie zeer hard geraakt, aldus de centrale bank.
6 uur geledenIJMUIDEN (ANP) - Tata Steel legt zijn Direct Sheet Plant (DSP), oftewel gietwalsinstallatie, in IJmuiden tijdelijk stil. Volgens Tata Steel hebben recente metingen laten zien dat bij een schoorsteen bij de DSP de uitstoot van chroom-6 hoger is dan de wettelijke norm.
7 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - De beloning van topvrouw Marjan Rintel van KLM is vorig jaar met bijna 32 procent gestegen. De toename valt samen met een besparingsoperatie bij de luchtvaartmaatschappij, bedoeld om de winstgevendheid te verbeteren.
8 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Israël heeft de productie bij het enorme Leviathan-gasveld voor de Israëlische kust weer hervat. De productie werd aan het begin van de oorlog met Iran stilgelegd uit veiligheidsoverwegingen. Dat gasveld is belangrijk voor de export van Israëlisch gas naar Egypte en Jordanië.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De werkgelegenheid in de Verenigde Staten heeft in maart forse groei laten zien na de sterke krimp een maand eerder. Volgens het maandelijkse banenrapport van de Amerikaanse overheid ging het om een groei met 178.000 arbeidsplaatsen. In februari kromp de arbeidsmarkt in de grootste economie ter wereld nog met een bijgestelde 133.000 banen.
10 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Luchtvaartmaatschappijen dreigen over zes weken vluchten te moeten gaan annuleren als de Straat van Hormuz afgesloten blijft. Het tekort aan kerosine zal dan ook de vanuit Nederland actieve maatschappijen raken, waarschuwt branchevereniging BARIN. Vooral intercontinentale vluchten zullen dan worden geschrapt om brandstof te besparen, verwacht voorzitter Marnix Fruitema.
12 uur geledenROME (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De oorlog in het Midden-Oosten stuwt ook de wereldwijde voedselprijzen. Volgens de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO) stegen deze in maart voor de tweede maand op rij, gedreven door met name hogere energieprijzen.
13 uur geleden