Airbus boekt overwinning in juridische strijd met Qatar Airways
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Vliegtuigfabrikant Airbus heeft een overwinning geboekt in het langslepende juridische conflict met luchtvaartmaatschappij Qatar Airways. De Europese vliegtuigbouwer kreeg van een Britse rechter toestemming om een order van Qatar Airways voor A321neo-vliegtuigen te annuleren.
Qatar Airways had een rechtbank in Londen om een verbod gevraagd om te voorkomen dat Airbus het contract voor vijftig vliegtuigen zou opzeggen. Dat verzoek werd dinsdag door een Britse rechter afgewezen. De uitspraak maakt de weg vrij voor Airbus om de toestellen opnieuw op de markt te brengen en te verkopen aan andere klanten. Volgens de rechter is Qatar Airways in staat om goede alternatieven te vinden voor de A321-vliegtuigen, die in het vierde kwartaal van 2023 in dienst zouden worden genomen.
Airbus annuleerde de order in januari. Het Europese bedrijf wilde daarmee de druk opvoeren in een al langer lopend conflict met de luchtvaartmaatschappij over een ander type, de A350. Dat toestel kampt met een sneller dan verwachte slijtage aan de verf op de romp. Daar kan de verf barsten en afbladderen. Vanwege dat probleem hield Qatar Airways de vliegtuigen aan de grond en zette het bedrijf andere toestellen in.
Airbus meent dat Qatar Airways zelf heeft aangedrongen op een vliegverbod om zo een schadevergoeding af te kunnen dwingen. Qatar Airways heeft in totaal 76 toestellen van het type A350 besteld, waarvan het er al 53 heeft gekregen. De luchtvaartmaatschappij wil zo'n 675 miljoen euro aan schadevergoeding zien van Airbus.
Meer uit Financieel
EINDHOVEN (ANP) - De overname van de voormalige Philips-lampendochter Lumileds door het Chinese San'an Optoelectronics gaat niet door. De Amerikaanse waakhond (CFIUS) wilde geen goedkeuring geven om risico's voor de nationale veiligheid van de VS. Vervolgens hebben San'an en diens Maleisische samenwerkingspartner Inari Amertron Berhad laten weten de deal te schrappen.
14 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Door de ontwikkelingen van zaterdag lijkt de situatie in de Straat van Hormuz weer terug bij die van vrijdag vóór 15.00 uur. Dat constateert een woordvoerder van de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) nadat Iran had aangekondigd de Straat van Hormuz weer voor de scheepvaart te sluiten. Ook werd zaterdag duidelijk dat er weer schepen zijn beschoten in de voor de olie- en gasleveringen belangrijke zeestraat.
17 minuten geledenEINDHOVEN (ANP) - Tanken is zaterdag weer iets goedkoper geworden. De vraag is wel wat de prijzen aan de pomp na het weekend gaan doen, omdat Iran heeft aangekondigd de Straat van Hormuz weer voor de scheepvaart te sluiten.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Philips heeft ziekenhuizen gewaarschuwd om bepaalde vernevelaars voor beademingsapparaten niet meer te gebruiken. Het gaat om opzetstukken die medicijnen vernevelen zodat patiënten deze kunnen inademen. Het apparaat kan door de kleine vloeistofdruppeltjes echter defect raken. Patiënten krijgen dan mogelijk te weinig zuurstof zonder dat het apparaat hiervoor waarschuwt, bevestigde een woordvoerder na berichtgeving door het Eindhovens Dagblad.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - De vakbonden gaan weer praten met de overheid over de cao voor rijksambtenaren. Zaterdagochtend lieten FNV, CNV, AC Rijksvakbonden en CMHF Overheid weten een uitnodiging voor hervatting van het cao-overleg door minister Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken, CDA) te verwelkomen. Door rijksambtenaren worden al een tijd stakingen uitgevoerd. Dinsdag legden hun acties zelfs de Tweede Kamer lam omdat personeel het werk neerlegde.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met stevige winsten het weekend ingegaan door het nieuws dat Iran de Straat van Hormuz volledig heropent voor de commerciële scheepvaart. De olieprijzen gingen juist hard omlaag door de hoop bij beleggers op vrede in het Midden-Oosten. Verder was Netflix een opvallende daler op Wall Street na een slecht ontvangen kwartaalbericht van de videostreamingdienst.
16 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Venezuela heeft een "moeilijke weg" te gaan om economische stabiliteit te bereiken. Dat heeft topvrouw Kristalina Georgieva van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) vrijdag gezegd. Donderdag werd nog bekend dat het IMF en de Wereldbank de samenwerking met Venezuela weer hervatten.
18 uur geleden