Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Airbus annuleert order Qatar Airways vanwege eerder conflict

Airbus annuleert order Qatar Airways vanwege eerder conflict

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Vliegtuigbouwer Airbus heeft een order van luchtvaartmaatschappij Qatar Airways voor vijftig toestellen van het type A321neo geannuleerd. Daarmee wil het Europese bedrijf de druk opvoeren in een al langer lopend conflict met Qatar Airways over een ander type, de A350. Daar zijn problemen met de verflaag. Qatar Airways wil honderden miljoenen euro's schadevergoedingen en begon een rechtszaak in Engeland.

Het conflict tussen Airbus en Qatar Airways sleept zich al maanden voort en gaat om sneller dan verwachte slijtage aan de verf op de romp van het vliegtuig. Daar kan de verf barsten en afbladderen. Vanwege dat probleem worden de vliegtuigen van Qatar Airways aan de grond gehouden en zet het bedrijf zijn grotere A380s langer in.

De Qatarese luchtvaartautoriteiten hebben zelfs een vliegverbod opgelegd voor de A350 omdat de verfproblemen tot gevaarlijke situaties zouden kunnen leiden. De vliegtuigbouwer meldt dat de Europese luchtvaartautoriteit EASA hier geen gevaar in ziet. Doorgaans volgen luchtvaartautoriteiten de lijn van de toezichthouder die de luchtwaardigheid als eerste beoordeelde, in dit geval de EASA.

Schadevergoeding

Airbus meent dat Qatar Airways zelf heeft aangedrongen op dat vliegverbod om zo een schadevergoeding af te kunnen dwingen. Airbus was eerder al met Qatar Airways overeengekomen om voor één A350 ruim 150.000 euro per dag te betalen voor de dagen waarop dat vliegtuig niet gebruikt kon worden tijdens de reparatie. Kort daarna kwamen er meer inspecties en het vliegverbod.

Qatar Airways heeft in totaal 76 toestellen van het type A350 besteld, waarvan het er al 53 heeft gekregen. De luchtvaartmaatschappij, die zo'n 675 miljoen euro aan schadevergoeding wil zien van Airbus, weigert twee A350s die al af zijn in ontvangst te nemen. Daarmee schendt het bedrijf volgens Airbus de koopovereenkomst.

Order geannuleerd

Om Qatar Airways nu onder druk te zetten heeft Airbus een order voor de A321neo geannuleerd. Voor dat populaire vliegtuigtype is het niet meer mogelijk om voor 2023 toestellen geleverd te krijgen. Door de order te annuleren komt Qatar Airways in theorie achter aan de rij te staan. De luchtvaartmaatschappij zou 50 A321neo's krijgen van 2023 tot en met 2031. Zes daarvan zouden volgend jaar worden geleverd.

Qatar Airways drong er bij de rechter op aan om de zaak op te lossen voor de start van het WK voetbal eind dit jaar. Dan heeft de luchtvaartmaatschappij alle capaciteit nodig om de verwachte miljoenen voetbalfans naar het Golfstaatje te vervoeren.

Meer uit Financieel

AI en Trump ook in 2026 belangrijkste thema's voor beleggers

AMSTERDAM (ANP) - De hooggespannen verwachtingen rond kunstmatige intelligentie (AI) en de onvoorspelbaarheid van het beleid van de Amerikaanse president Donald Trump blijven de belangrijkste thema's voor beleggers in 2026. Dat jaar dreigt volgens kenners opnieuw een bewogen beursjaar te worden, maar biedt ook kansen.

1 uur geleden
Uitgeverij laat spullen met Nederlandse tekeningen van Temu halen

AMSTERDAM (ANP) - Het Chinese verkoopplatform Temu heeft op verzoek van Nederlandse uitgeverijen tientallen producten van de website verwijderd met afbeeldingen uit populaire Nederlandse kinderboeken. Singel Uitgeverijen, dat onder meer boeken over Jip en Janneke en Woezel & Pip uitgeeft, heeft zaterdag een bericht hierover van De Grote Vriendelijke Podcast bevestigd.

15 uur geleden
Duitsland op schema met waterstof, Nederland worstelt

BERLIJN (ANP/DPA) - Anders dan in Nederland verloopt de aanleg van een groot waterstofleidingennetwerk in Duitsland volgens plan. De Duitsers begonnen dit jaar met de bouw van het landelijke netwerk en tot nu toe worden de bouwdeadlines gehaald, meldde de Duitse gasbrancheorganisatie FNB Gas.

18 uur geleden
Tekort slachtvee drijft rundvleesprijzen in VS tot recordhoogte

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Net als in Nederland is rundvlees in de Verenigde Staten duurder dan ooit. Dit komt doordat het aantal runderen dat klaar is voor de slacht in de VS historisch laag is en de aanvoer onder druk staat.

20 uur geleden
Chocolade blijft voorlopig duur ondanks gedaalde cacaoprijzen

DEN HAAG (ANP/BLOOMBERG) - Na de historische prijsstijging van 2024 zijn de cacaoprijzen op de wereldmarkt dit jaar met zo'n 50 procent gekelderd. Dit betekent echter niet dat de prijzen van chocoladerepen en bonbons binnenkort omlaag gaan.

22 uur geleden
Schiphol druk met terugbezorgen van koffers na storing

SCHIPHOL (ANP) - Schiphol is "volop bezig" met het nasturen van achtergebleven koffers na een storing in een deel van het bagagesysteem, zegt een woordvoerster van de luchthaven zaterdag. Het duurt nog "enkele dagen" voordat iedereen zijn koffer weer terug heeft. "Er wordt hard gewerkt om onze passagiers zo snel mogelijk hun bagage na te leveren", laat ook een woordvoerster van KLM weten.

23 uur geleden
Trump: Amerikaanse economie op weg omhoog door afnemende inflatie

ROCKY MOUNT (ANP/RTR) - De Amerikaanse economie heeft volgens president Donald Trump de weg omhoog gevonden, nu de inflatie afneemt en de prijsdruk op belangrijke goederen afzwakt.

1 dag geleden