Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Airborne Luchtlandingen op Ginkelse Heide bij Ede

Airborne Luchtlandingen op Ginkelse Heide bij Ede

EDE (ANP) - Parachutisten springen zaterdag uit deels historische vliegtuigen om het begin van de Slag om Arnhem in september 1944 te herdenken. Tijdens de Airborne Herdenking op de Ginkelse Heide bij Ede worden de helden van Operatie Market Garden geëerd. Het programma duurt van 09.00 uur tot 15.00 uur.

Meestal trekt de herdenking tienduizenden bezoekers, maar vanwege het coronavirus zijn maximaal 15.000 mensen welkom. Ook is de hei alleen per fiets of te voet bereikbaar, om verkeersdrukte op de weg langs de heidevelden te voorkomen. Mensen die naar de parachutisten willen kijken moeten vooraf een gratis ticket bestellen, zegt de gemeente. Verder wordt een livestream via Omroep Gelderland en social media gedeeld.

De 11 Luchtmobiele Brigade, gespecialiseerd in snelle inzetten vanuit de lucht, organiseert de luchtlandingen. De luchtlandingen op de Ginkelse Heide waren onderdeel van de geallieerde operatie Market Garden. Parachutisten en vliegtuigen met materieel landden met als doel de Rijnbrug in Arnhem te veroveren op de Duitsers. De operatie mislukte en de bevrijding van een groot deel van Nederland duurde nog tot mei 1945.

Burgemeester René Verhulst van Ede benadrukt het belang van de herdenking. "De geschiedenis van de Airborne Luchtlandingen hoort bij Ede. We moeten de geschiedenis van de jonge para's die een sprong waagden in het onbekende blijven vertellen."

In Ede is september de Airborne-maand. Naast de herdenking zijn er dan ook nog andere bijeenkomsten en concerten. Ook in Arnhem, Oosterbeek en Driel zijn herdenkingen. In Arnhem werd deze vrijdagavond gehouden bij de Eusebiuskerk en op het Airborneplein. In Driel vindt zaterdagmiddag een herdenking plaats bij het Polenmonument op het Polenplein. Op zondagochtend is de herdenking in Oosterbeek, op de Airborne begraafplaats.

Meer uit Binnenland

Israël: gewelddadig antisemitisme in Nederland is onacceptabel

JERUZALEM (ANP) - De Israëlische president Isaac Herzog noemt het "volstrekt onacceptabel dat de historische Joodse gemeenschap in Nederland, die is verwoest door de Holocaust en vandaag een bloeiend centrum van Joods leven is, nog steeds te maken heeft met gewelddadig antisemitisme".

1 uur geleden
Van Weel: Link aanslagplegers school en synagoge niet uitgesloten

ROTTERDAM (ANP) - Het is nog te vroeg om uit te sluiten dat er een link is tussen de vier mannen die worden verdacht van een aanslag bij een synagoge in Rotterdam op vrijdag en de mogelijke daders van een aanslag bij een Joodse school in Amsterdam zaterdag. Dat vertelde de minister van Justitie en Veiligheid, David van Weel (VVD), zaterdag tijdens een persmoment bij de Kralingse Plas in Rotterdam.

6 uur geleden
Voertuigen staande gehouden op A2 bij XR-demonstratie

MAASTRICHT (ANP) - De politie heeft twee busjes die de snelweg A2 op probeerden te komen, staande gehouden. Daardoor was de A2 tussen Kruisdonk en Maastricht-Airport in de richting van Eindhoven voor een korte tijd gesloten, meldt de politie op X.

8 uur geleden
Landelijk politieteam voor beveiliging Joodse instellingen

AMSTERDAM (ANP) - De politie heeft een landelijk team opgezet dat de inzet coördineert als het gaat om de beveiliging van Joodse objecten. Dit team, Nationale Staf Grootschalig Bijzonder Optreden (NSGBO), geeft leiding op strategisch niveau, laat de politie weten. Aanleiding zijn de explosie bij een synagoge in Rotterdam en een aanslag bij een Joodse school in Amsterdam-Buitenveldert.

8 uur geleden
Drentse burgemeesters: aardbeving maakt schadevraagstuk urgent

ASSEN (ANP) - Burgemeesters Anno Hiemstra (Aa en Hunze), Jan Zwiers (Midden-Drenthe) en Marco Out (Assen) uiten collectief hun begrip voor "vragen en zorgen" bij inwoners door de aardbeving die hun gemeenten in de nacht van vrijdag op zaterdag trof.

10 uur geleden
CIDI wil meer maatregelen tegen antisemitische incidenten

AMSTERDAM (ANP) - Het Centrum Informatie en Documentatie Israël (CIDI) is "geschokt, bedroefd en zeer verontrust door de aanslag op een Joodse school in Amsterdam". Dat laat directeur Naomi Mestrum weten. Ze dringt aan op "concrete maatregelen" van bestuurders en politici tegen het toenemende aantal antisemitische incidenten.

12 uur geleden
Gerichte aanslag op Joodse school in Amsterdam, schade beperkt

AMSTERDAM (ANP) - Bij een Joodse school aan de Zeelandstraat in Amsterdam-Buitenveldert heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een explosie plaatsgevonden. Politie en brandweer waren er snel bij. De schade is beperkt gebleven, zegt burgemeester Femke Halsema.

15 uur geleden