Airborne Luchtlandingen op Ginkelse Heide bij Ede
EDE (ANP) - Parachutisten springen zaterdag uit deels historische vliegtuigen om het begin van de Slag om Arnhem in september 1944 te herdenken. Tijdens de Airborne Herdenking op de Ginkelse Heide bij Ede worden de helden van Operatie Market Garden geëerd. Het programma duurt van 09.00 uur tot 15.00 uur.
Meestal trekt de herdenking tienduizenden bezoekers, maar vanwege het coronavirus zijn maximaal 15.000 mensen welkom. Ook is de hei alleen per fiets of te voet bereikbaar, om verkeersdrukte op de weg langs de heidevelden te voorkomen. Mensen die naar de parachutisten willen kijken moeten vooraf een gratis ticket bestellen, zegt de gemeente. Verder wordt een livestream via Omroep Gelderland en social media gedeeld.
De 11 Luchtmobiele Brigade, gespecialiseerd in snelle inzetten vanuit de lucht, organiseert de luchtlandingen. De luchtlandingen op de Ginkelse Heide waren onderdeel van de geallieerde operatie Market Garden. Parachutisten en vliegtuigen met materieel landden met als doel de Rijnbrug in Arnhem te veroveren op de Duitsers. De operatie mislukte en de bevrijding van een groot deel van Nederland duurde nog tot mei 1945.
Burgemeester René Verhulst van Ede benadrukt het belang van de herdenking. "De geschiedenis van de Airborne Luchtlandingen hoort bij Ede. We moeten de geschiedenis van de jonge para's die een sprong waagden in het onbekende blijven vertellen."
In Ede is september de Airborne-maand. Naast de herdenking zijn er dan ook nog andere bijeenkomsten en concerten. Ook in Arnhem, Oosterbeek en Driel zijn herdenkingen. In Arnhem werd deze vrijdagavond gehouden bij de Eusebiuskerk en op het Airborneplein. In Driel vindt zaterdagmiddag een herdenking plaats bij het Polenmonument op het Polenplein. Op zondagochtend is de herdenking in Oosterbeek, op de Airborne begraafplaats.
Meer uit Binnenland
DINXPERLO (ANP) - Bij het blussen van de brand bij een afvalverwerker in het Gelderse Dinxperlo is in de nacht van maandag op dinsdag PFAS in het rioolwater terechtgekomen. Dat meldt de gemeente Aalten, waar het dorp onder valt. De brandweer heeft bluswater gebruikt uit de recreatieplas Het Blauwe Meer, waarvan in 2024 al bekend werd dat het besmet is met PFAS. Water uit dat meer is vermengd geraakt met het rioolwater.
2 uur geledenCOLOMBO (ANP/AFP) - Het Hooggerechtshof van Sri Lanka heeft vijftien mannen tot 220 jaar celstraf veroordeeld. Zij waren direct betrokken bij de zelfmoordaanslagen in Sri Lanka op eerste paasdag in 2019. Hierbij kwamen 279 mensen om het leven, onder wie drie Nederlanders.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Wakker Dier heeft een kort geding aangespannen tegen NS over een geweigerde reclamecampagne. De dierenrechtenorganisatie wilde op stations posters laten ophangen met daarop een koe, een varken, een kip en de vraag: "Zullen we eens een dagje niet 650.000 dieren eten?" Daarmee vraagt Wakker Dier aandacht voor haar jaarlijkse initiatief Eet Geen Dierendag. NS Stations wil de oproep echter niet laten zien.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument en Markt (ACM) mag straks ook overnames en fusies van kleinere bedrijven gaan beoordelen. De Tweede Kamer stemde in met een wet die dat regelt, op initiatief van PRO-Kamerlid Julian Bushoff.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Siegfried Woldhek heeft voor de tweede keer de Inktspotprijs voor beste politieke spotprent van het jaar gewonnen. De illustrator krijgt de onderscheiding voor zijn tekening van de Russische president Vladimir Poetin, die zijn Amerikaanse collega Donald Trump bespeelt als een contrabas.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ondanks een aantal weken van regelmatige regenbuien, blijven de droogteproblemen in Nederland aanhouden. Komende week wordt weinig neerslag verwacht in Nederland en de rest van de stroomgebieden van de Rijn en de Maas, waarschuwt Rijkswaterstaat (RWS). "De effecten voor de scheepvaart, natuur en landbouw blijven merkbaar", is de boodschap van de dinsdag bijgewerkte droogtemonitor.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Mensje van Keulen schrijft het Boekenweekgeschenk 2027. Japke-d. Bouma is komend jaar de auteur van de thema-uitgave van de Boekenweek. Het thema van de 92e Boekenweek, die plaatsvindt van 10 tot en met 21 maart 2027, is Kijk ons nou. Dat maakte boekenkoepel CPNB dinsdag bekend. De organisatie van de Boekenweek koos naar eigen zeggen voor 2027 "een thema over menselijk gedrag en de vele spiegels die schrijvers de lezer voorhouden in hun werk."
9 uur geleden