Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Air France-KLM vreest miljarden extra aan brandstofkosten

Air France-KLM vreest miljarden extra aan brandstofkosten

PARIJS (ANP) - Air France-KLM verwacht 2,4 miljard dollar meer kwijt te zijn aan brandstof dan vorig jaar, als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten. Tegelijkertijd wist het luchtvaartconcern in het eerste kwartaal zijn resultaat te verbeteren. De grote klap van de duurdere kerosine moet nog komen, waarschuwt de Frans-Nederlandse combinatie.

De totale brandstofkosten lopen in 2026 naar verwachting op tot 9,3 miljard dollar. Doordat de hogere energieprijzen met vertraging doorwerken in de kerosineprijzen, merkte Air France-KLM in het eerste kwartaal nog weinig van de ontwrichting die de sluiting van de Straat van Hormuz veroorzaakte op de energiemarkten.

Met zogeheten hedgecontracten heeft Air France-KLM het risico op stijgende brandstofprijzen dit jaar bovendien voor tweederde van zijn kerosineverbruik afgedekt. Maar in april, mei en juni vreest het bedrijf al 1,1 miljard dollar aan extra kosten voor kerosine.

Vacaturestop

"Hoewel de prijsstijgingen voor brandstof nog niet terug zijn te zien in de vandaag gepresenteerde resultaten, drukken ze waarschijnlijk op de komende kwartalen", zei topman Ben Smith. Hij verwees ook naar extra kostenbesparingen die Air France-KLM doorvoerde als reactie op de gestegen kerosineprijzen. Daarbij ging het onder andere om een vacaturestop en bezuinigingen op dienstreizen en consultants.

In de eerste drie maanden van het jaar wist Air France-KLM zijn operationele resultaat, dus de winst voor rentebetalingen en belastingen, te verbeteren tot een min van 27 miljoen euro. Een jaar eerder leed het bedrijf nog een operationeel verlies van 328 miljoen euro.

Reisgedrag

Air France en KLM profiteerden door de oorlog namelijk ook van hogere ticketprijzen. In de hele sector vielen duizenden vluchten uit toen Golfstaten hun luchtruim sloten. Dat zorgde voor extra vraag naar tickets voor vluchten die wel doorgingen. Vooral vluchten van en naar Azië werden een stuk duurder, doordat grote luchtvaartmaatschappijen uit de Golfstaten nog amper op die routes konden vliegen. Air France en KLM besloten daar juist vaker naartoe te vliegen.

Air France-KLM is ondanks die meevallers somberder geworden over dit jaar. Het concern verwacht dit jaar 2 tot 4 procent meer te vliegen dan vorig jaar. Eerder rekende het bedrijf nog op 3 tot 5 procent groei van de capaciteit. Toch heeft de oorlog vooralsnog nog weinig impact op het reisgedrag. Het aantal vroegboekingen voor Air France, KLM en budgetdochter Transavia verschilde in april nauwelijks van vorig jaar.

Meer uit Financieel

Baas Volkswagen denkt fabriekssluitingen te kunnen voorkomen

BERLIJN (ANP/DPA) - Topman Oliver Blume van autoconcern Volkswagen stelt dat de autofabrikant fabriekssluitingen kan voorkomen bij de uitvoering van de geplande kostenbesparingen. "Er zijn slimmere oplossingen dan het sluiten van fabrieken", heeft Blume zondag gezegd in een interview met de Duitse krant Bild am Sonntag.

1 uur geleden
Grote Indiase bank schrapt duizenden banen

MUMBAI (ANP/BLOOMBERG) - De HDFC Bank, een van de grootste banken van India, heeft duizenden banen geschrapt. Uit het dit weekend verschenen jaarverslag van de bank kwam naar buiten dat het personeelsbestand in het boekjaar tot en met maart met ruim 3300 is gekrompen. Vooral administratief en ondersteunend personeel moest vertrekken. Hun totaal nam met meer dan 8000 af. Op andere plekken binnen het concern werden ook weer mensen aangenomen.

2 uur geleden
Topvrouw Daimler: vrachtwagenindustrie in gevaar door CO2-regels

STUTTGART (ANP) - De Europese vrachtwagenindustrie wordt in haar voortbestaan bedreigd. Daarvoor waarschuwt Karin Rådström, topvrouw van truckbouwer Daimler, zondag in een interview met het Duitse persbureau dpa. "Als de CO2-regelgeving niet wordt aangepast, zet Europa het concurrentievermogen van zijn vrachtwagenindustrie op het spel."

4 uur geleden
Bloomberg: EU wil bedrijven helpen bij beperken banden met China

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie werkt aan een 'solidariteitsinstrument' om bedrijven te ondersteunen die hun toeleveringsketens voor kritieke grondstoffen verleggen, zodat ze minder afhankelijk worden van China. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden.

23 uur geleden
Reuters: schoonzoon Trump mogelijk opgelicht bij deal in Albanië

TIRANA (ANP/RTR) - Jared Kushner, schoonzoon van de Amerikaanse president Donald Trump, is mogelijk opgelicht bij het kopen van grond in Albanië. Een in Miami gevestigde zakenman, die in Albanië wordt gezocht voor het witwassen van drugsgeld, wordt ervan verdacht eigendomsbewijzen te hebben vervalst van grond waarop Kushner een miljardenresort wil laten bouwen.

1 dag geleden
Muziekindustrie komt met labels om AI-muziek te herkennen

LOS ANGELES (ANP/AFP) - Diverse grote organisaties uit de muziekindustrie hebben vrijdag een labelsysteem gepresenteerd voor content die met kunstmatige intelligentie (AI) is gemaakt. Daarmee kunnen mensen snel achterhalen of en hoe er in bepaalde muziek gebruik is gemaakt van AI.

1 dag geleden
CNV waarschuwt: werkplek vaak niet ingericht op hitte

UTRECHT (ANP) - Nederlandse werkplekken zijn slecht ingericht op steeds hetere zomers. Daarvoor waarschuwt CNV na een peiling onder 1500 werkenden die fysiek op hun werk aanwezig moeten zijn, bijvoorbeeld in de bouw, industrie en de zorg.

1 dag geleden