Air France-KLM grote daler op hoger Damrak
AMSTERDAM (ANP) - Air France-KLM was een van de grootste dalers op een hoger Damrak. De Frans-Nederlandse luchtvaartcombinatie maakte maandag bekend een deal te hebben gesloten met TotalEnergies over het leveren van meer duurzame vliegtuigbrandstof.
Het olieconcern levert de komende tien jaar 1,5 miljoen ton extra duurzame brandstof aan Air France-KLM. Daarmee wil de vliegmaatschappij zijn CO2-uitstoot verminderen. Het is volgens Air France-KLM een van de grootste deals van de luchtvaartmaatschappij voor duurzame brandstof. Op de aandelenbeurs in Amsterdam zakte Air France-KLM 4,9 procent. In Parijs steeg TotalEnergies 0,2 procent.
De AEX-index sloot 0,7 procent hoger op 903,47 punten. De MidKap eindigde 0,1 procent hoger op precies 883 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen stegen tot 0,7 procent. De Parijse beurs daalde eerder op de dag nog. Frankrijk heeft na een periode van politieke onzekerheid een nieuwe regering, waarmee de Franse politiek een stap naar rechts zet.
Besi en RELX
Besi zakte 3,9 procent en stond daarmee onderaan de AEX. De chiptoeleverancier kreeg te maken met een verkoopadvies van de Britse bank HSBC. Vrijdag was Besi ook al een van de grootste dalers in die index.
Dataleverancier RELX stond bovenaan de AEX en steeg 1,9 procent. Ahold Delhaize klom 1,4 procent. Het supermarktconcern kreeg van HSBC juist een adviesverhoging.
JDE Peet's en Commerzbank
JDE Peet's daalde verder met 0,8 procent. Vorige week vrijdag zakte het aandeel van het bedrijf achter onder meer Douwe Egberts al flink, met bijna 8 procent. Het concern waarschuwde voor negatieve effecten door de nieuwe ontbossingswet in de Europese Unie. Daarbij moeten importeurs van koffie en andere grondstoffen kunnen laten zien dat de producten niet van stukken land komen waar recent bossen zijn gekapt.
Het aandeel van Commerzbank werd in Frankfurt 3,3 procent lager gezet. Rond de bank zijn speculaties over een overname. De grote Italiaanse bank UniCredit heeft zijn belang in het Duitse Commerzbank vergroot naar ongeveer 21 procent. UniCredit heeft toestemming van de autoriteiten gevraagd om het belang verder uit te bouwen naar 29,9 procent en daarmee de grootste aandeelhouder te worden.
Euro en olie
De euro was 1,1133 dollar waard, vergeleken met 1,1161 dollar vrijdag. Een vat Amerikaanse olie werd 1,2 procent goedkoper op 70,15 dollar. Brentolie kostte 1,1 procent minder op 73,68 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De brede S&P 500-index en de technologiegraadmeter Nasdaq zijn vrijdag met nieuwe recordstanden gesloten, geholpen door een sterk cijfer over de Amerikaanse banenmarkt. Het banenrapport van de overheid viel veel beter uit dan verwacht. Wel werd bekend dat het consumentenvertrouwen in de Verenigde Staten naar een nieuw dieptepunt is gezakt door zorgen bij huishoudens over een hoge inflatie die de koopkracht ondermijnt.
3 uur geledenSUNNYVALE (ANP/BLOOMBERG) - De producent van AI-chips Cerebras Systems wil meer geld ophalen met zijn beursgang op Wall Street dan eerder gepland. Volgens bronnen tegen persbureau Bloomberg is Cerebras van plan de uitgifteprijs bij de beursgang te verhogen vanwege de grote interesse van investeerders. Mogelijk kan het bedrijf maandag met een bekendmaking komen.
4 uur geledenSTUTTGART (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De Duitse sportwagenfabrikant Porsche sluit drie dochterondernemingen die niet actief zijn in de autoproductie. Daardoor gaan ongeveer vijfhonderd banen verloren. Met de ingreep wil Porsche verder snijden in de kosten en zich meer focussen op de kernactiviteiten.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is vrijdag met een kleine min het weekend ingegaan. Beleggers op het Damrak deden het even rustig aan na een drukke week met veel kwartaalcijfers van grote bedrijven. De aandacht ging nu onder meer uit naar het belangrijke Amerikaanse banenrapport dat beter uitviel dan verwacht. De chipfondsen ASML, Besi en ASMI stonden wel bij de stijgers in de AEX.
8 uur geledenANN ARBOR (ANP) - Het consumentenvertrouwen in de Verenigde Staten is naar een nieuw dieptepunt gezakt door toenemende zorgen over een hoge inflatie door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat meldt de Universiteit van Michigan op basis van voorlopige cijfers voor de meimaand. Amerikaanse huishoudens zijn bezorgd dat de hoge inflatie de koopkracht en eigen financiële situatie schaadt.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York gingen vrijdag omhoog ondanks de hernieuwde spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran. Naast de ontwikkelingen in het Midden-Oosten verwerkten beleggers het banenrapport van de Amerikaanse overheid. Volgens dat rapport zijn er in de grootste economie ter wereld in april 115.000 banen bijgekomen. Dat was meer dan verwacht. De werkloosheid bleef onveranderd op 4,3 procent.
10 uur geledenVLAARDINGEN (ANP) - Kunstmestproducent Yara heeft last van een protestactie van Extinction Rebellion bij zijn locatie in Vlaardingen. Demonstranten hebben daar de toegangsweg naar de fabriekspoort geblokkeerd. Hierdoor wordt de aan- en afvoer gehinderd, laat het bedrijf weten.
11 uur geleden