Air France-KLM bij zeldzame winnaars op somber gestemd Damrak
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is met een aanzienlijk verlies de handel uitgegaan, nadat zorgen over verdere renteverhogingen de overhand hadden gekregen. Luchtvaartconcern Air France-KLM was op het Damrak een zeldzame positieve uitschieter. Het bedrijf boekte afgelopen jaar een stevige winst dankzij het herstel van het internationale vliegverkeer na de coronapandemie.
Bij de hoofdfondsen zaten aandelen die gevoelig zijn voor renteverhogingen, zoals de relatief dure chipfondsen ASML (min 2 procent) en ASMI (1,2 procent), bij te verliezers. Beleggers verwerkten onder andere de waarschuwing van bestuurslid Isabel Schnabel van de Europese Centrale Bank. Volgens haar zijn beleggers nog onvoldoende bewust van de de risico's van blijvend hoge inflatie.
De AEX eindigde 0,8 procent lager op 765,04 punten, met investeerder Prosus als grootste verliezer. Dat bedrijf had last van een forse waardedaling van het Chinese techbedrijf Tencent op de beurs in Hong Kong. Prosus heeft een groot belang in dat bedrijf. De MidKap verloor 0,4 procent tot 1032,47 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs zakten tot 0,3 procent, Londen verloor 0,2 procent.
Resterende staatssteun
In de MidKap was Air France-KLM de grote winnaar met een plus van 5,3 procent. Naast de winst die de luchtvaartcombinatie presenteerde, werd ook bekend dat het bedrijf binnenkort af is van alle nog resterende staatssteun. Dat biedt meer ruimte voor overnames van concurrenten.
Heijmans zakte 1,4 procent na de jaarcijfers. De bouwer leverde vorig jaar minder nieuwe woningen op door de recente afkoeling van de huizenmarkt. Concurrent BAM verloor bijna 5 procent. Donderdag won BAM nog zo'n 6 procent na goed ontvangen resultaten.
Kostenstijgingen
In Frankfurt daalde Allianz 1,9 procent. De Duitse verzekeraar boekte afgelopen jaar recordresultaten, maar beleggers hadden op meer gehoopt. Mercedes-Benz steeg 2,8 procent. De Duitse automaker behaalde vorig jaar flink meer winst dankzij forse prijsverhogingen. Voor dit jaar rekent het bedrijf wel op een lagere winst door onder meer kostenstijgingen.
De euro was 1,0673 dollar waard, tegen 1,0674 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 2,6 procent minder op 76,40 dollar. Brentolie werd 2,3 procent goedkoper op 83,16 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met overwegend winsten het weekend ingegaan. Chipbedrijf Intel was een uitblinker op Wall Street dankzij kwartaalcijfers en verwachtingen die zeer goed werden ontvangen door beleggers. Daarnaast bleef de aandacht uitgaan naar de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben tegoeden aan cryptomunten ter waarde van 344 miljoen dollar bevroren omdat die gelinkt zijn aan Iran. Dat heeft de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent vrijdag gemeld.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Europese Unie en de Verenigde Staten hebben een intentieverklaring ondertekend waarin ze afspreken samen te werken aan de ontginning van kritieke mineralen. Dit moet voorkomen dat ze bij de inkoop van deze belangrijke grondstoffen voor high-techproducten te afhankelijk worden "van slechts één plek", zei de Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio bij de ondertekening.
5 uur geledenHOUSTON (ANP/BLOOMBERG) - De grote Amerikaanse dienstverlener aan de olie- en gasindustrie Baker Hughes verwacht meer investeringen door oliemaatschappijen in eigen productie door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens topman Lorenzo Simonelli zorgen de sterk gestegen olieprijzen door het conflict voor een stimulering van de investeringen in Noord- en Zuid-Amerika, Afrika en Azië.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met winst gesloten, na het verlies een dag eerder. Betalingsverwerker Adyen en chiptoeleverancier Besi waren in trek bij beleggers op het Damrak.
7 uur geledenANN ARBOR (ANP/BLOOMBERG) - Het vertrouwen van Amerikaanse consumenten in de economie is deze maand gezakt naar het laagste niveau ooit door zorgen over een sterk stijgende inflatie als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten. Dat meldt de Universiteit van Michigan op basis van definitieve cijfers. Door de oorlog zijn de brandstofprijzen flink gestegen en dat raakt de koopkracht van huishoudens in de Verenigde Staten.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Justitie in de Verenigde Staten sluit het onderzoek naar de Federal Reserve, maakte aanklaagster Jeanine Pirro bekend via X. Formeel ging dat onderzoek over kostenoverschrijdingen bij een verbouwing van het kantoor van de centrale bank. Maar Fed-voorzitter Jerome Powell zei begin dit jaar dat de regering van president Donald Trump via een strafrechtelijk onderzoek druk wilde uitoefenen op het rentebeleid van de Amerikaanse centrale bank.
8 uur geleden