Air France-KLM bij zeldzame winnaars op somber gestemd Damrak
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is met een aanzienlijk verlies de handel uitgegaan, nadat zorgen over verdere renteverhogingen de overhand hadden gekregen. Luchtvaartconcern Air France-KLM was op het Damrak een zeldzame positieve uitschieter. Het bedrijf boekte afgelopen jaar een stevige winst dankzij het herstel van het internationale vliegverkeer na de coronapandemie.
Bij de hoofdfondsen zaten aandelen die gevoelig zijn voor renteverhogingen, zoals de relatief dure chipfondsen ASML (min 2 procent) en ASMI (1,2 procent), bij te verliezers. Beleggers verwerkten onder andere de waarschuwing van bestuurslid Isabel Schnabel van de Europese Centrale Bank. Volgens haar zijn beleggers nog onvoldoende bewust van de de risico's van blijvend hoge inflatie.
De AEX eindigde 0,8 procent lager op 765,04 punten, met investeerder Prosus als grootste verliezer. Dat bedrijf had last van een forse waardedaling van het Chinese techbedrijf Tencent op de beurs in Hong Kong. Prosus heeft een groot belang in dat bedrijf. De MidKap verloor 0,4 procent tot 1032,47 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs zakten tot 0,3 procent, Londen verloor 0,2 procent.
Resterende staatssteun
In de MidKap was Air France-KLM de grote winnaar met een plus van 5,3 procent. Naast de winst die de luchtvaartcombinatie presenteerde, werd ook bekend dat het bedrijf binnenkort af is van alle nog resterende staatssteun. Dat biedt meer ruimte voor overnames van concurrenten.
Heijmans zakte 1,4 procent na de jaarcijfers. De bouwer leverde vorig jaar minder nieuwe woningen op door de recente afkoeling van de huizenmarkt. Concurrent BAM verloor bijna 5 procent. Donderdag won BAM nog zo'n 6 procent na goed ontvangen resultaten.
Kostenstijgingen
In Frankfurt daalde Allianz 1,9 procent. De Duitse verzekeraar boekte afgelopen jaar recordresultaten, maar beleggers hadden op meer gehoopt. Mercedes-Benz steeg 2,8 procent. De Duitse automaker behaalde vorig jaar flink meer winst dankzij forse prijsverhogingen. Voor dit jaar rekent het bedrijf wel op een lagere winst door onder meer kostenstijgingen.
De euro was 1,0673 dollar waard, tegen 1,0674 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 2,6 procent minder op 76,40 dollar. Brentolie werd 2,3 procent goedkoper op 83,16 dollar per vat.
Meer uit Financieel
MOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - De economie van Rusland is in het eerste kwartaal met 0,2 procent gekrompen vergeleken met een jaar eerder. Dat meldt het Russische statistiekbureau. Daarmee is de economie van Rusland voor het eerst sinds 2023 gekrompen. Eerder deze week verlaagde het ministerie van Economische Zaken al zijn groeiverwachting voor de economie voor heel dit jaar.
12 minuten geledenBEIJING (ANP/RTR/AFP) - China en de Verenigde Staten gaan een handelsraad en een investeringsraad oprichten. Dat zijn de landen volgens de Chinese minister van Buitenlandse Zaken Wang Yi overeengekomen na een topontmoeting.
59 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - The Magnum Ice Cream Company was vrijdag de grote winnaar bij de hoofdfondsen op de aandelenbeurs in Amsterdam. Het ijsjesbedrijf profiteerde op het Damrak van geruchten over een mogelijke overname en steeg bijna 9 procent. De koerswinst van Magnum kon echter niet voorkomen dat de AEX-index de handelsdag flink lager eindigde.
1 uur geledenMUMBAI (ANP) - De wereldwijde marktomstandigheden voor de staalindustrie zijn door de oorlog in het Midden-Oosten "zeer uitdagend" geworden vanwege de sterk gestegen energieprijzen. Dat zei het Indiase staalconcern Tata Steel, het moederbedrijf van de staalfabriek in IJmuiden, bij de bekendmaking van kwartaalcijfers.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vissers kunnen compensatie krijgen voor de hoge brandstofprijzen door de oorlog in Iran. Staatssecretaris Silvio Erkens (Landbouw, VVD) stelt 13,5 miljoen euro beschikbaar uit een Europees fonds dat eigenlijk bedoeld is voor verduurzaming.
1 uur geledenVALKENBURG (ANP/BLOOMBERG) - De Europese wapenfabrikant Destinus overweegt een beursgang in Amsterdam. Ingewijden zeggen tegen persbureau Bloomberg dat het bedrijf, dat zijn hoofdkantoor in het Zuid-Hollandse Valkenburg heeft, momenteel in gesprek is met investeerders om ongeveer 200 miljoen euro op te halen. Daarna overweegt Destinus volgens hen naar de aandelenbeurs in Amsterdam te gaan.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen zijn vrijdag lager geopend na de plussen een dag eerder. Applied Materials behoorde tot de verliezers op Wall Street na bekendmaking van cijfers door de grote fabrikant van chipapparatuur. Het aandeel zakte in de vroege handel 1,6 procent.
3 uur geleden