AI-beelden op Facebook en Instagram krijgen speciaal label
MENLO PARK (ANP) - Meta, het bedrijf achter Facebook en Instagram, gaat alle met kunstmatige intelligentie (AI) gemaakte beelden of audio speciale labels geven. Tegelijkertijd verwijdert het socialemediaconcern minder vaak gemanipuleerde beelden of geluidsfragmenten dan voorheen. In plaats daarvan moeten extra waarschuwingen bij dit soort posts voorkomen dat gebruikers worden misleid.
Het socialemediaconcern neemt die beslissingen na aanbevelingen van de raad die toezicht houdt op het moderatiebeleid op Facebook en Instagram. Die vond dat Meta zich bij het bestrijden van misleidende posts te veel blindstaarde op 'deepfakes', oftewel video's die met hulp van AI mensen dingen lieten doen die ze in werkelijkheid nooit hadden gedaan. Audiofragmenten of foto's waarmee geknoeid is, bleven daardoor ongemoeid.
Nu heeft Meta besloten om vanaf mei alle met AI gemaakte of bewerkte posts een speciaal label te geven. Daarvoor maakt het internetbedrijf gebruik van de watermerken die enkele grote aanbieders van AI-tools toevoegen aan de creaties van hun gebruikers. Er komt een aparte waarschuwing voor digitaal aangepaste plaatjes, video's of geluidsfragmenten waarbij het risico op misleiding extra groot is.
De toezichtsraad adviseerde ook om minder snel gemanipuleerde beelden van Facebook of Instagram te verwijderen. Daarmee zou Meta namelijk de vrijheid van meningsuiting kunnen beperken. Het socialemediabedrijf gaat daar in mee en laat AI-beelden vanaf juli staan zolang ze geen andere regels overtreden. Maar kunstmatige berichten die bijvoorbeeld intimiderend zijn of oproepen tot geweld blijven verboden.
Met belangrijke verkiezingen in de Verenigde Staten en de Europese Unie in aantocht zijn er veel zorgen over de verspreiding van nepnieuws via sociale media. Met hulp van geavanceerde AI-programma's is het veel gemakkelijker geworden om bijvoorbeeld nepvideo's realistisch te laten lijken. In de Europese Unie kunnen grote techbedrijven ook boetes krijgen als ze te weinig doen tegen de verspreiding van nepnieuws.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP) - De Iraanse veiligheidsdiensten pleegden massamoorden op demonstranten nadat de grote protesten in het land op 8 januari escaleerden, meldt mensenrechtenorganisatie Human Rights Watch. Naar schatting zijn hierbij duizenden demonstranten omgekomen, hoewel het door een internetblokkade moeilijk is een dodental vast te stellen.
16 minuten geledenSEOUL (ANP/RTR) - In de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoul heeft een bus een gebouw geramd. Daarbij zijn dertien gewonden gevallen, onder wie twee zwaargewonden. Dat melden persbureaus YTN TV en Yonhap.
24 minuten geledenSEOUL (ANP/RTR) - De Zuid-Koreaanse oud-president Yoon Suk-yeol is veroordeeld tot vijf jaar cel wegens het belemmeren van de rechtsgang. Hij zou de politie hebben tegengewerkt bij zijn arrestatie in januari 2025. Yoon riep een maand eerder kortstondig de militaire noodtoestand uit om het parlement buitenspel te zetten. Aanklagers hadden een gevangenisstraf van tien jaar tegen hem geëist.
55 minuten geledenSEOUL (ANP/RTR) - In een achtergestelde wijk van het chique district Gangnam in de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoul woedt een grote brand. Bijna 300 brandweerlieden bestrijden de brand. In totaal werden 85 brandweerwagens naar de plek gestuurd.
3 uur geledenCANBERRA (ANP/RTR) - Ruim een maand nadat in Australië het verbod op sociale media voor jongeren onder de 16 jaar is ingegaan, zijn ongeveer 4,7 miljoen accounts van Australische tieners gedeactiveerd. Dat meldde de Australische internettoezichthouder vrijdag.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump schrijft op Truth Social dat de internationale vredesraad voor de Gazastrook, die toezicht moet houden op het overgangsbestuur, is gevormd. De zogeheten Board of Peace is een belangrijk onderdeel van de tweede fase van Trumps vredesplan voor Gaza.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado heeft Donald Trump haar Nobelprijs voor de Vrede aangeboden. Dat zegt de oppositiepoliticus enkele uren na afloop van haar lunch met de Amerikaanse president in het Witte Huis. Ze wilde desgevraagd niet ingaan op de vraag of Trump de prijs aannam.
9 uur geleden