Ahold wint op Damrak, Duitse autobedrijven lager na winst Trump
AMSTERDAM (ANP) - Supermarktconcern Ahold Delhaize was woensdag een winnaar in een lager gesloten AEX-index op de beurs in Amsterdam, dankzij goed ontvangen kwartaalcijfers. In Frankfurt hadden de Duitse autobedrijven het juist moeilijk na de winst van Donald Trump bij de Amerikaanse presidentsverkiezingen door zorgen bij beleggers over hoge importheffingen voor Europese auto's in de Verenigde Staten.
Ahold Delhaize steeg 3,6 procent en behoorde daarmee tot de koplopers in de AEX. Het concern, dat veel activiteiten heeft in de VS, boekte afgelopen kwartaal minder winst. Dat kwam vooral door eenmalige kosten voor de sluiting van slecht presterende Stop & Shop-winkels in de VS. Het moederbedrijf van Albert Heijn handhaafde wel de jaarverwachtingen en kondigde een nieuw aandeleninkoopprogramma aan.
Ook andere AEX-bedrijven op het Damrak met een stevige aanwezigheid in de VS wonnen terrein. Zo steeg verzekeraar Aegon 4,8 procent en de informatieleveranciers Wolters Kluwer en RELX klommen tot 1 procent. Grootste daler in de hoofdindex was chiptoeleverancier ASMI met een min van 3 procent. ING volgde met een koersverlies van 2,8 procent.
Hogere importtarieven
De AEX eindigde 0,8 procent lager op 875,41 punten. De MidKap zakte 1,1 procent tot 855,61 punten. Op de aandelenmarkten van Parijs en Frankfurt waren minnen van 0,5 en 1,1 procent te zien. De FTSE in Londen ging licht omlaag.
Een terugkeer van Trump in het Witte Huis kan leiden tot aanzienlijke verschuivingen in het Amerikaanse buitenland-, energie- en klimaatbeleid. Trump wil ook hogere importtarieven heffen, die een wereldwijde handelsoorlog kunnen ontketenen en negatief kunnen uitpakken voor de Europese export.
Automarkt
Zo verloren Volkswagen, Porsche en Mercedes-Benz tot 6,4 procent in Frankfurt. BMW, dat ook met tegenvallende kwartaalcijfers kwam, werd 6,6 procent lager gezet op de Duitse beurs.
De dollar zat in de lift doordat de plannen van Trump de inflatie in de VS kunnen aanwakkeren en het tempo van de renteverlagingen van de Federal Reserve kunnen vertragen. De euro zakte daardoor tot 1,0730 dollar, van 1,0919 dollar een dag eerder.
Olie
Een vat Amerikaanse olie kostte iets minder op 71,91 dollar. Brentolie werd 0,4 procent goedkoper op 75,25 dollar per vat.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP/DPA/BELGA) - Duitse wijnbouwers kampen met hun grootste crisis in decennia. Dat komt omdat de prijs die ze krijgen bij de verkoop van de wijn niet meer opweegt tegen de productiekosten, staat in een rapport van de Duitse belangenorganisatie voor de landbouw DBV.
2 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - China wil de kloof in zijn ruimtevaartcapaciteiten in vergelijking met de Verenigde Staten verkleinen. Daarom versoepelt het Aziatische land de beursregels voor Chinese bedrijven die herbruikbare commerciƫle raketten ontwikkelen.
5 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse spoorwegtoezichthouder grijpt in bij Deutsche Bahn om een belabberde planning van spoorwerkzaamheden, waardoor treindienstregelingen verstoord raken. In de zomer informeerde Deutsche Bahn andere spoorvervoerders slechts op tijd over 62 procent van de werkzaamheden, een aandeel dat in de late herfst daalde naar 55 procent.
6 uur geledenGENT (ANP) - Het Kanaal Gent-Terneuzen, dat loopt door Zeeuws-Vlaanderen, ontvangt maandag voor het eerst een schip van meer dan 38 meter breed. Dat is nooit eerder gebeurd, meldt het Belgische persbureau Belga.
7 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De winsten van Chinese industriebedrijven zijn in november voor de tweede maand op rij gedaald. Dat wijst op een verzwakkende binnenlandse vraag en aanhoudende prijsdalingen bij de industriebedrijven.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Defensie is met afstand de grootste werkgever van Nederland, heeft de Volkskrant uitgezocht. Volgens onderzoek van de krant was Defensie eind vorig jaar goed voor 74.333 voltijdsbanen. Dat is bijna een vijfde meer dan in het vorige onderzoek vijf jaar geleden.
7 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - Het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken heeft sancties aangekondigd tegen tien individuen en twintig Amerikaanse defensiebedrijven vanwege wapenverkoop aan Taiwan.
9 uur geleden