Ahold Delhaize grootste daler in hogere AEX na resultaten
AMSTERDAM (ANP) - Supermarktconcern Ahold Delhaize was woensdag de grootste daler in de Amsterdamse AEX-index. Het moederbedrijf van Albert Heijn presteerde beter dan verwacht in 2021, maar de vooruitzichten voor dit jaar vielen wat tegen. Ook bierbrouwer Heineken deed afgelopen jaar goede zaken. Het aandeel werd hoger gezet ondanks een waarschuwing voor hogere bierprijzen.
De stemming op de Europese beurzen bleef optimistisch dankzij de positieve ontwikkelingen rond Oekraïne. De directe dreiging van een Russische inval in het land lijkt momenteel te zijn geweken en de hoop op een diplomatieke oplossing voor het conflict is toegenomen.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 0,9 procent hoger op 762,39 punten. De MidKap steeg 1,4 procent tot 1064,66 punten. Frankfurt en Parijs wonnen tot 0,6 procent. Londen klom 0,2 procent na een verdere stijging van de Britse inflatie in januari tot 5,5 procent. Dat is het hoogste niveau in bijna dertig jaar.
Heineken
Ahold Delhaize zakte dik 3 procent. Het concern bleef profiteren van de coronacrisis en boekte afgelopen kwartaal meer omzet. De resultaten in het slotkwartaal waren volgens topman Frans Muller beter dan voorzien ondanks uitdagingen in de toeleveringsketen en inflatiedruk. Muller verklaarde daarnaast er alles aan te doen om de prijzen in de supermarkt niet te hard te laten oplopen.
Heineken won 1,6 procent. De brouwer verkocht in 2021 meer bier, waarbij klanten volgens het concern sneller kiezen voor de wat duurdere biertjes. Het concern denkt dit jaar wel last te krijgen van inflatie. Zo zijn de prijzen van grondstoffen, vervoer en energie flink gestegen en zal de brouwer die gaan doorberekenen aan klanten.
Alfen
Betaalbedrijf Adyen (plus 4 procent) profiteerde van een koopadvies voor Deutsche Bank en was de grootste stijger in de AEX. In de MidKap was Alfen veruit de sterkste stijger met een koerswinst van 14 procent. De laadpalenfabrikant boekte afgelopen jaar flink meer omzet en winst. Het bedrijf profiteert naar eigen zeggen volop van de energietransitie die op stoom komt.
Fitnessketen Basic-Fit kreeg een koopadvies van Jefferies en klom 5 procent. Vopak zakte 5 procent. Het tankopslagbedrijf, dat ook met jaarcijfers kwam, liet weten dat de opslagtanks minder goed gevuld waren vanwege de hoge olieprijs.
De euro was 1,1377 dollar waard, tegen 1,1357 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie klom 0,7 procent tot 92,71 dollar. Brentolie kostte ook 0,7 procent meer, op 93,96 dollar per vat.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP) - Maar een op de tien Duitse bedrijven is gewapend tegen cyberaanvallen met kunstmatige intelligentie (AI). Terwijl een op de zes afgelopen jaar waarschijnlijk of misschien doelwit was van zo'n aanval, maken de toezichthouder en de koepel van cyberinspectiebedrijven op uit gezamenlijk onderzoek.
19 minuten geledenBERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse regering heeft de verkoop van een logistiek bedrijf aan de Chinese staatsrederij Cosco geblokkeerd. Dat doet Duitsland vanwege zorgen over de veiligheid, meldt het ministerie van Economische Zaken.
51 minuten geledenSTRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement heeft woensdag ingestemd met een tijdelijke korting op tol voor zware voertuigen, zoals bussen en vrachtwagens, die weinig uitstoten.
1 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - ChatGPT voor tieners, de variant van OpenAI voor jongeren, is te riskant voor de doelgroep. Dat concludeert Common Sense Media, een Amerikaanse non-profitorganisatie die ouders, kinderen en scholen adviseert over media en technologie. Het rapport roept OpenAI op om tieners tussen 13 en 17 geen toegang te geven tot ChatGPT totdat het een veilige ervaring kan bieden.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vakbond FNV voelt geen opgave om een bepaald bedrag aan bezuinigingen te halen in de onderhandelingen met het kabinet over de sociale zekerheid, zei voorzitter Hans Spekman na afloop van een gesprek op het Catshuis. Hij wil praten over verbeteringen van de uitkeringen voor werkloosheid (WW) of arbeidsongeschiktheid (WIA) en sluit niet uit dat dit geld gaat opleveren. "Maar wij hoeven niet aan een opdracht te voldoen."
3 uur geledenSINGAPORE (ANP/RTR) - De wereldeconomie wordt bedreigd door aanhoudende hoge energieprijzen en recordstaatsschulden. Daarvoor waarschuwt directeur van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) Kristalina Georgieva in een toespraak vooruitlopend op de jaarvergaderingen van het IMF en de Wereldbank.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De voorzitter van vakbond FNV, Hans Spekman, voelt geen druk om snel tot een sociaal akkoord te komen. Dat zei hij voorafgaand aan een gesprek tussen het kabinet, werkgevers- en werknemersorganisaties in het Catshuis over hervormingen in de sociale zekerheid.
5 uur geleden