Agractie stapt uit overleg met kabinet over landbouwakkoord
ERMELO (ANP) - Boerenactiegroep Agractie stapt uit het overleg over het landbouwakkoord met het kabinet. Dat liet voorman Bart Kemp weten, die in Ermelo aanwezig was bij een vergadering met boeren, belangenorganisaties, natuurbeheerders, provincies en het ministerie van Landbouw over de inhoud van het landbouwakkoord. De actieclub overweegt pas weer deel te nemen aan het overleg "als er acceptabele oplossingen komen en handreikingen worden gedaan, met name over het grondbeleid".
De actiegroep liet van tevoren al weten het niet eens te zijn met een aantal voorgestelde onderdelen van het landbouwakkoord. "Boeren worden in dit plan vermorzeld. Er worden permanente beperkingen aan het grondgebruik opgelegd, zonder dat daar een verdienmodel tegenover staat. We zijn in de afgelopen tijd tot het uiterste gegaan, maar moeten nu met pijn in het hart dit overleg verlaten", zei Kemp.
Boerenorganisatie LTO is ook kritisch, maar blijft wel in het overleg. "Wat ons betreft is nu breken niet in het belang van de Nederlandse boeren en tuinders. Pas aan het einde van de onderhandeling beoordelen we of het resultaat goed genoeg is om aan onze leden voor te leggen. Of dat gaat lukken weten we niet", aldus LTO.
Levensbelang
Landbouwminister Piet Adema betreurt de stap van Agractie, zei hij in Ermelo. Volgens Adema zijn de gesprekken niet klaar. Hij ziet de boerenactiegroep graag terug aan de onderhandelingstafel, zei hij. Of hij handreikingen gaat doen waar Agractie om vraagt kon hij nog niet zeggen.
LTO-voorman Sjaak van der Tak zei donderdag dat Agractie volgens hem te vroeg uit het overleg is gestapt. "Grond is van levensbelang voor onze boeren en daarover onderhandelen we keihard aan tafel. We kunnen nu nog niks zeggen over het eindresultaat. Mogelijk komt er een koerswijziging van het kabinet, dat zouden wij ook willen." Ook andere deelnemende partijen aan het landbouwoverleg, zoals de biologische boeren, vinden dat het nog te vroeg is om de gesprekken af te breken.
Voldoende perspectief
Adema benadrukte donderdag dat er "geen conclusies" zijn getrokken. Hij rekent erop dat het landbouwakkoord er komt, zei hij. Of dat in april is, zoals voorgenomen is, wist hij niet. " Het komt niet op een week aan als er een voldragen akkoord gesloten kan worden met voldoende perspectief voor de boeren. Maar we moeten wel voortmaken, er moet duidelijkheid zijn", aldus Adema.
De ongeveer dertig deelnemers aan het overleg hebben woensdag ook al vergaderd. Waarschijnlijk worden er volgende week opnieuw twee dagen uitgetrokken voor overleg. Het landbouwakkoord gaat over de toekomst van boeren na 2040 en niet over het stikstofbeleid. Maar volgens veel deelnemers is het stikstofbeleid bepalend voor de vraag welke boerenbedrijven er na 2040 nog zijn.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Meerdere experts hebben het kabinet en de Tweede Kamer opgeroepen de regie te pakken om DigiD uit Amerikaanse handen te houden. Bij een gesprek in de Tweede Kamer zeiden alle aanwezige experts dat er grote risico's kleven aan de overname van Solvinity, het bedrijf dat ervoor zorgt dat DigiD kan werken.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het vergelijken van de omstreden Amerikaanse immigratieacties met gebeurtenissen tijdens de Holocaust doet geen recht aan het verleden, en ook niet aan het heden. Dat zegt directeur Ronald Leopold van de Anne Frank Stichting in reactie op opmerkingen van de Amerikaanse gouverneur Tim Walz van Minnesota.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Zes op de tien jongeren tussen de 12 en 18 jaar zijn van plan een helm te gaan dragen op de elektrische fiets of fatbike, als dit volgend jaar voor minderjarigen verplicht wordt. Zin hebben zij er niet in, slechts ongeveer de helft is het eens met de maatregel. Bij ouders is het draagvlak groter: acht op de tien vinden de helmplicht een goed idee.
6 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De provincie Groningen heeft voor het eerst geld vrijgemaakt voor schapen- en geitenhouders die wolfwerende rasters willen plaatsen. In totaal is voor dit jaar 250.000 euro beschikbaar. Voor elke aanvrager geldt een minimumbedrag van 570 euro en een maximumbedrag van 30.000 euro.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Natuur & Milieu is "ongelofelijk blij" dat de meerderheid van de Tweede Kamer zich schaart achter het alternatieve plan voor de A27 bij Amelisweerd, waardoor geen bos hoeft te worden gekapt. De milieuorganisatie noemt het een "wijs besluit" en ziet daarin ook een mooi voorbeeld voor andere grote infrastructurele projecten.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - De NS neemt voorzorgsmaatregelen in het noorden van het land omdat daar sneeuw en ijzel worden verwacht. Mensen die van en naar Groningen, Friesland en Drenthe reizen, moeten woensdagochtend daarom een keer extra overstappen in Zwolle.
6 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - F-35-gevechtsvliegtuigen hebben dinsdag voor het eerst vanaf Schiphol gevlogen. De F-35's oefenden voor oorlogstijd vanaf Nederlands belangrijkste burgerluchthaven, terwijl de normale passagiers- en vrachtvluchten gewoon doorgingen. Zonder enige overlast, zegt Schiphol, op het "ongelooflijke lawaai" van de straaljagers na.
6 uur geleden