Agractie stapt uit overleg met kabinet over landbouwakkoord
ERMELO (ANP) - Boerenactiegroep Agractie stapt uit het overleg over het landbouwakkoord met het kabinet. Dat liet voorman Bart Kemp weten, die in Ermelo aanwezig was bij een vergadering met boeren, belangenorganisaties, natuurbeheerders, provincies en het ministerie van Landbouw over de inhoud van het landbouwakkoord. De actieclub overweegt pas weer deel te nemen aan het overleg "als er acceptabele oplossingen komen en handreikingen worden gedaan, met name over het grondbeleid".
De actiegroep liet van tevoren al weten het niet eens te zijn met een aantal voorgestelde onderdelen van het landbouwakkoord. "Boeren worden in dit plan vermorzeld. Er worden permanente beperkingen aan het grondgebruik opgelegd, zonder dat daar een verdienmodel tegenover staat. We zijn in de afgelopen tijd tot het uiterste gegaan, maar moeten nu met pijn in het hart dit overleg verlaten", zei Kemp.
Boerenorganisatie LTO is ook kritisch, maar blijft wel in het overleg. "Wat ons betreft is nu breken niet in het belang van de Nederlandse boeren en tuinders. Pas aan het einde van de onderhandeling beoordelen we of het resultaat goed genoeg is om aan onze leden voor te leggen. Of dat gaat lukken weten we niet", aldus LTO.
Levensbelang
Landbouwminister Piet Adema betreurt de stap van Agractie, zei hij in Ermelo. Volgens Adema zijn de gesprekken niet klaar. Hij ziet de boerenactiegroep graag terug aan de onderhandelingstafel, zei hij. Of hij handreikingen gaat doen waar Agractie om vraagt kon hij nog niet zeggen.
LTO-voorman Sjaak van der Tak zei donderdag dat Agractie volgens hem te vroeg uit het overleg is gestapt. "Grond is van levensbelang voor onze boeren en daarover onderhandelen we keihard aan tafel. We kunnen nu nog niks zeggen over het eindresultaat. Mogelijk komt er een koerswijziging van het kabinet, dat zouden wij ook willen." Ook andere deelnemende partijen aan het landbouwoverleg, zoals de biologische boeren, vinden dat het nog te vroeg is om de gesprekken af te breken.
Voldoende perspectief
Adema benadrukte donderdag dat er "geen conclusies" zijn getrokken. Hij rekent erop dat het landbouwakkoord er komt, zei hij. Of dat in april is, zoals voorgenomen is, wist hij niet. " Het komt niet op een week aan als er een voldragen akkoord gesloten kan worden met voldoende perspectief voor de boeren. Maar we moeten wel voortmaken, er moet duidelijkheid zijn", aldus Adema.
De ongeveer dertig deelnemers aan het overleg hebben woensdag ook al vergaderd. Waarschijnlijk worden er volgende week opnieuw twee dagen uitgetrokken voor overleg. Het landbouwakkoord gaat over de toekomst van boeren na 2040 en niet over het stikstofbeleid. Maar volgens veel deelnemers is het stikstofbeleid bepalend voor de vraag welke boerenbedrijven er na 2040 nog zijn.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het aantal lekkages van gevaarlijke stoffen uit goederentreinen is fors toegenomen. In 2023 trof de Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) 26 lekkages aan, in 2024 waren dat er 52 en in 2025 zag de ILT meer dan 400 lekkages.
1 uur geledenARNHEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie is een strafrechtelijk onderzoek gestart naar een 29-jarige medewerker van een woonzorginstelling. De vrouw wordt ervan verdacht drie bewoners met opzet insuline te hebben gegeven, terwijl daar geen medische noodzaak voor was. Volgens het OM zijn de bloedsuikerwaarden bij de bewoners daardoor mogelijk gedaald naar (levens)gevaarlijke waarden. De vrouw wordt beschuldigd van poging tot moord, dan wel poging tot doodslag of het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Overheden, bedrijven en burgers in Nederland zijn onvoldoende voorbereid op onveilige situaties die kunnen ontstaan door extreme regenval. Dat concludeert de Onderzoeksraad voor Veiligheid (OVV) na onderzoek. Volgens de raad kan hevige regen onder meer de veiligheid van de woon- en leefomgeving aantasten. In sommige gevallen kan de regenval leiden tot maatschappelijke ontwrichting, als bijvoorbeeld de stroom uitvalt en ziekenhuizen onbereikbaar worden.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Advocaten wereldwijd maken zich ernstige zorgen over de ondermijning van de advocatuur en de rechtspraak in de Verenigde Staten. Daarom vragen meer dan veertig advocatenorganisaties op de zestiende Dag van de bedreigde advocaat aandacht voor de situatie van mensenrechtenadvocaten in de VS.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In de komende decennia moeten steeds meer mensen leven met de gevolgen van een beroerte, dementie of parkinson. Ook hebben veel mensen dan een depressie, een angststoornis of een dwangstoornis. Dat verwacht de Hersenstichting.
3 uur geledenNIEUWEGEIN (ANP) - Agressie tegen zorgprofessionals blijft een 'hardnekkig en ernstig' probleem, meldt beroepsorganisatie en vakbond voor zorgverleners NU'91. Zorgverleners krijgen nog steeds te maken met schreeuwende of scheldende patiënten of familieleden, maar ook met fysiek geweld.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het risico op het krijgen van de ziekte van Parkinson is groter onder mannen, hoogopgeleiden en mensen die in het noorden van Nederland wonen. Dat komt onder andere naar voren uit onderzoek van de Universiteit Utrecht en het Radboudumc naar de spreiding van de ongeneeslijke hersenaandoening.
6 uur geleden