Agractie: norm aantal koeien per hectare groot struikelblok
DEN HAAG (ANP) - Een van de belangrijkste struikelblokken in de onderhandelingen over het landbouwakkoord is een nieuwe norm voor het maximaal aantal koeien per hectare, zegt Bart Kemp, voorman van boerenactiegroep Agractie Nederland.
Deze zogeheten GVE-norm gaat volgens hem vooral in Gelderland, Overijssel en Brabant voor duizenden boeren voor problemen zorgen. "Ze kunnen hun bedrijf dan niet meer voortzetten. Ik kan me niet voorstellen dat LTO en andere landbouwpartijen hierin meegaan en daar afspraken over willen maken", zegt Kemp.
"Het is een grote bedreiging voor boeren. Er is nogal wat commotie over in de LTO-gelederen. En wij weten dat landbouwminister Piet Adema dit al vanaf het begin wil", vervolgt de voorman.
Forse bijsturing
Later op de dag vindt belangrijk overleg plaats over het landbouwakkoord. Dan zal duidelijk worden of het kabinet afspraken heeft kunnen maken die de boerensector perspectief bieden. Agractie zit niet aan tafel bij dit overleg.
Land- en Tuinbouworganisatie (LTO) gaf onlangs aan niet tevreden te zijn over de definitieve tekst van het onderhandelingsakkoord. De concepttekst werd afgewezen, omdat er "forse bijsturing" nodig was. Daarop besloten de betrokken partijen verder te praten op 17 mei. Dan moet er echt een definitief akkoord op tafel liggen, zei LTO toen.
Strengere duurzaamheidseisen
Uit uitgelekte stukken over het akkoord kwam naar voren dat de landbouwsector aan strengere duurzaamheidseisen moet voldoen. Wel zouden boeren een hogere marge overhouden. Het is nog niet bekend waar de hogere prijzen terechtkomen. Ook moeten boeren meer doen aan natuurbeheer, in ruil voor een vergoeding. Hiermee wordt waardevermindering van landbouwgrond deels gecompenseerd.
Boerenactiegroep Farmers Defence Force (FDF) reageerde eerder ook al zeer kritisch op de uitgelekte plannen. Ook FDF is niet direct betrokken bij de onderhandelingen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten roept oppositiepartijen op de onderhandelingen over het belastingplan ook echt over de inhoud van dat plan te laten gaan. Meerdere partijen grijpen de gesprekken met het minderheidskabinet over parlementaire steun aan om andere politieke wensen op tafel te leggen.
30 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie moet gaan kijken hoe ze AI beter kan toepassen in haar eigen werkprocessen en ambtenarenapparaat. Dat zei voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen maandag bij de presentatie van een rapport over hoe het dagelijks bestuur van de EU beter kan werken.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Stichting Islamitisch Onderwijs moet van staatssecretaris Judith Tielen (Voortgezet Onderwijs) direct verbeteringen doorvoeren op het Cornelius Haga Lyceum in Amsterdam. Het schoolbestuur heeft een zogenoemde aanwijzing gekregen van Tielen, omdat de onderwijskwaliteit niet voldoende is en omdat de Onderwijsinspectie wanbeheer van de directie vaststelde.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - BBB-fractieleider Henk Vermeer en BBB-Kamerlid Femke Wiersma zeggen zondag aan het eind van de middag een "goed gesprek" te hebben gehad met het minderheidskabinet over het belastingplan en het stikstofbeleid. Ze spreken dinsdagavond op het ministerie van Algemene Zaken verder.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het minderheidskabinet gaat opnieuw praten met de oppositie om een "brede meerderheid" te vinden voor het belastingplan. Dat meldt Financiën. Zaterdag overlegden de premier, vicepremiers en bewindslieden van Financiën op het Catshuis over een nieuw voorstel.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Oud-studenten gaan op de lange termijn toch meer dan 2,5 procent rente betalen over hun studielening. D66, VVD en CDA hadden een maximum opgeschreven in het coalitieakkoord, maar onderwijsminister Rianne Letschert constateert in een Kamerbrief dat de gereserveerde 40 miljoen euro per jaar niet genoeg is om de rente voldoende te drukken.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Zorgminister Sophie Hermans heeft als reactie op de verhoging van de zorgpremie door verzekeraar DSW herhaald dat er maatregelen nodig zijn om "de zorg betaalbaar en toegankelijk te houden". De "aanhoudende groeiende vraag naar zorg en de stijgende lonen en prijzen" zijn volgens haar belangrijke oorzaken van de gestegen zorgkosten.
5 dagen geleden