Agractie en FDF willen inhoudelijk niets zeggen over boerenacties
DEN HAAG (ANP) - Boerenorganisaties Agractie en Farmers Defence Force (FDF) willen niet inhoudelijk ingaan op de boerenacties die maandagavond op meerdere plekken waren in het land. FDF gaat eerst in overleg met de actievoerders voordat het met een oordeel komt, zegt een woordvoerster. Agractie laat weten liever over de problemen van boeren te praten dan in te gaan op de acties.
"Het lijkt ons verstandig dat acties plaatsvinden binnen het demonstratierecht", zegt Agractie-voorman Bart Kemp. Op de vraag of dat maandag het geval was, wil Kemp niet ingaan. De acties waren niet door Agractie georganiseerd en het is volgens de boerenorganisatie aan anderen om te bepalen of ze binnen de wet pasten.
Op meerdere plekken staken actievoerders hooibalen of afval in brand, wat leidde tot afgesloten rijstroken. In de buurt van een van de acties bij de A12 in Veenendaal gebeurde maandagavond een ongeluk met meerdere voertuigen. De politie onderzoekt of de boerenactie in de buurt een rol speelde.
Dinsdagavond
Op foto's die FDF op X deelde, was te zien dat er in de buurt van de plek van het ongeluk brand was gesticht. Een woordvoerster benadrukt dat FDF de actie niet had georganiseerd, maar dat er mogelijk wel leden van de groep aanwezig waren. FDF zocht - toen het via nieuwsberichten van het ongeluk vernam - contact met personen ter plaatse om te vragen wat er aan de hand was.
Verder wil de actiegroep niet veel kwijt over de acties. FDF-leden komen dinsdagavond bijeen om te overleggen over nieuwe landelijke acties. De organisatie gaat dan ook in gesprek met de actievoerders van maandagavond. "Dan kunnen we een mening vormen, maar nu nog niet", aldus de woordvoerster.
'Stapeling'
Agractie-voorman Kemp zegt liever over de problemen en frustratie van boeren te praten dan over de manier waarop acties worden gevoerd. Hij zegt de frustraties van boeren te begrijpen en vindt het belangrijk dat er snel een nieuwe regeringscoalitie komt met "een minister die structureel zaken gaat oplossen".
De protesterende boeren zeggen zich zorgen te maken over de "stapeling van regels" waarmee ze te maken hebben, onder meer als gevolg van de Europese Green Deal.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - De gemeente Utrecht roept bezoekers op tijdens Koningsnacht niet meer naar de binnenstad te komen. "Het is te druk op meerdere evenementen en routes in de binnenstad van Utrecht. Toegang tot de pleinen is niet meer mogelijk", meldt de gemeente.
5 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Burgemeester Carola Schouten van Rotterdam vraagt op Koningsnacht aandacht voor de veiligheid van vrouwen op straat. Op sociale media steunt Schouten de actie van de politie die zondag in het centrum van Rotterdam oranje armbandjes uitdeelt met de tekst 'Laat vrouwen veilig thuiskomen'.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De antimonarchistische groep Republiek mag geen grote opblaasbare dino langs de looproute van het koninklijk huis neerzetten in Dokkum tijdens Koningsdag. Dat heeft de rechter bepaald nadat de groep een kort geding had aangespannen tegen de gemeente Noardeast-Fryslân.
12 uur geledenRHOON (ANP) - In het Zuid-Hollandse dorp Rhoon is op zondagmorgen een parachutist overleden. Dat bevestigt de politie na berichtgeving van regionale omroep Rijnmond. De persoon werd gevonden aan de Essendijk. Dat is een landingslocatie voor parachutisten in de regio Rotterdam.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten noemt de schietpartij tijdens het Correspondents' Dinner in Washington een "schokkende gebeurtenis". De Amerikaanse president Donald Trump en leden van zijn regering bleven ongedeerd.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In steeds meer gebieden geldt een verhoogd risico op een natuurbrand. De brandweer heeft inmiddels voor vijftien regio's fase 2 afgeroepen. Dat is het hoogste waarschuwingsniveau. Dat staat op de site van de brandweer.
15 uur geledenUTRECHT (ANP) - Zes activisten die zaterdag met auto's een opstopping op een deel van de A12 veroorzaakten zodat de weg geblokkeerd kon worden, zitten nog vast. Ze worden zondag verhoord door de politie. Een woordvoerder zegt dat het wel de verwachting is dat ze later zondag weer naar huis kunnen.
17 uur geleden