Agnes Kant over vertrek Marijnissen: is niet eigen keuze
BUSSUM (ANP) - De leden van SP hebben zaterdag op het 29e congres van de partij met een staande ovatie afscheid genomen van Lilian Marijnissen, die begin december haar onmiddellijke vertrek als partijleider bekendmaakte. Partijgenoot Agnes Kant en voormalig SP-leider ging in haar toespraak in op het onvrijwillige vertrek van de partijleider. "Dat je gaat, is niet je eigen keuze."
Na opnieuw verloren verkiezingen ontstond in de partij onrust, zei Kant. De vraag werd gesteld of het niet tijd was voor een nieuw gezicht. "Als er een zaadje van twijfel wordt gezaaid, is het onhoudbaar. Je moet onvoorwaardelijke steun hebben als partijleider." Toen Marijnissen die niet meer voelde, stapte ze op.
Kant benadrukte dat "wé meerdere verkiezingen hebben verloren, wij met zijn allen, ondanks jou, ondanks dat jij het fantastisch deed".
Weinig draagvlak
Bij de Kamerverkiezingen eind november verloor de SP vier van haar negen zetels. De socialisten zitten nu met vijf leden in de Kamer.
De dag na de verkiezingen zei Marijnissen tegen het ANP "goed ziek" te zijn van dat verlies, maar zich ook "strijdbaar" te voelen en verder te willen gaan als partijleider. Op een daarop volgende vergadering van het partijbestuur proefde Marijnissen te weinig draagvlak om door te gaan. Een dag later maakte ze op X bekend te stoppen als partijleider en als Kamerlid.
Gouden tomaat
Marijnissen volgde op 13 december 2017 Emile Roemer op als politiek leider van de SP. Sindsdien heeft de SP bij alle verkiezingen verlies geleden, zowel bij die voor Kamer, Provinciale Staten en gemeenteraadsverkiezingen. Jimmy Dijk is Marijnissen opgevolgd.
Als dank voor haar werk en inzet kreeg Marijnissen uit handen van Kant de gouden tomaat, de hoogste SP-onderscheiding.
Op het congres zijn zo'n zeshonderd SP'ers aanwezigen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De coalitie van D66, VVD en CDA investeert onderaan de streep toch niet in ontwikkelingssamenwerking. Hoewel er jaarlijks 257 miljoen euro voor wordt uitgetrokken, gaat ongeveer hetzelfde bedrag de komende jaren vanuit dat potje naar asielopvang. Het Centraal Planbureau en het Planbureau voor de Leefomgeving noemen het een "ombuiging" in de doorrekening.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Caroline van der Plas stopt als partijleider en fractievoorzitter van de BBB. Dat meldt de partij. Tweede Kamerlid Henk Vermeer volgt haar op. Van der Plas blijft wel actief als Kamerlid.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Volgens SP-leider Jimmy Dijk is "precies het tegenovergestelde nodig" van de plannen van de nieuwe coalitie. "Geen doorbraak, alleen afbraak. Het is de wereld op z'n kop", schrijft hij op X met twee tabellen uit de doorrekening van het coalitieakkoord door het Centraal Planbureau en het Planbureau voor de Leefomgeving.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - David van Weel, de aanstaande minister van Justitie en Veiligheid, hoopt op "meer harmonie" in het nieuwe kabinet dan in de vorige coalitie, waarvoor hij ook minister was. Volgens de VVD'er zijn de inhoudelijke verschillen nu minder groot dan tussen zijn partij en de vroegere coalitiepartners PVV, NSC en BBB.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het Centraal Planbureau (CPB) ziet in de plannen van coalitiepartijen D66, VVD en CDA een "beperkte verruiming" van de hypotheekrenteaftrek. Het ging in de campagne veel over deze regeling die huizenbezitters bevoordeelt, en die D66 en CDA wilden afbouwen. Op papier verandert de coalitie niets aan de hypotheekrenteaftrek, maar door andere maatregelen gaat er toch meer geld naartoe.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De tarieven van de inkomstenbelasting stijgen toch met de plannen van coalitiepartijen D66, VVD en CDA. Uit het coalitieakkoord werd eerder al duidelijk dat de schijven van de inkomstenbelasting minder meegroeien met de inflatie, waardoor mensen meer belasting betalen. Maar de analyse van het akkoord door het Centraal Planbureau (CPB) laat zien dat ook de belastingpercentages zelf stijgen om 5 miljard euro extra te innen.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Geert Wilders is boos op de plannen van het aankomende kabinet waarbij het eigen risico in 2030 stijgt naar 520 euro. De PVV-voorman deelt op het sociale medium X een passage uit de doorrekening van de kabinetsplannen, met daarbij een booskijkende emoji.
2 dagen geleden