Agnes Kant over vertrek Marijnissen: is niet eigen keuze
BUSSUM (ANP) - De leden van SP hebben zaterdag op het 29e congres van de partij met een staande ovatie afscheid genomen van Lilian Marijnissen, die begin december haar onmiddellijke vertrek als partijleider bekendmaakte. Partijgenoot Agnes Kant en voormalig SP-leider ging in haar toespraak in op het onvrijwillige vertrek van de partijleider. "Dat je gaat, is niet je eigen keuze."
Na opnieuw verloren verkiezingen ontstond in de partij onrust, zei Kant. De vraag werd gesteld of het niet tijd was voor een nieuw gezicht. "Als er een zaadje van twijfel wordt gezaaid, is het onhoudbaar. Je moet onvoorwaardelijke steun hebben als partijleider." Toen Marijnissen die niet meer voelde, stapte ze op.
Kant benadrukte dat "wé meerdere verkiezingen hebben verloren, wij met zijn allen, ondanks jou, ondanks dat jij het fantastisch deed".
Weinig draagvlak
Bij de Kamerverkiezingen eind november verloor de SP vier van haar negen zetels. De socialisten zitten nu met vijf leden in de Kamer.
De dag na de verkiezingen zei Marijnissen tegen het ANP "goed ziek" te zijn van dat verlies, maar zich ook "strijdbaar" te voelen en verder te willen gaan als partijleider. Op een daarop volgende vergadering van het partijbestuur proefde Marijnissen te weinig draagvlak om door te gaan. Een dag later maakte ze op X bekend te stoppen als partijleider en als Kamerlid.
Gouden tomaat
Marijnissen volgde op 13 december 2017 Emile Roemer op als politiek leider van de SP. Sindsdien heeft de SP bij alle verkiezingen verlies geleden, zowel bij die voor Kamer, Provinciale Staten en gemeenteraadsverkiezingen. Jimmy Dijk is Marijnissen opgevolgd.
Als dank voor haar werk en inzet kreeg Marijnissen uit handen van Kant de gouden tomaat, de hoogste SP-onderscheiding.
Op het congres zijn zo'n zeshonderd SP'ers aanwezigen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - D66 draagt Rianne Letschert en Hans Vijlbrief voor als ministers in het aanstaande minderheidskabinet. Letschert wordt minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, Vijlbrief van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Dat heeft D66 vrijdagmiddag bekendgemaakt. De invulling van de overige kabinetsposten volgt later, aldus de partij.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Sophie Hermans (VVD), die minister van Volksgezondheid wordt in het komende minderheidskabinet, denkt dat haar nieuwe post "grote en ingewikkelde opgaven" zal hebben. Hermans moet de miljardenbezuiniging in de zorg zien door te voeren, onder meer door het eigen risico te verhogen. Daarvoor is nog geen steun in de Tweede Kamer.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bart van den Brink wordt namens het CDA minister van Asiel en Migratie, meldden meerdere bronnen aan het ANP. Hij voerde samen met fractievoorzitter Henri Bontenbal de onderhandelingen over de vorming van een minderheidskabinet met D66 en VVD.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Veel van de jongeren die door het toeslagenschandaal een studieschuld zijn aangegaan, zijn volgens demissionair staatssecretaris Sandra Palmen te helpen met bestaande regelingen. Die regelingen moeten "beter voor het voetlicht" worden gebracht, stelt de politica. Ze gaat niet mee in het pleidooi van kinder- en jeugdombudsmannen om de studieschuld van deze jongeren kwijt te schelden.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Sandra Palmen gaat verder als staatssecretaris van Toeslagen en wordt daarmee de enige partijloze bewindsvrouw van het nieuwe kabinet. Ze heeft de aanstaande premier Rob Jetten (D66) gevraagd of ze kan rekenen op rugdekking. Die stelde Palmen volgens haar gerust door te zeggen "dat dit kabinet zich gaat kenmerken door samenwerking en verbinding zoeken met alle partijen". Ze heeft "voor de zekerheid een nieuw koffiezetapparaat aangeschaft".
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Voormalig informateur Rianne Letschert wordt minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap namens D66, bevestigen Haagse bronnen na berichtgeving van RTL Nieuws. De naam van de voorzitter van het college van bestuur van de Universiteit Maastricht circuleert al langer. Daarnaast wordt Judith Tielen staatssecretaris op het ministerie, meldt haar partij de VVD.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De VVD draagt uitsluitend zittende bewindspersonen en Tweede Kamerleden aan voor een post in het nieuwe kabinet. Zo keert David van Weel terug als minister van Justitie en Veiligheid, de post die hij bekleedde voordat hij afgelopen zomer overstapte naar Buitenlandse Zaken.
1 dag geleden