Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Agenten getuigen over bestorming Capitool voor speciaal comité

Agenten getuigen over bestorming Capitool voor speciaal comité

WASHINGTON (ANP/RTR) - Vier politieagenten hebben in Washington een getuigenverklaring afgelegd voor een speciaal commissie die de bestorming van het Amerikaanse Capitool in januari onderzoekt. Het is de eerste hoorzitting door het comité. De agenten vertelden over hoe zij werden mishandeld, beledigd en bedreigd met de dood.

Een van de agenten vertelde hoe hij in een menigte van rellen werd gesleurd, van zijn badge werd beroofd en herhaaldelijk belaagd werd met een stroomstootwapen. De agent werd buiten bewustzijn geslagen en kreeg later van dokters te horen dat hij een hartaanval had gehad. Voordat hij zijn bewustzijn verloor, hoorde hij mensen in de menigte schreeuwen dat de agent gedood moest worden met zijn eigen dienstwapen.

Een andere wetshandhaver noemde de bestorming "een middeleeuws slagveld". Hij beschreef hoe zijn familie de gewelddadige gebeurtenis op televisie volgde en zich afvroeg of de agent nog leefde.

Helden

Voorzitter Bennie Thompson van het commissie benadrukte dat de rellen "ons de democratie wilde afnemen" en zij daartoe gedreven werden door leugens. Comitélid Jamie Raskin noemde de verhoorde agenten "helden voor ons land" en beschreef de rellen als "fascistische landverraders".

Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden stelde de commissie in na pogingen van de Republikeinen in de Senaat om onafhankelijk onderzoek naar de rellen in en om het Capitool te blokkeren. Meerdere commissies van het Huis en de Senaat, de andere kamer van het parlement, onderzochten eerder de tekortkomingen op het gebied van de inlichtingendiensten en veiligheid op 6 januari.

Aanhangers van oud-president Donald Trump vielen op 6 januari het parlementsgebouw binnen. De menigte sprak van verkiezingsfraude en wilde voorkomen dat het parlement de uitslag van de verkiezingen zou bevestigen. Vijf mensen kwamen om het leven bij de bestorming.

Meer uit Buitenland

Weinstein krijgt 15 jaar cel voor misbruik productieassistent

NEW YORK (ANP/AFP) - De voormalige machtige filmproducent Harvey Weinstein heeft bij de nieuwe behandeling van een zaak rond seksueel geweld vijftien jaar gevangenisstraf gekregen. Het gaat om het misbruik van zijn voormalige productieassistent Miriam Haley.

1 uur geleden
België doet in 2027 mee aan het Eurovisiesongfestival

BRUSSEL (ANP/BELGA) - België doet in 2027 mee aan het Eurovisiesongfestival. Dat heeft de Vlaamse publieke omroep woensdag bekendgemaakt. In verschillende landen, waaronder Nederland, zagen zenders en omroepen daar vorig jaar nog van af uit onvrede over de deelname van Israël.

1 uur geleden
VS nodigen Poetin uit voor G20-top in december

NEW YORK (ANP/AFP/RTR) - De Verenigde Staten hebben de Russische president Vladimir Poetin uitgenodigd voor een top van de G20 in december, maakte de Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio bekend. Hij had woensdag een ontmoeting met zijn Russische ambtgenoot Sergej Lavrov tijdens een bijeenkomst van de Verenigde Naties in New York.

1 uur geleden
Burgemeester van Ankara verlaat Turkse oppositiepartij CHP

ANKARA (ANP/AFP) - De burgemeester van Ankara heeft zijn vertrek aangekondigd bij de oppositiepartij CHP. Mansur Yavaş zet zijn politieke loopbaan voort als onafhankelijk politicus, zo heeft hij aangekondigd op X. Hij geldt als een van de belangrijkste oppositiepolitici van het land.

1 uur geleden
President Iran noemt land in VN-speech slachtoffer van terreur VS

NEW YORK (ANP) - De Iraanse president Masoud Pezeshkian heeft tijdens zijn toespraak voor de Verenigde Naties gezegd dat zijn land de afgelopen zeven maanden "slachtoffer van terrorisme" is geweest. De Amerikaanse president Donald Trump sprak dinsdag over Iraanse "terreur", maar volgens Pezeshkian is het juist andersom.

2 uur geleden
Syrische leider noemt in VN-toespraak Golanhoogten Syrisch

NEW YORK (ANP/AFP) - De Syrische leider Ahmed al-Sharaa heeft in zijn bijdrage aan het plenair debat van de Algemene Vergadering van de VN herhaald dat de door Israël bezette Golanhoogten Syrisch zijn en blijven. De omstreden landsdelen, grenzend aan het noorden van Israël, worden al decennia door Israël geclaimd en gelden vandaag de dag als Israëlische bufferzone.

3 uur geleden
Tigray-rebellen voeren aanvallen uit in noorden Ethiopië

ADDIS ABEBA (ANP/AFP) - Spanningen in het noorden van Ethiopië zijn opnieuw uitgemond in geweld. Rebellen uit de regio Tigray hebben aanvallen uitgevoerd op de aangrenzende regio Afar en de controle over luchthavens overgenomen.

4 uur geleden