Agenten getuigen over bestorming Capitool voor speciaal comité
WASHINGTON (ANP/RTR) - Vier politieagenten hebben in Washington een getuigenverklaring afgelegd voor een speciaal commissie die de bestorming van het Amerikaanse Capitool in januari onderzoekt. Het is de eerste hoorzitting door het comité. De agenten vertelden over hoe zij werden mishandeld, beledigd en bedreigd met de dood.
Een van de agenten vertelde hoe hij in een menigte van rellen werd gesleurd, van zijn badge werd beroofd en herhaaldelijk belaagd werd met een stroomstootwapen. De agent werd buiten bewustzijn geslagen en kreeg later van dokters te horen dat hij een hartaanval had gehad. Voordat hij zijn bewustzijn verloor, hoorde hij mensen in de menigte schreeuwen dat de agent gedood moest worden met zijn eigen dienstwapen.
Een andere wetshandhaver noemde de bestorming "een middeleeuws slagveld". Hij beschreef hoe zijn familie de gewelddadige gebeurtenis op televisie volgde en zich afvroeg of de agent nog leefde.
Helden
Voorzitter Bennie Thompson van het commissie benadrukte dat de rellen "ons de democratie wilde afnemen" en zij daartoe gedreven werden door leugens. Comitélid Jamie Raskin noemde de verhoorde agenten "helden voor ons land" en beschreef de rellen als "fascistische landverraders".
Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden stelde de commissie in na pogingen van de Republikeinen in de Senaat om onafhankelijk onderzoek naar de rellen in en om het Capitool te blokkeren. Meerdere commissies van het Huis en de Senaat, de andere kamer van het parlement, onderzochten eerder de tekortkomingen op het gebied van de inlichtingendiensten en veiligheid op 6 januari.
Aanhangers van oud-president Donald Trump vielen op 6 januari het parlementsgebouw binnen. De menigte sprak van verkiezingsfraude en wilde voorkomen dat het parlement de uitslag van de verkiezingen zou bevestigen. Vijf mensen kwamen om het leven bij de bestorming.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk heeft 600 miljoen pond (ongeveer 680 miljoen euro) toegezegd aan de luchtverdediging van Oekraïne, om het land de winter door te helpen. Het gaat onder andere om geavanceerde systemen die Shahed-drones van Rusland kunnen neerhalen.
6 uur geledenSÃO PAULO (ANP/AFP) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft gezegd dat zijn land zich terugtrekt uit het project om tot een vrijhandelsakkoord met de Europese Unie te komen als het deze maand niet gereedkomt. De voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen zou eind deze week naar Brazilië gaan om het akkoord te tekenen. Frankrijk en Italië hebben verklaard niet achter het vrijhandelsakkoord te staan en hebben aangedrongen op uitstel.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is donderdag in persoon bij de EU-top in Brussel. Op die top wordt gesproken over het gebruik van Russische tegoeden voor een lening aan Oekraïne.
8 uur geledenWARSCHAU (ANP) - De Poolse voormalige minister van Defensie Antoni Macierewicz is aangeklaagd voor het openbaar maken van geheime informatie, melden Poolse media als persbureau PAP en de krant Gazeta Wyborcza. De conservatieve politicus was tussen 2018 en 2022 de voorzitter van een commissie die onderzoek deed naar de vliegramp bij Smolensk (Rusland) in 2010. Daarbij kwamen oud-president Lech Kaczynski en 95 anderen om het leven, onder wie veel prominente politici en hoogwaardigheidsbekleders.
11 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Verenigd Koninkrijk gaat de Russische miljardair Roman Abramovitsj dwingen 2,5 miljard pond (zo'n 2,8 miljard euro) over te maken naar humanitaire doelen in Oekraïne, meldt de Britse regering. Het geld komt van de verkoop van voetbalclub Chelsea in 2022. Sindsdien staat het vast op een Britse bankrekening.
11 uur geledenOSLO (ANP/BLOOMBERG) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado heeft Noorwegen verlaten, zegt de Noorse premier Jonas Gahr Støre. Machado kreeg vorige week in Oslo de Nobelprijs voor de Vrede.
12 uur geledenKYIV (ANP/RTR/AFP/DPA) - Bij Russische aanvallen met zogenoemde glijbommen in de Oekraïense regio Zaporizja zijn zeker 26 mensen gewond geraakt, onder wie een kind. Dat meldt de gouverneur van de zuidelijke regio Ivan Fedorov op Telegram. Bij de aanval in het centrum van de gelijknamige stad zou een huizenblok zijn geraakt, dat volgens AFP-verslaggevers ter plaatse in brand staat.
12 uur geleden