Agenten die schoten op overvallers waardetransport niet vervolgd
AMSTERDAM (ANP) - De agenten die vorig jaar in Broek in Waterland schoten op overvallers van een waardetransport worden hiervoor niet vervolgd. Volgens het Openbaar Ministerie was het gerechtvaardigd dat de dertien betrokken politiemensen het vuur openden. Ze deden dat uit noodweer en om de verdachten aan te kunnen houden, concludeert het Openbaar Ministerie Noord-Holland na onderzoek.
Door de schoten kwam een van de verdachten, een 47-jarige Fransman, om het leven. Twee anderen raakten gewond. Ze liepen schotwonden op in hun been.
De overval op het waardetransport gebeurde op 19 mei vorig jaar bij Schöne Edelmetaal aan de Meeuwenlaan in Amsterdam-Noord. Meerdere overvallers met bivakmutsen op schoten hierbij met automatische vuurwapens, aldus het OM. Na de overval gingen ze er met een miljoenenbuit vandoor in drie auto's en volgde een achtervolging door de politie. In een weiland in Broek in Waterland werden uiteindelijk zes verdachten aangehouden. Later zijn nog meerdere arrestaties verricht, onder meer in België en Frankrijk.
Ongekend heftige situatie
Bij de beoordeling over het handelen van de politie is gekeken naar twee situaties. Zo heeft de politie geschoten toen de overvallers de buit overdroegen en vluchtten in gereedstaande auto's. Op dat moment werd ook met automatische vuurwapens naar de politie geschoten, aldus het OM. En in de andere situatie waarin agenten het vuur openden, toen de overvallers het weiland in vluchtten, was volgens justitie niet duidelijk of de verdachten nog gewapend waren. Later bleek dat dat bij een persoon het geval was. Hoewel er op dat moment niet op de politie is geschoten, mochten de agenten volgens justitie toch hun wapens gebruiken om de overvallers te kunnen aanhouden. Even daarvoor was namelijk sprake van een levensbedreigende situatie voor de politie, meent het OM. "Er was sprake van een voortdurende dreiging zowel voor de politie als voor anderen. De overvallers moesten zo snel mogelijk gestopt worden en dat kon in deze situatie alleen door het gebruik van het vuurwapen."
Volgens het OM was er die dag sprake van "een ongekend heftige situatie op klaarlichte dag waarvan veel mensen getuige zijn geweest". "Het voorval heeft grote maatschappelijke impact gehad. Uiteraard is het te betreuren dat er een dodelijk slachtoffer is gevallen en twee personen gewond zijn geraakt."
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie gaat in hoger beroep in de zaak over het Vlaardingse pleegmeisje. Na strafeisen van elf jaar cel en tbs met dwangverpleging legde de rechtbank in Rotterdam acht jaar cel op aan de pleegouders Johnny van den B. en Daisy W., omdat ze het meisje sloegen en opsloten in een kooi.
39 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Dick Schoof heeft donderdag telefonisch overlegd met president Volodymyr Zelensky van Oekraïne over het vredesplan dat op tafel ligt. "De gesprekken rondom het vredesplan voor Oekraïne volgen elkaar snel op. Er zijn positieve stappen gezet", liet Schoof na afloop op X weten.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een meerderheid in de Tweede Kamer schaart zich achter een motie van GroenLinks-PvdA om 2 miljard euro extra volgend jaar voor Oekraïne vrij te maken. De motie wordt donderdag tijdens een debat met premier Dick Schoof over de oorlog in Oekraïne ingediend.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Om problemen met de inzameling van flesjes en blikjes tegen te gaan, moeten er veel meer inzamelpunten komen en klanten moeten een beloning kunnen winnen als zij inleveren. Dat zijn een paar van de nieuwe plannen van stichting Verpact, namens de drankensector verantwoordelijk voor het statiegeldsysteem. Dat meldt het ministerie van Infrastructuur. De sector moet zelf zorgen dat minstens 90 procent van de flesjes en blikjes worden ingezameld, maar dat doel wordt al jaren niet gehaald. Met het pakket wil de stichting voorkomen dat zij een dwangsom moet betalen.
2 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De NOS-sportprogramma's NOS Studio Voetbal en Andere Tijden Sport gaan stoppen. Dat heeft de NOS donderdag gemeld. Het besluit is genomen vanwege bezuinigingen bij de publieke omroep.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Emile Ratelband is donderdag door de politierechter veroordeeld tot een geldboete van 1500 euro en een week voorwaardelijke celstraf voor het beledigen van VVD-leider Dilan Yeşilgöz-Zegerius. De positiviteitsgoeroe beweerde in oktober 2024 tijdens een uitzending van Forum Inside, de onlinetalkshow van Forum voor Democratie, dat de broer van de echtgenoot van Yeşilgöz "de grootste crimineel van de wereld" is, en "de rest van zijn leven" in de gevangenis zou zitten. Yeşilgöz deed daarop aangifte van belediging.
2 uur geledenLELYSTAD (ANP) - Khaled Al N., de vader van de in mei 2024 vermoorde Ryan (18), zegt dat hij zijn dochter heeft gedood toen hij tijdens een gesprek zijn zelfbeheersing verloor. Dat liet hij donderdag weten via zijn advocaat, die hem vertegenwoordigt in de rechtbank in Lelystad. Daar is het proces begonnen tegen Khaled en twee zonen. Volgens het Openbaar Ministerie heeft het drietal Ryan samen vermoord. De jonge vrouw zou het slachtoffer zijn geworden van eerwraak, omdat zij zich te westers gedroeg volgens de normen van het in het Friese Joure wonende gezin.
4 uur geleden