Agent die op Jouke schoot zag gevaar voor zichzelf en omstanders
UTRECHT (ANP) - De agent die in juli vorig jaar tijdens een boerenprotest op een jonge tractorbestuurder schoot, verklaarde vrijdag in de rechtbank in Utrecht dat hij "in een grote hectiek" zijn vuurwapen heeft getrokken. Dat deed hij omdat hij vreesde dat hijzelf of omstanders gewond zouden raken, zei hij.
De betrokken agent dacht dat de jongen op zijn collega's wilde inrijden en vreesde voor hun veiligheid. "Ik dacht 'die dendert over mij heen of over een ander'", zei de agent tijdens de strafzaak waarin hij terechtstaat voor een poging tot doodslag.
Bij het boerenprotest tegen het stikstofbeleid langs de A32 bij Heerenveen schoot de agent op 5 juli 2022 gericht op de trekker waarin de toen 16-jarige Jouke zat. De kogel raakte de jonge Fries niet, maar wel de cabine van de rijdende trekker. De kogel kwam terecht in de deurstijl.
Drie agenten
"Wilde u de tractor stoppen door op de cabine te schieten?" vroeg de rechter. De verdachte erkent achteraf dat schieten niet afdoende was om een rijdende trekker te laten stoppen en dat de risico's zeer groot waren. "Op het moment dat je daar staat en je denkt dat je in gevaar bent, was ik van mening dat het kon. Ik dacht dat er gewonden zouden vallen of erger. En dat is de reden dat er is geschoten."
Tijdens het incident trokken drie agenten gelijktijdig hun dienstwapen, bleek tijdens de strafzaak. Een tweede agent loste een waarschuwingsschot in de lucht. Een halve minuut eerder had een andere agent ook al een wapen gericht op een andere trekkerbestuurder toen bleek dat die niet wilde stoppen.
Vervelende periode
De agent heeft een gesprek gehad met Jouke en zijn ouders. "Ik denk dat het voor mijn gezin en zeker voor de familie een hele vervelende periode is geweest", aldus de agent. "Ze wilden rust en die rust hebben we allemaal nodig. Die gun ik ze ook, omdat het een verschrikkelijk grote impact heeft op ons leven. Ik vind het normaal dat ik daar als politieagent verantwoording over afleg."
De moeder van Jouke maakte gebruik van haar spreekrecht. "Het voorval heeft onze wereld op de kop gezet", zei ze. Ze sprak over een gerichte beschieting. "Zestien maanden later zijn we nog steeds bezig met de verwerking. Onze twee jongste kinderen hebben nog altijd last van paniekaanvallen. Het hele gezin is nog in therapie om alles te verwerken."
Identiteit
De verdachte neemt via een videoverbinding deel aan de zitting om zijn eigen veiligheid. Zijn stem wordt vervormd om zijn identiteit geheim te houden, wat volgens de rechter nodig is door bedreigingen tegen de agent op sociale media.
Meer uit Binnenland
HOUTEN (ANP) - Na zonsondergang zondag koelt het flink af, en tijdens koningsnacht blijft het droog. Maandag, Koningsdag, begint zonnig en fris, met in de middag grote temperatuurverschillen door het land. Later op de dag komt er meer bewolking, met af en toe een bui, verwacht Weeronline.
13 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft de beloning verhoogd voor informatie die leidt naar de dader van de moord op Mariska Klompenhouwer, de dag voor Koninginnedag, in 2001 in Rotterdam. Het bedrag voor de gouden tip is meer dan verdubbeld, van 11.000 naar 25.000 euro. Daarnaast vraagt de politie rond Koningsnacht extra aandacht voor de moord en zendt Opsporing Verzocht maandag nooit eerder vertoonde bewakingsbeelden uit.
1 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Israëlische aanvallen in Zuid-Libanon hebben opnieuw dodelijke slachtoffers gemaakt. Volgens de Israëlische krijgsmacht IDF heeft het leger dit weekend "meer dan vijftien Hezbollah-terroristen gedood", aldus een IDF-bericht op Telegram. Het Libanese ministerie van Volksgezondheid bevestigt vier doden, zonder te vermelden of het daarbij inderdaad om Hezbollah-strijders gaat. Er geldt sinds midden april een staakt-het-vuren in Libanon.
15 uur geledenUTRECHT (ANP) - Bij de wegblokkade op de A12 van Extinction Rebellion (XR) zijn aanzienlijk meer mensen aangehouden dan eerder gemeld. In totaal werden tussen de 400 en 450 activisten meegenomen door de politie.
16 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR/AFP) - De Iraanse delegatie heeft Pakistan verlaten na daar de hele dag topoverleg te hebben gevoerd, bericht onder meer nieuwszender Al Jazeera. De Iraniërs zouden Pakistaanse leiders een lijst hebben gegeven met hun voorwaarden voor het beëindigen van de oorlog met de VS en Israël.
16 uur geledenUTRECHT (ANP) - De politie heeft ruim tweehonderd demonstranten aangehouden na de wegblokkade van Extinction Rebellion (XR) op de A12 bij De Meern. Dat meldt de politie. Ook zijn er tot nu toe zes bestuurders van auto's aangehouden die het verkeer ophielden door de weg te blokkeren. Het gaat om mannen tussen de 40 en 79 jaar. Hun voertuigen zijn in beslag genomen.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat, VVD) heeft geen begrip voor de bezetting van een deel van de A12 nabij Utrecht. Het stuk snelweg is zaterdag bezet door klimaatactivisten van XR.
18 uur geleden