Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Agent die op Jouke schoot zag gevaar voor zichzelf en omstanders

Agent die op Jouke schoot zag gevaar voor zichzelf en omstanders

UTRECHT (ANP) - De agent die in juli vorig jaar tijdens een boerenprotest op een jonge tractorbestuurder schoot, verklaarde vrijdag in de rechtbank in Utrecht dat hij "in een grote hectiek" zijn vuurwapen heeft getrokken. Dat deed hij omdat hij vreesde dat hijzelf of omstanders gewond zouden raken, zei hij.

De betrokken agent dacht dat de jongen op zijn collega's wilde inrijden en vreesde voor hun veiligheid. "Ik dacht 'die dendert over mij heen of over een ander'", zei de agent tijdens de strafzaak waarin hij terechtstaat voor een poging tot doodslag.

Bij het boerenprotest tegen het stikstofbeleid langs de A32 bij Heerenveen schoot de agent op 5 juli 2022 gericht op de trekker waarin de toen 16-jarige Jouke zat. De kogel raakte de jonge Fries niet, maar wel de cabine van de rijdende trekker. De kogel kwam terecht in de deurstijl.

Drie agenten

"Wilde u de tractor stoppen door op de cabine te schieten?" vroeg de rechter. De verdachte erkent achteraf dat schieten niet afdoende was om een rijdende trekker te laten stoppen en dat de risico's zeer groot waren. "Op het moment dat je daar staat en je denkt dat je in gevaar bent, was ik van mening dat het kon. Ik dacht dat er gewonden zouden vallen of erger. En dat is de reden dat er is geschoten."

Tijdens het incident trokken drie agenten gelijktijdig hun dienstwapen, bleek tijdens de strafzaak. Een tweede agent loste een waarschuwingsschot in de lucht. Een halve minuut eerder had een andere agent ook al een wapen gericht op een andere trekkerbestuurder toen bleek dat die niet wilde stoppen.

Vervelende periode

De agent heeft een gesprek gehad met Jouke en zijn ouders. "Ik denk dat het voor mijn gezin en zeker voor de familie een hele vervelende periode is geweest", aldus de agent. "Ze wilden rust en die rust hebben we allemaal nodig. Die gun ik ze ook, omdat het een verschrikkelijk grote impact heeft op ons leven. Ik vind het normaal dat ik daar als politieagent verantwoording over afleg."

De moeder van Jouke maakte gebruik van haar spreekrecht. "Het voorval heeft onze wereld op de kop gezet", zei ze. Ze sprak over een gerichte beschieting. "Zestien maanden later zijn we nog steeds bezig met de verwerking. Onze twee jongste kinderen hebben nog altijd last van paniekaanvallen. Het hele gezin is nog in therapie om alles te verwerken."

Identiteit

De verdachte neemt via een videoverbinding deel aan de zitting om zijn eigen veiligheid. Zijn stem wordt vervormd om zijn identiteit geheim te houden, wat volgens de rechter nodig is door bedreigingen tegen de agent op sociale media.

Meer uit Binnenland

Groep mensen richt vernielingen aan bij Mevlana Moskee Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - Een groep van zes mensen heeft vernielingen aangericht bij de Mevlana Moskee in Rotterdam-West. Dat gebeurde op het moment dat er in het gebouw mensen aanwezig waren, meldt de politie.

1 uur geleden
Code geel in heel Nederland vanwege onweersbuien

DE BILT (ANP) - In heel Nederland geldt vrijdagmiddag en -avond code geel vanwege de kans op zware onweersbuien. In de loop van de avond trekken de zwaarste buien volgens het KNMI naar Duitsland weg.

1 uur geleden
Noodverordening in Zandvoort na dagen van onrust en overlast

ZANDVOORT (ANP) - In het stationsgebied, de middenboulevard en het bijbehorende strand in Zandvoort geldt tot en met zondag 31 mei een noodverordening. Dat laat de gemeente op haar website weten.

2 uur geleden
Koopmans kritisch op pandemische paraatheid Nederland

DEN HAAG (ANP) - Viroloog Marion Koopmans vindt dat Nederland niet genoeg doet om klaar te zijn voor een volgende pandemie. Ook voor de corona-uitbraak in 2020 was deze pandemische paraatheid niet voldoende en miste zij urgentie, zei ze tijdens haar verhoor in de parlementaire enquête over corona.

3 uur geleden
Koopmans: politici wakkerden 'bizarre' bedreigingen aan

DEN HAAG (ANP) - Viroloog Marion Koopmans heeft tegenover de parlementaire enquêtecommissie corona hard uitgehaald naar "bepaalde politici" die bedreigingen aan haar adres hebben aangewakkerd. Zij noemde geen namen, maar hekelde met name de complottheorieën rond het coronavirus waarmee zij in verband werd gebracht. Daar deed vooral Forum voor Democratie aan mee.

4 uur geleden
Twee aanhoudingen in Uithoorn bij demonstraties rond komst azc

UITHOORN (ANP) - De politie heeft donderdagavond twee mensen aangehouden bij demonstraties rondom de komst van een asielzoekerscentrum in Uithoorn. Een 30-jarige man uit Uithoorn is aangehouden voor het gooien van een fles naar voorstanders van asielopvang. Een 19-jarige man uit Gouda werd meegenomen voor het verstoren van de openbare orde. Beiden zijn weer vrijgelaten.

4 uur geleden
Koopmans: eerder hard ingrijpen tegen corona was niet realistisch

DEN HAAG (ANP) - Viroloog Marion Koopmans denkt niet dat het realistisch was geweest om al veel eerder beperkende maatregelen te nemen om het coronavirus in te dammen. Het had "in theorie heel veel uitgemaakt" als dit al begin februari 2020 was gebeurd, toen het aantal bekende ziektegevallen in heel Europa nog rond de vijftig lag. Maar er was nog te weinig bekend om zo'n besluit te nemen.

5 uur geleden