Agent die op Jouke schoot zag gevaar voor zichzelf en omstanders
UTRECHT (ANP) - De agent die in juli vorig jaar tijdens een boerenprotest op een jonge tractorbestuurder schoot, verklaarde vrijdag in de rechtbank in Utrecht dat hij "in een grote hectiek" zijn vuurwapen heeft getrokken. Dat deed hij omdat hij vreesde dat hijzelf of omstanders gewond zouden raken, zei hij.
De betrokken agent dacht dat de jongen op zijn collega's wilde inrijden en vreesde voor hun veiligheid. "Ik dacht 'die dendert over mij heen of over een ander'", zei de agent tijdens de strafzaak waarin hij terechtstaat voor een poging tot doodslag.
Bij het boerenprotest tegen het stikstofbeleid langs de A32 bij Heerenveen schoot de agent op 5 juli 2022 gericht op de trekker waarin de toen 16-jarige Jouke zat. De kogel raakte de jonge Fries niet, maar wel de cabine van de rijdende trekker. De kogel kwam terecht in de deurstijl.
Drie agenten
"Wilde u de tractor stoppen door op de cabine te schieten?" vroeg de rechter. De verdachte erkent achteraf dat schieten niet afdoende was om een rijdende trekker te laten stoppen en dat de risico's zeer groot waren. "Op het moment dat je daar staat en je denkt dat je in gevaar bent, was ik van mening dat het kon. Ik dacht dat er gewonden zouden vallen of erger. En dat is de reden dat er is geschoten."
Tijdens het incident trokken drie agenten gelijktijdig hun dienstwapen, bleek tijdens de strafzaak. Een tweede agent loste een waarschuwingsschot in de lucht. Een halve minuut eerder had een andere agent ook al een wapen gericht op een andere trekkerbestuurder toen bleek dat die niet wilde stoppen.
Vervelende periode
De agent heeft een gesprek gehad met Jouke en zijn ouders. "Ik denk dat het voor mijn gezin en zeker voor de familie een hele vervelende periode is geweest", aldus de agent. "Ze wilden rust en die rust hebben we allemaal nodig. Die gun ik ze ook, omdat het een verschrikkelijk grote impact heeft op ons leven. Ik vind het normaal dat ik daar als politieagent verantwoording over afleg."
De moeder van Jouke maakte gebruik van haar spreekrecht. "Het voorval heeft onze wereld op de kop gezet", zei ze. Ze sprak over een gerichte beschieting. "Zestien maanden later zijn we nog steeds bezig met de verwerking. Onze twee jongste kinderen hebben nog altijd last van paniekaanvallen. Het hele gezin is nog in therapie om alles te verwerken."
Identiteit
De verdachte neemt via een videoverbinding deel aan de zitting om zijn eigen veiligheid. Zijn stem wordt vervormd om zijn identiteit geheim te houden, wat volgens de rechter nodig is door bedreigingen tegen de agent op sociale media.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Burgemeester Mark Boumans van Doetinchem is gekozen tot de beste lokale bestuurder van 2025. Bestuurders en politici die hem nomineerden, omschreven hem als "communicatief sterk en daadkrachtig", meldt vakblad Binnenlands Bestuur dat de verkiezing voor de zeventiende keer organiseerde.
59 minuten geledenUTRECHT (ANP) - De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) zegt niet te kunnen optreden "op basis van bevindingen van het AD" over asbest in speelzand voor kinderen, laat de toezichthouder woensdag weten. De krant meldde eerder woensdag dat meerdere soorten speelzand die in Nederland te koop waren, besmet zijn met "de kankerverwekkende vezels".
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Bij Sotheby's in New York is woensdag een krijttekening van Rembrandt voor 15 miljoen dollar (12,7 miljoen euro) geveild. Het is de schets 'Rustende jonge leeuw', die Rembrandt maakte tussen 1638 en 1642. De tekening stond in de veilingcatalogus voor tussen de 15 en 20 miljoen dollar (13 en 17 miljoen euro).
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Koningin Máxima is woensdag bij de landmacht een opleiding tot reservist begonnen "omdat onze veiligheid niet meer vanzelfsprekend is", aldus de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD). Als ze klaar is met haar opleiding, krijgt ze de rang van luitenant-kolonel.
3 uur geledenDELFT (ANP) - Delft biedt alsnog excuses aan voor het onderzoek dat de gemeente liet uitvoeren naar de Delftse islamitische gemeenschap, waaronder het bestuur en de bezoekers van de Al-Ansaar-moskee. "Ik ben mij bewust van de impact en de pijn die dit onderzoek heeft veroorzaakt. Namens de gemeente Delft wil ik daarvoor mijn oprechte spijt betuigen", schrijft burgemeester Alexander Pechtold in een verklaring op de website van de gemeente.
5 uur geledenALMELO (ANP) - Een medewerkster van een zorginstelling in Wierden (Overijssel) blijft negentig dagen langer in de cel. Dat heeft de raadkamer van de rechtbank Overijssel bepaald. De vrouw zou drie bewoners van een instelling opzettelijk insuline hebben gegeven, zonder medische noodzaak. Hierdoor zouden bloedsuikerwaarden bij hen mogelijk zijn gedaald naar (levens)gevaarlijke waarden, meldde het Openbaar Ministerie eerder.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Haagse rechtbank heeft woensdag veertien maanden cel opgelegd, waarvan twee voorwaardelijk, aan de 20-jarige Sonny W. uit Den Haag. Hij zou samen met een medeverdachte van plan zijn geweest om vorig jaar februari in Rotterdam iemand in zijn been te schieten, een zogenoemde 'legday'. W. zou dat volgens justitie samen doen met een 16-jarige jongen, maar die overleed na een incident met een vuurwapen op het Hofstad Lyceum in Den Haag.
6 uur geleden