Agent die George Floyd arresteerde maandag 8 juni voor de rechter
MINNEAPOLIS (ANP) - De agent die mede de dood heeft veroorzaakt van een zwarte arrestant een week geleden in Minneapolis, Derek Chauvin, wordt maandag 8 juni voor het eerst voor de rechter geleid. Amerikaanse media meldden aanvankelijk maandag 1 juni, maar de zitting is toch een week later gepland. En die staat nu komende maandag om 20.30 onze tijd op het programma volgens de website van de plaatselijke justitie.
De blanke Chauvin is ontslagen en vrijdag gearresteerd en wordt verdacht van doodslag. Bij de aanhouding van de zwarte 46-jarige George Floyd plaatste hij zijn knie op de nek van de verdachte. Chauvin drukte zijn knie op de inmiddels geboeide en gevloerde Floyd, die na circa 6 minuten geen tekenen van leven meer vertoonde. Chauvin bleef toch in deze positie nog bijna 3 minuten lang, terwijl omstanders hem en zijn collega's filmden. Floyd is volgens de lijkschouwing echter niet door verstikking om het leven gekomen, maar er speelde ook een reeks van factoren inclusief medische problemen van Floyd.
De beelden ontketenden een storm van protest tegen politiegeweld in heel de VS, waar in zeker 140 plaatsen sinds woensdag is betoogd. In veel grote steden zijn de betogingen uitgelopen op plunderingen, brandstichting en vernielingen, ook pal voor het Witte Huis in Washington. In meer dan twintig staten zijn de onlusten zo ernstig dat de nationale garde is ingeschakeld om de orde te herstellen.
Gevangenis
Chauvin is sinds zijn arrestatie al twee keer elders ondergebracht. Hij is volgens plaatselijke autoriteiten nu naar een grote gevangenis 35 kilometer ten oosten van Minneapolis gebracht. Dat zou onder meer zijn gebeurd wegens zorgen over de verspreiding van het coronavirus in bepaalde detentiecentra in de staat Minnesota.
De drie andere agenten die bij de arrestatie betrokken waren, zijn onlangs ook ontslagen. Alleen Chauvin wordt voor de dood van Floyd vervolgd. De familie van het slachtoffer hoopt dat ook de andere agenten nog aangeklaagd worden.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Libanese ambassadeur in Washington zegt in het gesprek met de Israëlische ambassadeur in de VS te hebben opgeroepen tot een staakt-het-vuren in Libanon. Het eerdere bestand dat in 2024 werd gesloten tussen Israël en Libanon moet volledig worden nageleefd, zei zij.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Het gesprek tussen de Libanese en Israëlische ambassadeurs in Washington is na ongeveer twee uur afgelopen, meldt het Libanese staatspersbureau NNA. Volgens de Israëlische ambassadeur zijn Israël en Libanon het erover eens dat Libanon "niet langer bezet zal worden door Hezbollah".
2 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - Bij het kantongerecht in Paramaribo is dinsdag de behandeling begonnen van de rechtszaak die zestig erfgenamen van slachtoffers van de Decembermoorden van 1982 hebben aangespannen tegen de staat Suriname. Hun advocaat Hugo Essed spreekt van "een goed begin": de staat gaf, best uitzonderlijk, direct een eerste reactie op de eis. Toch wil Essed niet te optimistisch zijn. "Het kan alles bij elkaar toch wel een jaar duren."
4 uur geledenGENÈVE (ANP) - Een Frans voorstel voor een strenge wet tegen antisemitisme zou "de vrijheid van meningsuiting ernstig ondermijnen", waarschuwen speciaal rapporteurs van de Verenigde Naties. De onafhankelijke experts zeggen dat het voorstel van parlementslid Caroline Yadan meerdere mensenrechten zou schenden.
4 uur geledenTEKNAF (ANP/AFP) - Een boot met daarin ongeveer 250 vluchtelingen is gekapseisd tijdens een reis van Bangladesh naar Maleisië, meldt vluchtelingenorganisatie UNHCR. Aan boord zouden Rohingya-vluchtelingen en mensen met de Bengaalse nationaliteit zijn geweest, onder wie ook kinderen.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Israël en Libanon zijn begonnen aan hun eerste directe topoverleg sinds 1993. Ambassadeurs van de landen zijn samengekomen op het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington.
5 uur geledenLONDEN (ANP) - De ministers van Buitenlandse Zaken van zeventien landen, waaronder Nederland, roepen Libanon en Israël op om "de kans die het staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran biedt" aan te grijpen. Het aanhouden van de oorlog in Libanon brengt "de huidige de-escalatie in de regio" in gevaar, stellen de Europese landen en Australië in een verklaring.
6 uur geleden