Agent Derek Chauvin getuigt niet in George Floyd-proces
MINNEAPOLIS (ANP/AFP/RTR) - De witte agent die in de Amerikaanse stad Minneapolis terechtstaat voor de dood van de zwarte arrestant George Floyd zal niet getuigen. Derek Chauvin heeft zijn besluit donderdag in de rechtbank bekendgemaakt.
Chauvin verklaarde tegen de rechter gebruik te willen maken van zijn recht om geen verklaring af te leggen. Het komt zelden voor dat in de VS beklaagden in een strafzaak getuigen. Dat komt doordat ook aanklagers vragen mogen stellen en de beklaagden het risico lopen hun zaak en geloofwaardigheid te ondermijnen.
Chauvins advocaten zeiden donderdag na twee dagen verdediging geen getuigen meer te willen oproepen. De openbaar aanklagers mochten eerder al getuigen aan het woord laten. Maandag worden de slotpleidooien gehouden en gaat de jury in beraad.
Drugs- en medicijngebruik
De advocaten van Chauvin probeerden de jury in de afgelopen dagen onder meer ervan te overtuigen dat Floyd niet is overleden aan verstikking en zuurstoftekort, wat volgens de openbare aanklagers wel het geval is, maar aan de gevolgen van een hartkwaal en drugs- en medicijngebruik.
Floyd kwam vorig jaar om het leven toen Chauvin langer dan 9 minuten met zijn knie op Floyds nek drukte. Dit gebeurde tijdens de arrestatie van Floyd op verdenking van het uitgeven van een vals biljet van 20 dollar. Zijn dood leidde wereldwijd tot protesten tegen racisme en buitensporig politiegeweld.
De ontslagen agent is aangeklaagd voor moord zonder voorbedachten rade en doodslag. De zwaarste straf die de 45-jarige bij een veroordeling kan krijgen, is een celstraf van veertig jaar. De drie andere agenten die bij de arrestatie waren betrokken, staan in augustus terecht voor medeplichtigheid.
Meer uit Buitenland
SOFIA (ANP/RTR) - Afgelopen week zijn zes doden aangetroffen in bergen ten noorden van de Bulgaarse hoofdstad Sofia. Het onderzoek heeft nog niet duidelijk kunnen maken wat er precies gebeurd is en rond de macabere vondsten doen inmiddels veel verhalen de ronde.
30 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran waarschuwt voor "destructieve" invloed op de onderhandelingen met de Verenigde Staten over het Iraanse nucleaire programma, meldt woordvoerder Esmaeil Baqaei. De VS moeten "onafhankelijk van buitenlandse druk" handelen, is de boodschap. "Met name van Israëlische druk, die de belangen van de regio en zelfs van de VS negeert."
38 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Er is nog geen datum gekozen voor de volgende ronde van het vredesoverleg tussen Rusland en Oekraïne. Dat meldde het Kremlin, dat daarbij aangaf dat nieuwe onderhandelingen waarschijnlijk spoedig plaatsvinden.
47 minuten geledenJAKARTA (ANP) - Indonesië bereidt zich voor op de inzet van duizenden militairen in Gaza ter ondersteuning van het vredesplan van de Amerikaanse president Donald Trump. Het gaat volgens de Indonesische legerchef Maruli Simanjuntak waarschijnlijk om tussen de 5000 en 8000 militairen. "Maar er wordt nog steeds onderhandeld, het is nog niet zeker." The Financial Times meldt dat dit het eerste land is dat publiekelijk soldaten toezegt voor de missie.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse dreigementen over de handel en de intimidatie vanuit Washington zijn niet voorbij, volgens de Franse president Emmanuel Macron. Hij waarschuwt in interviews in Europese kranten dat Europa lang uitgestelde economische hervormingen moet doorvoeren en de kracht van de EU wereldwijd moet verstevigen. "Het Groenlandmoment" is volgens Macron een wake-upcall geweest om tot actie over te gaan.
2 uur geledenHONGKONG (ANP) - De hoogste bestuurder in Hongkong heeft de veroordeling verdedigd van mediamagnaat Jimmy Lai. Leider John Lee noemde het bewijs tegen Lai volgens de krant South China Morning Post overweldigend. "En hij verdient zeker zijn straf na al het kwaad dat hij heeft aangericht." Het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken verweet Lai achter anti-Chinese activiteiten te zitten.
3 uur geledenTOKIO (ANP/AFP) - De officiële verkiezingsresultaten in Japan laten dinsdag zien dat de partij van de Japanse premier Sanae Takaichi inderdaad een tweederdemeerderheid in het parlement heeft weten te bemachtigen. De conservatieve Liberaal-Democratische Partij (LDP) won 315 van de 465 zetels tijdens de parlementsverkiezingen afgelopen weekend.
5 uur geleden