Agema wil EU-actie tegen zorgtekorten en prijsverschillen tabak
BRUSSEL (ANP) - Zorgminister Fleur Agema heeft tijdens haar eerste Europese Gezondheidsraad aangedrongen op Europese maatregelen tegen de grote verschillen in tabaksaccijnzen tussen EU-lidstaten. Ook pleitte ze in de vergadering met haar EU-collega's voor meer zorginnovatie om personeelstekorten aan te pakken.
"We zien hier uitdagingen als het gaat om onze hogere accijnzen ten opzichte van omringende landen", zei Agema in Brussel. Ze riep de Europese Commissie op de tabaksrichtlijn aan te passen. Tegelijk vroeg ze aandacht voor de illegale handel in vapes, die ondanks een Nederlands verbod nog steeds kinderen bereiken.
De minister waarschuwde daarnaast voor "onbeheersbare" personeelstekorten in de zorg. Verwijzend naar het recente Draghi-rapport, dat volgens haar aantoont dat Europa achterloopt op innovatie, benadrukte ze het belang van nieuwe technologie. "Het is ontzettend belangrijk dat we met de mensen die nu in de zorg werken straks ook veel meer zorg kunnen verlenen", zei Agema. Ze vindt dat prioriteit moet worden gegeven aan innovatie en kunstmatige intelligentie (AI). "Zo houden we de zorg op de been."
De voormalige baas van de Europese Centrale Bank, Mario Draghi, heeft in september geconstateerd dat de EU een zwakke interne markt heeft en dat de productiviteit langzaam groeit. De innovatie in de EU moet volgens hem worden versneld. Volgens Draghi is er jaarlijks 800 miljard euro nodig om de concurrentiekracht te verbeteren.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Minister Sophie Hermans van Volksgezondheid, Welzijn en Sport neemt het advies van de Gezondheidsraad over en neemt een vaccinatie tegen meningokokken B niet op in het rijksvaccinatieprogramma. Volgens de raad wegen de voordelen niet op tegen de nadelen. Als er nieuwe vaccins voor komen, kan dit besluit veranderen.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een Nederlandse mijnenjager gaat eind deze week voor een NAVO-inzet naar de Middellandse Zee, zodat het marineschip tijdig naar de Straat van Hormuz kan varen als er overeenstemming is over een missie daar. Verder worden voorbereidingen getroffen om onder meer een gecombineerd search-, duik- en explosievenopruimingsteam (eventueel vanaf een Nederlands ondersteuningsschip) naar de Perzische Golf te sturen.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil niet dat de NOS horecaondernemers geld vraagt om wedstrijden van het Nederlands elftal op het WK voetbal op schermen te vertonen. Zolang er niet meer dan 5000 mensen bij zijn, zou dat gratis moeten zijn, vindt een ruime meerderheid.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In een Tweede Kamerdebat klinken woensdag frustraties over de voortgang van het nieuwe spoorbeveiligingssysteem ERTMS. Het kost mogelijk 15 miljard euro en het kan tot 2060 à 2070 duren om het helemaal in te voeren, stond in een recent rapport. Kamerleden vinden dat te duur en te traag, al hebben ze weinig concrete voorstellen om er iets aan te doen.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De relatie van Nederland en Europa met de Verenigde Staten is "onomkeerbaar" veranderd, zegt premier Rob Jetten. In een grote toespraak over het buitenlandbeleid van zijn kabinet waarschuwde hij dat de houding van Europa's voormalige grote beschermheer de komende jaren "uitdagend" zal blijven. "Het is naïef om te denken dat bij een nieuwe Amerikaanse president we terug naar vroeger gaan."
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een groep rechtse oppositiepartijen onder aanvoering van JA21 doet een poging om de spreidingswet van tafel te krijgen. Zij dienen daarvoor een initiatiefwet in. De kans dat die snel een meerderheid krijgt in de Tweede Kamer is klein. In het coalitieakkoord is afgesproken dat deze wet, die een eerlijke verdeling van asielzoekers over het land regelt, voorlopig in stand blijft. Linkse partijen willen haar eveneens behouden.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet zet de bezuinigingen op de uitkeringen van werklozen en arbeidsongeschikten "in de voorgestelde vorm" niet door. Ook stopt het met het veel bekritiseerde plan om de AOW-leeftijd op termijn sneller te laten stijgen. Dat meldt minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) in een brief aan de vakbonden. Met deze handreikingen aan de vakbonden hoopt de D66-bewindsman "ruimte te maken" voor overleg met de sociale partners.
1 dag geleden