Agema schuift oplossing voor extra zorgbezuiniging voor zich uit
DEN HAAG (ANP) - Zorgminister Fleur Agema heeft een tijdelijke, praktische oplossing gevonden voor de extra bezuiniging van 165 miljoen euro die haar eind vorig jaar onverwacht werd opgelegd. De besparing gaat door, maar ze geeft er nog geen definitieve invulling aan. Ze kiest er nu voor om de besparing "technisch" elders weg te zetten op de begroting, meldt ze in een Kamerbrief. Pas bij de besluitvorming van het kabinet over de Voorjaarsnota, de update van de begroting, zal ze een definitieve keuze maken.
De PVV-minister werd eind vorig jaar geconfronteerd met extra bezuinigingen die de coalitiepartijen samen met vier oppositiepartijen (CDA, CU, SGP, JA21) hadden bedacht om minder te hoeven bezuinigen op onderwijs. Over een deel van de besparing (165 miljoen) ontstond grote ophef, omdat die ten koste zou gaan van de subsidieregeling voor de bij- en nascholing van vooral verpleegkundigen. Zorgverenigingen vonden het onacceptabel, zeker in het licht van de tekorten die er al zijn aan verpleegkundig personeel.
Ook Agema zelf was onaangenaam verrast over het besluit, waar ze naar eigen zeggen niet bij betrokken was. Ook de betrokken partijen in de Tweede Kamer zeiden dat ze niet goed doorhadden dat deze besparing nadelig was voor verpleegkundigen. De minister beloofde op zoek te gaan naar een alternatief voor de besparing. Die is nu tijdelijk weggezet onder het kopje indexering van lonen, maar de naam van de kostenpost "is niet relevant. Het is geparkeerd", zei Agema tijdens de persconferentie na de ministerraad, waar ze als vicepremier de zieke premier Dick Schoof verving.
Medisch specialisten
"Ik wil een goede beslissing kunnen nemen. Niet nu een beslissing nemen en dan later weer een andere moeten nemen. Dus ik denk dat het goed is. En wat ik óók toezeg, is dat het sowieso niet op opleidingen zal zijn, die 165 miljoen", aldus de bewindsvrouw. Ze denkt de komende weken beter zicht te hebben op de mee- en tegenvallers op haar begroting, die ze tegen elkaar weg mag strepen.
Ze gaat wel door met de bezuiniging van 150 miljoen euro op de salarissen van medisch specialisten. Die zijn daar natuurlijk niet blij mee, zei Agema. "Ze voelen zich geschoffeerd. Maar ik zal die toch moeten uitvoeren", verwijzend naar een wens van de Tweede Kamer, die al langer erop aandringt excessieve betalingen in de zorg tegen te gaan. De minister zei dat ze nadenkt over een wet die topinkomens in de zorg beteugelt.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De linkse oppositiepartijen PRO en Volt roepen het kabinet op te stoppen met de voorgestelde aanpassingen aan de belasting op inkomsten uit vermogen (box 3). Zij wijzen op het zeer kritische advies van de Raad van State, die de wijzigingen die het kabinet onder hoge tijdsdruk wil doorvoeren onverantwoord en onuitvoerbaar noemt.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Progressief Nederland komt met een voorstel om veiligheidseisen voor sociale media wettelijk vast te leggen. Daarmee moeten verslavende algoritmes verboden worden. PRO-Kamerlid Barbara Kathmann dient haar wetsvoorstel deze maandag in.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - PRO-leider Jesse Klaver zegt dat het kabinet van hem en Volt-leider Laurens Dassen afbeweegt. "De politieke wil om met ons samen te werken, is er niet", zei hij na een overleg op zaterdag in het Catshuis. Klaver vreest dat het belastingplan nu zonder meerderheid woensdag in de Tweede Kamer wordt behandeld.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - JA21, BBB en de SGP zien nog mogelijkheden om met het kabinet tot een akkoord over het belastingplan te komen. Na een digitaal overleg zaterdag zeiden de drie partijen in een verklaring dat ze aanknopingspunten zien.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft de plannen rond het belastingplan nog steeds niet klaar, zeiden Mirjam Bikker (ChristenUnie) en Jan Struijs (50PLUS) na afloop van hun gesprek met het kabinet. Bikker zei dat ze ziet dat het nog echt een strijd is binnen het kabinet.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Judith Tielen van Onderwijs en Emancipatie ziet een lichte verbetering in de mate waarin mensen seksueel grensoverschrijdend gedrag herkennen. Dat geldt ook voor het urgentiegevoel bij deze problematiek, de ervaring op het werk en hoe mensen handelen wanneer ze geconfronteerd worden met een situatie van seksueel grensoverschrijdend gedrag.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet praat zaterdag verder met de oppositie over het belastingplan, dat meldt een woordvoerder van premier Rob Jetten. Naast de premier zijn vicepremiers Dilan Yeşilgöz en Bart van den Brink en minister Eelco Heinen en staatssecretaris Eelco Eerenberg (Financiën) bij de gesprekken op het Catshuis.
4 dagen geleden