Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Agema schuift oplossing voor extra zorgbezuiniging voor zich uit

Agema schuift oplossing voor extra zorgbezuiniging voor zich uit

DEN HAAG (ANP) - Zorgminister Fleur Agema heeft een tijdelijke, praktische oplossing gevonden voor de extra bezuiniging van 165 miljoen euro die haar eind vorig jaar onverwacht werd opgelegd. De besparing gaat door, maar ze geeft er nog geen definitieve invulling aan. Ze kiest er nu voor om de besparing "technisch" elders weg te zetten op de begroting, meldt ze in een Kamerbrief. Pas bij de besluitvorming van het kabinet over de Voorjaarsnota, de update van de begroting, zal ze een definitieve keuze maken.

De PVV-minister werd eind vorig jaar geconfronteerd met extra bezuinigingen die de coalitiepartijen samen met vier oppositiepartijen (CDA, CU, SGP, JA21) hadden bedacht om minder te hoeven bezuinigen op onderwijs. Over een deel van de besparing (165 miljoen) ontstond grote ophef, omdat die ten koste zou gaan van de subsidieregeling voor de bij- en nascholing van vooral verpleegkundigen. Zorgverenigingen vonden het onacceptabel, zeker in het licht van de tekorten die er al zijn aan verpleegkundig personeel.

Ook Agema zelf was onaangenaam verrast over het besluit, waar ze naar eigen zeggen niet bij betrokken was. Ook de betrokken partijen in de Tweede Kamer zeiden dat ze niet goed doorhadden dat deze besparing nadelig was voor verpleegkundigen. De minister beloofde op zoek te gaan naar een alternatief voor de besparing. Die is nu tijdelijk weggezet onder het kopje indexering van lonen, maar de naam van de kostenpost "is niet relevant. Het is geparkeerd", zei Agema tijdens de persconferentie na de ministerraad, waar ze als vicepremier de zieke premier Dick Schoof verving.

Medisch specialisten

"Ik wil een goede beslissing kunnen nemen. Niet nu een beslissing nemen en dan later weer een andere moeten nemen. Dus ik denk dat het goed is. En wat ik óók toezeg, is dat het sowieso niet op opleidingen zal zijn, die 165 miljoen", aldus de bewindsvrouw. Ze denkt de komende weken beter zicht te hebben op de mee- en tegenvallers op haar begroting, die ze tegen elkaar weg mag strepen.

Ze gaat wel door met de bezuiniging van 150 miljoen euro op de salarissen van medisch specialisten. Die zijn daar natuurlijk niet blij mee, zei Agema. "Ze voelen zich geschoffeerd. Maar ik zal die toch moeten uitvoeren", verwijzend naar een wens van de Tweede Kamer, die al langer erop aandringt excessieve betalingen in de zorg tegen te gaan. De minister zei dat ze nadenkt over een wet die topinkomens in de zorg beteugelt.

Meer uit Politiek

Hermans neemt advies over: geen vaccin tegen meningokokken B

DEN HAAG (ANP) - Minister Sophie Hermans van Volksgezondheid, Welzijn en Sport neemt het advies van de Gezondheidsraad over en neemt een vaccinatie tegen meningokokken B niet op in het rijksvaccinatieprogramma. Volgens de raad wegen de voordelen niet op tegen de nadelen. Als er nieuwe vaccins voor komen, kan dit besluit veranderen.

21 minuten geleden
Nederlandse mijnenjager onderweg voor mogelijke inzet Hormuz

DEN HAAG (ANP) - Een Nederlandse mijnenjager gaat eind deze week voor een NAVO-inzet naar de Middellandse Zee, zodat het marineschip tijdig naar de Straat van Hormuz kan varen als er overeenstemming is over een missie daar. Verder worden voorbereidingen getroffen om onder meer een gecombineerd search-, duik- en explosievenopruimingsteam (eventueel vanaf een Nederlands ondersteuningsschip) naar de Perzische Golf te sturen.

40 minuten geleden
Kamer wil dat kroegen WK-wedstrijden gratis kunnen vertonen

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil niet dat de NOS horecaondernemers geld vraagt om wedstrijden van het Nederlands elftal op het WK voetbal op schermen te vertonen. Zolang er niet meer dan 5000 mensen bij zijn, zou dat gratis moeten zijn, vindt een ruime meerderheid.

43 minuten geleden
Frustratie in Kamer om duur en vertraagd spoorsysteem ERTMS

DEN HAAG (ANP) - In een Tweede Kamerdebat klinken woensdag frustraties over de voortgang van het nieuwe spoorbeveiligingssysteem ERTMS. Het kost mogelijk 15 miljard euro en het kan tot 2060 à 2070 duren om het helemaal in te voeren, stond in een recent rapport. Kamerleden vinden dat te duur en te traag, al hebben ze weinig concrete voorstellen om er iets aan te doen.

2 uur geleden
Jetten: verandering in relatie met VS is 'onomkeerbaar'

DEN HAAG (ANP) - De relatie van Nederland en Europa met de Verenigde Staten is "onomkeerbaar" veranderd, zegt premier Rob Jetten. In een grote toespraak over het buitenlandbeleid van zijn kabinet waarschuwde hij dat de houding van Europa's voormalige grote beschermheer de komende jaren "uitdagend" zal blijven. "Het is naïef om te denken dat bij een nieuwe Amerikaanse president we terug naar vroeger gaan."

3 uur geleden
Rechtse oppositie neemt initiatief om spreidingswet in te trekken

DEN HAAG (ANP) - Een groep rechtse oppositiepartijen onder aanvoering van JA21 doet een poging om de spreidingswet van tafel te krijgen. Zij dienen daarvoor een initiatiefwet in. De kans dat die snel een meerderheid krijgt in de Tweede Kamer is klein. In het coalitieakkoord is afgesproken dat deze wet, die een eerlijke verdeling van asielzoekers over het land regelt, voorlopig in stand blijft. Linkse partijen willen haar eveneens behouden.

5 uur geleden
Kabinet ziet af van voorgestelde bezuinigingen sociale zekerheid

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet zet de bezuinigingen op de uitkeringen van werklozen en arbeidsongeschikten "in de voorgestelde vorm" niet door. Ook stopt het met het veel bekritiseerde plan om de AOW-leeftijd op termijn sneller te laten stijgen. Dat meldt minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) in een brief aan de vakbonden. Met deze handreikingen aan de vakbonden hoopt de D66-bewindsman "ruimte te maken" voor overleg met de sociale partners.

23 uur geleden