Agema schuift oplossing voor extra zorgbezuiniging voor zich uit
DEN HAAG (ANP) - Zorgminister Fleur Agema heeft een tijdelijke, praktische oplossing gevonden voor de extra bezuiniging van 165 miljoen euro die haar eind vorig jaar onverwacht werd opgelegd. De besparing gaat door, maar ze geeft er nog geen definitieve invulling aan. Ze kiest er nu voor om de besparing "technisch" elders weg te zetten op de begroting, meldt ze in een Kamerbrief. Pas bij de besluitvorming van het kabinet over de Voorjaarsnota, de update van de begroting, zal ze een definitieve keuze maken.
De PVV-minister werd eind vorig jaar geconfronteerd met extra bezuinigingen die de coalitiepartijen samen met vier oppositiepartijen (CDA, CU, SGP, JA21) hadden bedacht om minder te hoeven bezuinigen op onderwijs. Over een deel van de besparing (165 miljoen) ontstond grote ophef, omdat die ten koste zou gaan van de subsidieregeling voor de bij- en nascholing van vooral verpleegkundigen. Zorgverenigingen vonden het onacceptabel, zeker in het licht van de tekorten die er al zijn aan verpleegkundig personeel.
Ook Agema zelf was onaangenaam verrast over het besluit, waar ze naar eigen zeggen niet bij betrokken was. Ook de betrokken partijen in de Tweede Kamer zeiden dat ze niet goed doorhadden dat deze besparing nadelig was voor verpleegkundigen. De minister beloofde op zoek te gaan naar een alternatief voor de besparing. Die is nu tijdelijk weggezet onder het kopje indexering van lonen, maar de naam van de kostenpost "is niet relevant. Het is geparkeerd", zei Agema tijdens de persconferentie na de ministerraad, waar ze als vicepremier de zieke premier Dick Schoof verving.
Medisch specialisten
"Ik wil een goede beslissing kunnen nemen. Niet nu een beslissing nemen en dan later weer een andere moeten nemen. Dus ik denk dat het goed is. En wat ik óók toezeg, is dat het sowieso niet op opleidingen zal zijn, die 165 miljoen", aldus de bewindsvrouw. Ze denkt de komende weken beter zicht te hebben op de mee- en tegenvallers op haar begroting, die ze tegen elkaar weg mag strepen.
Ze gaat wel door met de bezuiniging van 150 miljoen euro op de salarissen van medisch specialisten. Die zijn daar natuurlijk niet blij mee, zei Agema. "Ze voelen zich geschoffeerd. Maar ik zal die toch moeten uitvoeren", verwijzend naar een wens van de Tweede Kamer, die al langer erop aandringt excessieve betalingen in de zorg tegen te gaan. De minister zei dat ze nadenkt over een wet die topinkomens in de zorg beteugelt.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat het huidige demissionaire kabinet geen besluit neemt over het openen van Lelystad Airport voor burgerluchtvaart. Een motie van GroenLinks-PvdA met dat verzoek is ondertekend door een Kamermeerderheid.
49 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer vindt het demissionaire kabinet te stil als het gaat om de spanningen in de Cariben. Partijen vinden de informatievoorziening aan Aruba, Curaçao en Bonaire onvoldoende, maar ook aan de Kamer zelf.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet gaat de Amerikaanse aanvallen op vermeende drugsboten uit Venezuela niet veroordelen. Minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) zei dinsdagavond in een debat in de Tweede Kamer over de spanningen in de Cariben nog niet zo ver te willen gaan.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair landbouwminister Femke Wiersma wil "eerlijk en zorgvuldig" te werk gaan bij het openbaar maken van uitstootgegevens van boeren. Dat laat zij via een woordvoerder weten na een kritische brief van het Adviescollege Openbaarheid en Informatiehuishouding, dat haar ervan beticht de publicatie van deze data doelbewust te vertragen.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een Kamermeerderheid roept demissionair klimaat- en energieminister Sophie Hermans opnieuw op de gaswinning bij Warffum te beëindigen. De VVD-bewindsvrouw herhaalde eerder deze week nog in een debat dat de wet haar dit niet toestaat. Een motie van de SP haalde het toch, met steun van D66, PVV, GroenLinks-PvdA, ChristenUnie, PvdD, DENK, 50PLUS en Volt.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66 wil dat Rianne Letschert de nieuwe informateur wordt. Een woordvoerder van de partij bevestigt een bericht van BNR daarover. Letschert is bestuursvoorzitter van de Universiteit Maastricht en moet Sybrand Buma opvolgen als informateur.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Adviescollege Openbaarheid en Informatiehuishouding haalt in een brief uit naar minister Femke Wiersma van Landbouw over het weigeren van het openbaar maken van uitstootgegevens van veehouderijen. Follow the Money en NRC hadden nogmaals een verzoek tot bemiddeling ingediend om de gegevens te krijgen. Het adviescollege vindt dat de minister doelbewust vertraagt en dat dit de belastingbetaler miljoenen euro's kost.
20 uur geleden