Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Agema: minister van Financiën moet coalitie tevreden stellen

Agema: minister van Financiën moet coalitie tevreden stellen

DEN HAAG (ANP) - Minister van Financiën Eelco Heinen (VVD) zal "minimaal" de vier coalitiepartijen tevreden moeten stellen in het aanstaande overleg over de begroting, zegt vicepremier Fleur Agema. De wensen van de vier coalitiepartijen lopen uiteen: de VVD wil stevig bezuinigen, de BBB zegt dat dit niet nodig is. Haar eigen partijleider Geert Wilders (PVV) wil geen extra geld naar Oekraïne of klimaat. Het is zoeken naar een "politiek evenwicht", aldus Agema.

De komende weken praat het ministerie van Financiën met andere ministers over financiële meevallers en tegenvallers. Na de voorjaarsvakantie barsten de onderhandelingen los over de Voorjaarsnota. Deze belangrijke bijstelling van de huidige begroting en de vooruitblik op volgend jaar wordt eind april verwacht. "Het is een lastige puzzel die gelegd gaat worden door minister Heinen", zegt Agema. "Waarbij hij ook natuurlijk realiseert dat je ook de dragende partijen tevreden moet stellen."

Dat zal een lastige opgave worden. De VVD wil bijvoorbeeld graag dat stikstof- en klimaatdoelen worden gehaald. De PVV "gaat geen bezuinigingen accepteren en geen cent extra voor stikstof, klimaat, defensie of wat dan ook accorderen zonder dat de lasten voor gewone mensen extra worden verlaagd", zei partijleider Wilders deze week.

Oppositie

BBB'er Henk Vermeer zei tegen BNR Nieuwsradio dat hij het gevoel heeft dat er dit jaar sprake zal zijn van een begrotingsoverschot. Financiën verwacht een tekort van 2,7 procent. Agema zei in de wekelijkse persconferentie dat dit "wat lastiger in elkaar steekt dan hier voorgespiegeld wordt". De eerste vicepremier verving deze week de zieke minister-president Dick Schoof.

Daarnaast moet er ook in de oppositie steun gevonden worden, omdat voorstellen anders stranden in de Eerste Kamer. Daar heeft de regeringscoalitie immers geen meerderheid. Een alternatief voor de btw-verhoging op boeken, cultuur en sport moet bijvoorbeeld op voldoende steun kunnen rekenen. NSC-staatssecretaris Tjebbe van Oostenbruggen (Belastingen) praat hierover met partijen uit zowel de coalitie als de oppositie.

Om dit gat te vullen, zou het plan op tafel liggen om het algemene btw-tarief van 21 procent iets te verhogen. Juist de oppositiepartijen trokken daar snel hun handen van af, en vroegen het kabinet juist af te blijven van het btw-tarief. Dat is "zeker lastig", zegt Agema desgevraagd. Het maakt de begrotingspuzzel nog ingewikkelder als de regeringspartijen opties uitsluiten. De actie past volgens Agema wel bij "de extraparlementaire werkwijze".

Meer uit Politiek

Yeşilgöz: gemeenteraadsverkiezingen maken 'ontiegelijk veel uit'

ALMERE (ANP) - De gemeenteraadsverkiezingen maken "ontiegelijk veel uit voor je gewone leven", zei VVD-leider Dilan Yeşilgöz zaterdag in het centrum van Almere. Daar liep ze over de markt in de hoop stemmers over te halen om op haar partij te stemmen bij de verkiezingen komende woensdag. De lokale lijsttrekker Lesley van Hilten hoopt dat mensen de moeite nemen om te gaan stemmen, aangezien de opkomst in Almere bij de laatste gemeenteraadsverkiezingen slechts 40 procent was.

16 uur geleden
Ook Yeşilgöz denkt aan link Iran bij aanslagen op Joodse doelen

ALMERE (ANP) - Defensieminister Dilan Yeşilgöz houdt er rekening mee dat de recente explosies bij Joodse panden gelinkt zijn aan Iran. Dat zei ze tijdens een campagnebijeenkomst van de VVD in Almere.

19 uur geleden
Kamerleden verafschuwen aanslag op Joodse school in Amsterdam

DEN HAAG (ANP) - "Wat een laffe intimidatie", reageert D66-fractievoorzitter Jan Paternotte via X op de aanslag op een Joodse school in Amsterdam. Ook andere Kamerleden spreken hun afschuw uit over de explosie die heeft plaatsgevonden in de nacht van vrijdag op zaterdag. "Dit is niet een gerichte aanslag op een gebouw, maar op de veiligheid van de hele Joodse gemeenschap", schrijft Jesse Klaver van GroenLinks-PvdA.

20 uur geleden
Jetten wil in gesprek met Joodse gemeenschap na aanslag op school

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten vindt het "verschrikkelijk" dat een Joodse school in Amsterdam in de nacht van vrijdag op zaterdag doelwit was van een explosie. "Ik begrijp de boosheid en angst en ga snel in gesprek met de Joodse gemeenschap. Zij moeten zich altijd veilig weten in ons land", schrijft hij op X.

22 uur geleden
Van Weel hekelt 'laffe aanval' op Joodse school in Amsterdam

DEN HAAG (ANP) - Justitieminister David van Weel (VVD) veroordeelt de aanslag op een Joodse school in Amsterdam in de nacht van vrijdag op zaterdag, waarbij een explosie heeft plaatsgevonden. "Twee nachten op rij een laffe aanval met een explosief bij een Joods gebouw. Eerst in Rotterdam, nu in Amsterdam", schrijft hij op X.

22 uur geleden
Lokale partijen willen meer steun van het kabinet voor veiligheid

DEN HAAG (ANP) - Lokale partijen willen meer steun van het kabinet als het gaat om veiligheid, zeiden meerdere partijen tijdens het radiodebat van de NOS vrijdag. Zo laat de landelijke overheid de gemeente Den Haag, net als andere gemeenten, in de steek, betoogde Richard de Mos van Hart voor Den Haag toen het ging over criminaliteit in de stad en het tekort aan politieagenten.

1 dag geleden
Jetten tevreden met lagere drempel om te stemmen

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten vindt het goed dat de drempel om te gaan stemmen lager wordt gemaakt door meer stembureaus en de proef met kleinere stembiljetten. In zijn wekelijkse persconferentie riep de D66-minister-president iedereen op om te gaan stemmen. "Dit is toch het meest dichtbij."

1 dag geleden