Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Agema 'heel erg bezorgd' over bezuiniging op specialistische zorg

Agema 'heel erg bezorgd' over bezuiniging op specialistische zorg

DEN HAAG (ANP) - Minister Fleur Agema (Volksgezondheid) is "heel erg bezorgd" over de nieuwe bezuinigingen op haar begroting waar de Tweede Kamer mee heeft ingestemd. Dat zei de bewindsvrouw voor aanvang van de ministerraad. De besparingen op de medisch-specialistische zorg komen in de plaats van een deel van de voorgenomen bezuinigingen op onderwijs. De coalitie sloot daarover deze week een akkoord met een deel van de oppositie. Agema was daar zelf nauwelijks bij betrokken en werd verrast door de bezuiniging die betrekking heeft op de medische zorgopleidingen.

De minister erkent dat zij best iets wil doen aan "uitwassen" bij de salarissen van medisch specialisten. Dat heeft zij naar eigen zeggen begin oktober al laten weten aan de beroepsgroep. Maar de nu afgesproken bezuinigingen gaan over de medische opleidingen en treffen volgens Agema "eigenlijk iedereen die in het ziekenhuis werkt". Dat baart haar grote zorgen. "Onze arbeidsmarkt in de zorg staat op klappen", waarschuwde zij. Uit een nieuwe prognose blijkt dat het personeelstekort kan oplopen tot 266.000 mensen. "Als er nu nog meer bezuinigd gaat worden op opleidingen, hoe hebben we straks nog mensen aan het bed staan?"

De bezuinigingen kunnen ook grote gevolgen hebben voor de afspraken die Agema probeert te maken met diverse partijen over een toekomstbestendige zorg, het zogenoemde integraal zorgakkoord. Zij heeft naar eigen zeggen al brieven gehad van de beroepsverenigingen van de ziekenhuizen, de medisch specialisten en verpleegkundigen waarin staat dat die onderhandelingen nu "op losse schroeven staan". Eerder stapten de gemeenten al uit het overleg uit onvrede over het krimpende budget voor gemeenten. Het zorgakkoord werd jaren geleden gesloten, maar het gaat nu vooral om de uitwerking van de afspraken.

De precieze gevolgen van de extra bezuinigingen moet Agema nog "op een rijtje krijgen". Zij gaat er wel van uit dat de onderhandelende partijen "dit met de beste bedoelingen hebben gedaan", zei ze. "Kijk, we zitten in een hele ingewikkelde tijd. Er wordt bezuinigd. Dat is allemaal niet voor de lol. Het is ook om het huishoudboekje op orde te krijgen."

Meer uit Gezond

Meer dan 4000 eboladoden in Democratische Republiek Congo

KINSHASA (ANP/RTR) - In de Democratische Republiek Congo zijn volgens overheidscijfers meer dan 4000 doden gevallen door het ebolavirus. Het aantal ebolabesmettingen staat op zo'n 8300. De ebola-uitbraak is de grootste en dodelijkste in de geschiedenis van het land.

3 dagen geleden
Met ebola besmette AzG-medewerker naar Nederland voor behandeling

AMSTERDAM (ANP) - Een met ebola besmette medewerker van Artsen zonder Grenzen (AzG) krijgt een behandeling in Nederland. Dat maakte de medische hulporganisatie bekend. De medewerker, van wie de identiteit niet bekend wordt gemaakt, raakte besmet tijdens een uitzending in de Democratische Republiek Congo.

4 dagen geleden
Waterschappen waarschuwen voor gebruik vlooienmiddelen bij dieren

DEN HAAG (ANP) - In aanloop naar Dierendag hebben waterschappen dierenbezitters opgeroepen verstandig om te gaan met het gebruik van middelen tegen vlooien en andere parasieten. In sommige middelen zitten stoffen die de waterkwaliteit aantasten. "We zijn echt niet tegen de bescherming van huisdieren tegen vlooien en teken, want dat is ook belangrijk. Maar we roepen wel op om dit op zo'n manier te doen dat het water ook wordt beschermd", zegt bestuurslid Sander Mager van de Unie van Waterschappen.

4 dagen geleden
Zorgorganisaties en artsen willen PFAS-vrije toekomst

AMSTERDAM (ANP) - Namens stichting Tegengif roepen artsen en zorgorganisaties de regering op om zich in te zetten voor een PFAS-vrije toekomst. In een woensdag verschenen brief schrijven ze over de noodzaak van een PFAS-lozingsverbod en een Europees PFAS-verbod in het belang van de volksgezondheid. Ook willen ze dat de medische sector stopt met het gebruik van hulpmiddelen met PFAS.

5 dagen geleden
Meer dan 8000 ebolabesmettingen vastgesteld in Congo

KINSHASA (ANP/RTR) - In Congo zijn inmiddels meer dan 8000 ebolabesmettingen vastgesteld. Het dodental door de uitbraak staat op 3901, volgens officiële cijfers. De uitbraak wordt gezien als de dodelijkste in de geschiedenis van Congo.

1 week geleden
Bijna 1600 westnijlvirusbesmettingen in Europa

SOLNA (ANP/DPA) - Sinds het voorjaar zijn er in Europa bijna 1600 gevallen van het westnijlvirus vastgesteld waarbij mensen in eigen land besmet zijn geraakt. Het virus is vastgesteld in zestien Europese landen, meldt het Europees Centrum voor ziektepreventie en -bestrijding (ECDC).

1 week geleden
Ziekenhuizen melden problemen met computersystemen

LEEUWARDEN (ANP) - Diverse Nederlandse ziekenhuizen kampen met computerproblemen, waardoor patiënten hun gegevens niet kunnen inzien. Volgens het Frisius MC in Leeuwarden zit het probleem in de beveiliging van IT-systemen. "Voor de veiligheid hebben we een aantal digitale systemen tijdelijk uitgezet. Hierdoor kunt u bijvoorbeeld tijdelijk niet inloggen op onze patiëntenportalen", legt het ziekenhuis uit in een bericht op de website.

1 week geleden