Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Agema 'heel erg bezorgd' over bezuiniging op specialistische zorg

Agema 'heel erg bezorgd' over bezuiniging op specialistische zorg

DEN HAAG (ANP) - Minister Fleur Agema (Volksgezondheid) is "heel erg bezorgd" over de nieuwe bezuinigingen op haar begroting waar de Tweede Kamer mee heeft ingestemd. Dat zei de bewindsvrouw voor aanvang van de ministerraad. De besparingen op de medisch-specialistische zorg komen in de plaats van een deel van de voorgenomen bezuinigingen op onderwijs. De coalitie sloot daarover deze week een akkoord met een deel van de oppositie. Agema was daar zelf nauwelijks bij betrokken en werd verrast door de bezuiniging die betrekking heeft op de medische zorgopleidingen.

De minister erkent dat zij best iets wil doen aan "uitwassen" bij de salarissen van medisch specialisten. Dat heeft zij naar eigen zeggen begin oktober al laten weten aan de beroepsgroep. Maar de nu afgesproken bezuinigingen gaan over de medische opleidingen en treffen volgens Agema "eigenlijk iedereen die in het ziekenhuis werkt". Dat baart haar grote zorgen. "Onze arbeidsmarkt in de zorg staat op klappen", waarschuwde zij. Uit een nieuwe prognose blijkt dat het personeelstekort kan oplopen tot 266.000 mensen. "Als er nu nog meer bezuinigd gaat worden op opleidingen, hoe hebben we straks nog mensen aan het bed staan?"

De bezuinigingen kunnen ook grote gevolgen hebben voor de afspraken die Agema probeert te maken met diverse partijen over een toekomstbestendige zorg, het zogenoemde integraal zorgakkoord. Zij heeft naar eigen zeggen al brieven gehad van de beroepsverenigingen van de ziekenhuizen, de medisch specialisten en verpleegkundigen waarin staat dat die onderhandelingen nu "op losse schroeven staan". Eerder stapten de gemeenten al uit het overleg uit onvrede over het krimpende budget voor gemeenten. Het zorgakkoord werd jaren geleden gesloten, maar het gaat nu vooral om de uitwerking van de afspraken.

De precieze gevolgen van de extra bezuinigingen moet Agema nog "op een rijtje krijgen". Zij gaat er wel van uit dat de onderhandelende partijen "dit met de beste bedoelingen hebben gedaan", zei ze. "Kijk, we zitten in een hele ingewikkelde tijd. Er wordt bezuinigd. Dat is allemaal niet voor de lol. Het is ook om het huishoudboekje op orde te krijgen."

Meer uit Gezond

Biotechnoloog Galapagos komt terug op voorgenomen splitsing

MECHELEN (ANP) - Biotechnoloog Galapagos komt terug op een in januari aangekondigde splitsing van het bedrijf. De aan de Amsterdamse beurs genoteerde onderneming meldt de splitsing te heroverwegen "naar aanleiding van ontwikkelingen in regelgeving en de markt". Om dit proces in goede banen te leiden stelt Galapagos een nieuwe topman aan in de persoon van Henry Gosebruch. Hij volgt Paul Stoffels op, die eerder al had aangekondigd met pensioen te gaan.

13 uur geleden
40 procent 12- tot 16-jarige vapers is verslaafd

DEN HAAG (ANP) - Bijna 40 procent van 12- tot en met 16-jarigen die vapen zegt daaraan verslaafd te zijn, aldus onderzoekers van Motivaction in opdracht van het ministerie van Volksgezondheid. Ongeveer een derde van hen vapet dagelijks. Ook heeft 1 op de 10 van alle 12-jarigen al eens gevaped. Het kabinet start een campagne om ouders bewust te maken van de gevaren van vapen.

1 dag geleden
850 mensen laten gratis hun lever testen bij RAI Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - De afgelopen dagen hebben ongeveer 850 mensen gratis hun lever laten testen bij de RAI Amsterdam. Daar vond tot en met zaterdag het artsencongres van de European Association for the Study of the Liver (EASL) plaats.

3 dagen geleden
Toezichthouder: prostaatmiddel kan leiden tot zelfmoordgedachten

UTRECHT (ANP) - Een geneesmiddel dat wordt voorgeschreven aan mensen met kaalheid of prostaatklachten kan leiden tot zelfmoordgedachten. De bijwerking van finasteride is aangetoond en daarom komt er een extra waarschuwingskaart in de verpakkingen. Dat hebben de Europese toezichthouder EMA en het Nederlandse College ter Beoordeling van Geneesmiddelen (CBG) bekendgemaakt.

4 dagen geleden
Longartsen zien vaker levensbedreigende effecten van vapen

GRONINGEN (ANP) - Vapen veroorzaakt soms zeer ernstige acute longproblemen, waardoor gebruikers op de rand van de dood kunnen belanden. Vijf concrete gevallen waarover RTL Nieuws donderdag berichtte, vormen "het topje van de ijsberg", denkt voorzitter Henk Kramer van de Nederlandse Vereniging van Artsen voor Longziekten en Tuberculose (NVALT).

5 dagen geleden
Veel patiënten verkeerd geïnformeerd, artsen starten campagne

DEN HAAG (ANP) - 85 procent van de artsen krijgt te maken met patiënten die verkeerd geïnformeerd zijn. Patiënten twijfelen vaker aan het medisch advies van hun arts of negeren het zelfs, meldt artsenfederatie KNMG.

5 dagen geleden
Gezondheidsminister VS wil nieuwe richtlijnen behandeling mazelen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Volksgezondheid Robert F. Kennedy zal de Centers for Disease Control and Prevention (CDC) vragen nieuwe richtlijnen te ontwikkelen voor de behandeling van mazelen met medicijnen en vitamines. Dit zei een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Volksgezondheid, aldus CBS News.

1 week geleden