Agema erkent: Nederland heeft ook nog voorraad oude mpox-vaccins
DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft ook nog een voorraad oude vaccins tegen het mpox-virus, geeft zorgminister Fleur Agema toe in een Kamerdebat. Dat zijn wel "lastige vaccins met veel bijwerkingen", zegt de PVV-minister, en ze heeft ze daarom niet meegeteld bij de vraag of Nederland vaccins aan getroffen landen in Afrika kan schenken. De Kamer dringt op zo'n donatie aan en reageert onthutst op de onthulling over een aanvullende voorraad.
Hoeveel doses de voorraad precies telt, moet geheim blijven, zegt Agema. Een van haar voorgangers meldde in 2019 dat Nederland genoeg van deze vaccins had om de hele bevolking in te enten.
Maar de vaccins zijn van oudere makelij, van de zogeheten eerste generatie, en "je krijgt er lelijke plekken van, krassen op de huid", waarschuwt de minister. De vaccins die tegenwoordig worden gebruikt zijn van de derde generatie. De Wereldgezondheidsorganisatie heeft volgens Agema dan ook niet om vaccins van de eerste generatie gevraagd. Het zou niet handig zijn voor Afrikaanse landen om dit middel te gaan gebruiken.
Inzet
Agema weigert de oudere vaccins te beschouwen als deel van de 'veilige voorraad' die ze wil aanhouden. Ze wil er niet op vooruitlopen of ze die zou inzetten bij een uitbraak in Nederland.
De verwarring over de voorraden spijt Agema, zegt ze.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Progressief Nederland komt met een voorstel om veiligheidseisen voor sociale media wettelijk vast te leggen. Daarmee moeten verslavende algoritmes verboden worden. PRO-Kamerlid Barbara Kathmann dient haar wetsvoorstel deze maandag in.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - PRO-leider Jesse Klaver zegt dat het kabinet van hem en Volt-leider Laurens Dassen afbeweegt. "De politieke wil om met ons samen te werken, is er niet", zei hij na een overleg op zaterdag in het Catshuis. Klaver vreest dat het belastingplan nu zonder meerderheid woensdag in de Tweede Kamer wordt behandeld.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - JA21, BBB en de SGP zien nog mogelijkheden om met het kabinet tot een akkoord over het belastingplan te komen. Na een digitaal overleg zaterdag zeiden de drie partijen in een verklaring dat ze aanknopingspunten zien.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft de plannen rond het belastingplan nog steeds niet klaar, zeiden Mirjam Bikker (ChristenUnie) en Jan Struijs (50PLUS) na afloop van hun gesprek met het kabinet. Bikker zei dat ze ziet dat het nog echt een strijd is binnen het kabinet.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Judith Tielen van Onderwijs en Emancipatie ziet een lichte verbetering in de mate waarin mensen seksueel grensoverschrijdend gedrag herkennen. Dat geldt ook voor het urgentiegevoel bij deze problematiek, de ervaring op het werk en hoe mensen handelen wanneer ze geconfronteerd worden met een situatie van seksueel grensoverschrijdend gedrag.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet praat zaterdag verder met de oppositie over het belastingplan, dat meldt een woordvoerder van premier Rob Jetten. Naast de premier zijn vicepremiers Dilan Yeşilgöz en Bart van den Brink en minister Eelco Heinen en staatssecretaris Eelco Eerenberg (Financiën) bij de gesprekken op het Catshuis.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Binnenlandminister Pieter Heerma (CDA) wil voor nu niet verder met een wetsvoorstel dat regelt dat politieke partijen bij decentrale verkiezingen minstens één zetel moeten hebben om kans te maken op een restzetel. De restzetelverdeling geldt al voor de Tweede Kamerverkiezingen, maar zou na de wetswijziging ook tellen voor de verkiezingen van gemeenteraden, provinciale staten, waterschappen en eilandraden.
3 dagen geleden