Agema botst hard met oppositie over corrigeren van krantenkoppen
DEN HAAG (ANP) - Zorgminister Fleur Agema (PVV) is hard gebotst met D66, GroenLinks-PvdA en SP over haar beweringen dat veel media haar besluit over de wijkverpleging niet correct opschreven. In een buitengewoon stekelig Kamerdebat gaf Agema aan dat er onrust is ontstaan in de wijkzorg, omdat werd gemeld dat daar een bezuiniging van 165 miljoen euro werd doorgevoerd. En dat is volgens haar niet het geval, omdat het om geld gaat in haar begroting dat niet zou worden uitgegeven. Het kostte veel moeite om de onjuiste koppen in de media te wijzigen, zei ze.
De bemoeienis viel erg slecht bij de oppositiepartijen, die menen dat het niet aan een minister is om media te corrigeren. Journalisten moeten vooral opschrijven wat er aan de hand is en de manier waarop ze dat interpreteren, benadrukte SP-leider Jimmy Dijk. Naast media kreeg ook D66-Kamerlid Wieke Paulusma het te verduren van de minister. Het Kamerlid sprak ook van een bezuiniging en vindt dat Agema haar "eigen falen camoufleert door anderen voor de bus te gooien." Dijk schaamde zich tegenover de toehoorders voor het "robbertje bekvechten" van de minister.
Agema vond dat haar grote verwijten worden gemaakt en dat ze zich hiertegen moet kunnen verdedigen. Ze hield Paulusma voor dat ze de begrotingssystematiek niet snapt. Maar het is aan de politiek om het beleid te duiden, zeiden meerdere Kamerleden. De D66'er vond de houding van de minister "onwaardig" en wilde het liefst het debat verlaten. Uiteindelijk bleef ze wel.
Met de 165 miljoen euro is een bezuiniging op de opleidingen voor verpleegkundigen voorkomen. Deze besparing werd de minister onverwacht opgelegd door een Kamermeerderheid, om de besparingen op onderwijs te verzachten.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het gaat niet lukken om per 1 januari 2026 een soepelere stikstofgrens te regelen, zei demissionair landbouwminister Femke Wiersma (BBB) na afloop van de ministerraad. Haar partij wilde graag de waarde verhogen vanaf wanneer een stikstofvergunning nodig is, maar de plannen hiervoor moeten nog verder worden uitgewerkt. Wiersma hoopt dit "zo snel mogelijk" te kunnen doen, maar kan nog niet zeggen wanneer het wel kan.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair staatssecretaris Koen Becking (voortgezet onderwijs) wil een voldoende voor het vak Nederlands niet verplicht stellen om een middelbare schooldiploma te kunnen halen. De VVD-bewindsman schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat die verplichting ten koste kan gaan van de bredere taalontwikkeling van leerlingen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Femke Wiersma wil voorafgaand aan de ministerraad nog niet zeggen wat ze gaat doen met een Kamermotie die haar vraagt verregaande mestplannen te pauzeren. Wel benadrukt zij dat de Kamer "het hoogste orgaan" is in Nederland. "Die kan moties aannemen, en dat is ook gebeurd. Wij gaan in het kabinet kijken hoe we daarmee omgaan."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Niet het Rijk maar vervoersbedrijf Qbuzz moet beveiliging regelen voor de pendelbus die tussen het azc van Ter Apel en het station van Emmen rijdt, vindt asielminister Mona Keijzer (BBB). Op die buslijn is veel overlast door asielzoekers die geen buskaartje willen betalen, waarna de gemeente besloot die gratis te maken zolang er geen veiligheidsmaatregelen komen.
2 dagen geledenHILVERSUM (ANP) - D66-leider Rob Jetten is door WNL-programma Goedemorgen Nederland uitgeroepen tot politicus van het jaar. Hij leidde de sociaalliberalen naar een winst van zeventien zetels bij de verkiezingen en werd daarmee voor het eerst de grootste partij in de Tweede Kamer. Jetten kan de eerste premier van D66 worden.
2 dagen geledenBRUSSEL (ANP) - Premier Dick Schoof is "buitengewoon tevreden" met de afspraak dat de EU 90 miljard euro leent om Oekraïne uit geldnood te helpen. Ook al is Nederland traditioneel huiverig voor gezamenlijke Europese leningen en kwam Schoof naar de EU-top in Brussel om de bevroren Russische tegoeden voor Oekraïne te gebruiken.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil pas weer debatteren over de aanpassing van de zogenoemde Wet betaalbare huur met een nieuw kabinet. Demissionair minister Mona Keijzer (Wonen, BBB) wil de wet die een maximale prijs bepaalt voor huur in het middensegment versoepelen.
2 dagen geleden