Afzettingsproces tegen Trump in Senaat begonnen
WASHINGTON (ANP) - Het afzettingsproces tegen de Amerikaanse president Donald Trump is dinsdag begonnen. In de Senaat wordt eerst gedebatteerd over hoe het proces er precies uit gaat zien.
De Republikeinse leider van de Senaat, Mitch McConnell, diende maandag regels voor het proces in. De Democraten lieten toen al weten daar niet mee akkoord te gaan. De Democraten willen dat er direct gestemd wordt over het toestaan van bewijs en getuigen. McConnell wil dat daar na de openingsverklaringen over wordt gestemd en het zou dan met een meerderheid kunnen worden aangenomen of verworpen. De Republikeinen hebben een meerderheid van 53 tegen 47 in de Senaat, waardoor de Democraten bang zijn dat er helemaal geen bewijs wordt toegelaten.
De Democraten wilden dat de tijd voor de openingsverklaringen beter verdeeld zou worden. Daar was eerst voor zowel de aanklagers als Trumps juridische team 24 uur verdeeld over twee dagen voor uitgetrokken. Medewerkers van McConnell maakten tijdens het proces bekend dat de 24 uur worden verdeeld over drie dagen.
Getuigen
De leider van het juridische team van Trump, Pat Cipollone, kreeg als eerste het woord. Hij riep de senatoren op om snel voor de regels te stemmen, zodat het proces kan beginnen. "Na de openingsverklaringen zal duidelijk zijn dat er geen bewijs is dat de president iets fout heeft gedaan", aldus Cipollone.
Trumps advocaat had twee uur de tijd, maar was na een aantal minuten al klaar. Daarna nam hoofdaanklager Adam Schiff het woord. Hij noemde de stemming over de richtlijnen belangrijker dan het stemmen of de president schuldig is of niet aan het einde van het proces. "Zonder getuigen is er eigenlijk niet eens sprake van een proces. Dan kunnen jullie ook niet eerlijk stemmen, omdat jullie niet al het bewijs hebben."
McConnell zei dinsdag dat de zitting duurt totdat er een akkoord is bereikt over de te volgen regels.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - Toetreding van Oekraïne tot de EU speelt een cruciale rol bij de vredesonderhandelingen, zei Eurocommissaris Marta Kos (Uitbreiding). Ze ziet de toetreding als een "politiek anker" van de veiligheidsgaranties die Oekraïne wil hebben, zei Kos maandag voor het begin van de vergadering van EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Brussel.
18 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Veiligheidsgaranties voor Oekraïne zijn van cruciaal belang voor zowel Oekraïne als de rest van Europa, zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas maandag. Het gaat wat haar betreft om troepen en militaire capaciteit, zodat Oekraïne in staat is zichzelf te verdedigen. Als de Russen de Donbas in handen krijgen, "is het fort gevallen en gaan ze door met het innemen van heel Oekraïne. En als Oekraïne valt, zijn andere regio's in gevaar", zei Kallas bij aankomst in Brussel.
1 uur geledenPROVIDENCE (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse autoriteiten laten de man vrij die was aangehouden na de dodelijke schietpartij op Brown University. "Ik denk dat het eerlijk is om te zeggen dat er geen reden is om hem als mogelijke verdachte te beschouwen", zei procureur-generaal Peter Neronha van Rhode Island tegen de pers. Hij wilde niet in detail treden over hoe het onderzoek ervoor staat. "Het is duidelijk dat de moordenaar nog rondloopt en daarom gaan we het plan van aanpak niet prijsgeven."
1 uur geledenLOS ANGELES (ANP) - De Amerikaanse acteur en regisseur Rob Reiner (78) en zijn vrouw Michele zijn zondag dood aangetroffen in hun huis in Los Angeles. Dat heeft de familie laten weten aan nieuwszender CNN. De politie gaat uit van een misdrijf. Volgens entertainmentsite People melden meerdere bronnen dat de zoon van het stel hierbij betrokken was. Hij zou worden verhoord, maar de politie heeft dat nog niet bevestigd.
3 uur geledenHONGKONG (ANP) - De Brits-Hongkongse mediamagnaat Jimmy Lai is maandag door het Hooggerechtshof van Hongkong schuldig bevonden aan samenzwering met buitenlandse mogendheden en het publiceren van opruiend materiaal. De veroordeling valt onder de nationale veiligheidswet die China in 2020 aan Hongkong oplegde en kan uitmonden in een levenslange gevangenisstraf.
4 uur geledenSYDNEY (ANP/AFP) - De Australische premier Anthony Albanese heeft maandag gepleit voor strengere wapenwetten, een dag nadat bij een aanslag op een joodse viering bij Bondi Beach bij Sydney vijftien mensen om het leven kwamen.
4 uur geledenLOS ANGELES (ANP) - In het huis van de Amerikaanse acteur en regisseur Rob Reiner in Los Angeles zijn zondag twee mensen dood aangetroffen. Dat melden Amerikaanse media, waaronder NBCLA.
4 uur geleden