Afzettingsonderzoek Trump gaat nieuwe fase in
WASHINGTON (ANP) - Het onderzoek naar de afzettingsprocedure tegen de Amerikaanse president Donald Trump gaat woensdag een nieuwe fase in. De commissie voor Justitie van het Huis van Afgevaardigden houdt woensdagmiddag om 16.00 uur Nederlandse tijd de eerste verhoren.
Deze commissie onderzoekt of er grondwettelijke redenen zijn om een afzettingsprocedure tegen Trump in de Senaat te starten. De president was uitgenodigd voor de zitting, maar hij komt niet. Woensdag worden vier hoogleraren die deskundig zijn op het gebied van de grondwet gehoord.
In het rapport van de inlichtingencommissie van het Huis van Afgevaardigden staat dat de president zijn macht heeft misbruikt om Oekraïne onder druk te zetten voor een persoonlijk voordeel bij de Amerikaanse presidentsverkiezingen in 2020. Ook zou Trump het onderzoek hebben tegengewerkt door getuigen openlijk te intimideren.
Trump zou in een telefoongesprek met de Oekraïense president Volodimir Zelenski hebben gevraagd om een Oekraïens onderzoek naar zijn politieke rivaal Joe Biden en diens zoon Hunter. In ruil daarvoor zouden de VS de militaire steun aan Oekraïne hervatten.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Gidi Markuszower, die vorige week zei dat Palestijnse vluchtelingen die vanuit Griekenland zijn gekomen "met maximaal geweld" moeten worden tegengehouden bij de grens, moet voor premier Rob Jetten (D66) steviger afstand nemen van die uitspraken. Markuszower nuanceerde zijn oproep tot geweld, maar bleef achter de strekking staan. Tot die tijd zal Markuszower, die samen met andere PVV-afsplitsers zeven zetels heeft in de Tweede Kamer, niet "vooraan in de rij staan om als partner mee samen te werken".
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil samen met gemeenten meer inzetten op "maatwerk" in lokale asielopvang, zei premier Rob Jetten (D66) na afloop van overleg met bestuurders uit gemeenten en provincies. Een speciaal "vliegend team" moet gemeenten ondersteunen die nu nog niet voldoende capaciteit hebben om hun aandeel aan vluchtelingen op te vangen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er is geen geld gevonden voor een nieuw, innovatief sirenesysteem en daarmee zal vanaf 2028 een einde komen aan het maandelijkse luchtalarm. Dat schrijft minister David van Weel (Justitie en Veiligheid, VVD) maandag aan de Tweede Kamer.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Na The Rights Forum heeft ook de Turkse arbeidersvereniging HTIB aangekondigd aangifte te doen tegen Kamerlid Gidi Markuszower (Groep Markuszower) naar aanleiding van zijn uitlatingen over Palestijnse asielzoekers. Die zetten volgens de organisatie aan tot haat en geweld.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De gevolgen van de blokkade van de Straat van Hormuz zijn "enorm" en minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingssamenwerking) maakt zich daar "hele grote zorgen over". Hij vindt dat de EU proactiever moet zijn. Zo verwacht hij meer coördinatie van de EU om ervoor te zorgen dat de lidstaten meer gaan doen, zei hij na afloop van een vergadering met zijn EU-collega's in Brussel. Als eerste noemt hij daarbij het tonen van solidariteit met vluchtelingen en ontheemden.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - ProVeenendaal heeft maandag namens een groep lokale Pro-partijen bij de Raad van State gepleit tegen de nieuwe naam van GroenLinks-PvdA. De fusiepartij is omgedoopt tot Progressief Nederland, kortweg PRO. De lokale partijen zeggen nu al last te hebben van naamsverwarring. De Kiesraad vindt het aan de lokale centrale stembureaus om hierover te oordelen bij de volgende gemeenteraadsverkiezingen in 2030.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een deel van het kabinet overlegt maandagavond op het Catshuis met lokale en provinciale bestuurders over de oplopende spanningen rond asielzoekerscentra. Naast premier Rob Jetten neemt ook voorzitter Sharon Dijksma van de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG) aan het gesprek deel.
8 uur geleden