Afzetprijzen Nederlandse industrie ook in februari weer hoger
DEN HAAG (ANP) - De prijzen die de Nederlandse industrie vraagt voor zijn producten lagen ook in februari weer fors hoger dan een jaar eerder. Het verschil bedroeg 21,8 procent, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Dat is net een grotere prijsstijging dan die in januari werd gemeld.
De belangrijkste aanjager van de gestegen prijzen zijn de hogere kosten die industriële bedrijven hebben voor de inkoop van olie en gas. Een vat Brentolie was in februari 61 procent duurder dan een jaar eerder. Met name in de aardolie-industrie en de chemische industrie bewegen de vraagprijzen sterk mee met de olieprijs. In andere sectoren van de industrie spelen de kosten voor energie een belangrijke rol, maar ook andere grondstoffen werden duurder. Dat is onder meer het gevolg van de oorlog in Oekraïne die het wereldwijde aanbod van bepaalde materialen beïnvloedt.
Ten opzichte van januari lagen de prijzen die de industrie voor zijn producten vraagt 2,1 procent hoger. Die op de binnenlandse markt gingen daarbij sterker omhoog dan de prijzen voor geëxporteerde producten.
Inflatie
De afzetprijzen in de industrie werken door in de inflatie. Een deel van de prijsstijgingen wordt door afnemers opgevangen, maar een deel komt ook bij eindgebruikers terecht.
Het producentenvertrouwen steeg deze maand opvallend genoeg licht ten opzichte van februari, ondanks de uitbraak van de oorlog in Oekraïne. Het vertrouwen in de sector hout- en bouwmaterialen daalde het sterkst, maar is ook nog altijd het hoogst. De transportmiddelensector zag het vertrouwen juist het meest toenemen.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten geven het Russische oliebedrijf Lukoil een maand extra de tijd om een koper te vinden voor zijn buitenlandse bezittingen. De deadline zou aanstaande zaterdag zijn, maar is nu met een maand opgeschoven.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met winsten gesloten na het rentebesluit van de Federal Reserve. Die verlaagde het belangrijkste rentetarief in de VS zoals verwacht met een kwart procentpunt om de arbeidsmarkt te stimuleren. De verdeeldheid onder beleidsmakers bleek groot.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft een inval gedaan in het Europese hoofdkantoor van Temu, meldden persbureau Bloomberg en AFP op basis van bronnen. De actie maakt deel uit van een onderzoek naar mogelijk oneerlijke concurrentie door de Chinese webshop.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Federal Reserve heeft voor de derde keer op rij de rente verlaagd met een kwart procentpunt. Beleidsmakers bij de Amerikaanse koepel van centrale banken waren verdeeld. Twee van de twaalf beslissers stemden tegen een verlaging van de leenkosten, terwijl een beleidsmaker de rente nog verder omlaag wilde.
8 uur geledenINNSBRUCK (ANP/DPA/RTR) - De voormalige miljardair en oprichter van vastgoedconcern Signa, René Benko, is opnieuw veroordeeld wegens faillissementsfraude. De rechtbank in Innsbruck legde de Oostenrijker een voorwaardelijke straf van vijftien maanden cel op.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Nederlandse bedrijfsleven is blij dat de Europese Commissie voorstelt om projecten voor de uitbreiding van het stroomnet een vrijstelling te gunnen voor de stikstofuitstoot. Het dagelijks bestuur van de Europese Unie presenteerde woensdag plannen om Europese elektriciteitsnetten versneld uit te breiden en te moderniseren. De tijdelijke stikstofuitstoot bij die bouwprojecten mag op "geen enkele manier" een belemmering zijn voor de snelle ingebruikname van de energienetten, schrijft de Commissie in het voorstel.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met een verlies gesloten. Ook op andere Europese beurzen waren voornamelijk minnen te zien op de koersenborden, in afwachting van het rentebesluit van de Federal Reserve in de Verenigde Staten.
10 uur geleden