Afzetprijzen Nederlandse industrie nemen licht af
DEN HAAG (ANP) - Nederlandse industriebedrijven vroegen in mei gemiddeld 0,3 procent minder voor hun goederen dan in dezelfde maand vorig jaar. De prijsdaling werd daarmee weer hervat nadat de prijzen in april onveranderd waren gebleven, meldde het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Eerder was voor april nog een prijsdaling van 0,1 procent gemeld. In de periode van mei vorig jaar tot en met maart 2024 lieten de afzetprijzen ook een daling zien.
De producentenprijzen kunnen invloed hebben op de inflatie omdat ze worden doorberekend aan afnemers. Bij sterk stijgende afzetprijzen kan de inflatie worden aangewakkerd, terwijl bij de dalende prijzen de inflatie wordt afgeremd.
Volgens het CBS hangt de ontwikkeling van de producentenprijzen sterk samen met de prijzen van ruwe aardolie. In mei kostte een vat ruwe North Sea Brent ruim 10 procent meer dan een jaar eerder. In april was olie nog bijna 9 procent duurder dan een jaar eerder.
Producten van de aardolie-industrie waren in mei 4 procent duurder dan in mei 2023. In april lagen de prijzen 1,1 procent hoger dan een jaar eerder. De afzetprijzen van de chemische industrie waren in mei 2,8 procent lager dan een jaar eerder. In april lagen de prijzen 2,7 procent lager dan in april 2023.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - Voorlichtingsinstituut Nibud roept de overheid op om "op tijd na te denken" over gerichte maatregelen om huishoudens te ondersteunen. Daarmee kan voorkomen worden dat de mensen die het minst te besteden hebben in de knel komen, stelt het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting.
14 minuten geledenDOA (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Olie- en gasconcern QatarEnergy heeft gewaarschuwd dat het door overmacht afspraken uit een aantal lng-contracten niet kan nakomen door schade na aanvallen. Het gaat om langetermijncontracten die het Qatarese staatsbedrijf heeft met klanten in Italië, België, Zuid-Korea en China.
36 minuten geledenMANILA (ANP/AFP) - De Filipijnse president Ferdinand Marcos heeft dinsdag de noodtoestand uitgeroepen vanwege een "nationale energiecrisis". Door de oorlog in het Midden-Oosten is de toevoer van olie en gas ontregeld. De Filipijnen zijn sterk afhankelijk van de import van brandstof uit die regio.
46 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Jefferies Financial Group behoorde dinsdag tot de winnaars op de beurzen in New York. Volgens zakenkrant Financial Times werkt de Japanse kredietverstrekker Sumitomo Mitsui Financial Group (SMFG) aan plannen voor een mogelijke overname van de Amerikaanse investeringsbank. Jefferies is een belangrijke partner van SMFG en het Japanse bedrijf heeft al een groot belang in de Amerikaanse bank. Het aandeel Jefferies, dat dit jaar ongeveer een derde in waarde is gedaald, steeg meer dan 4 procent.
1 uur geledenWOLFSBURG (ANP/RTR) - Volkswagen roept bijna 100.000 elektrische auto's terug vanwege problemen met batterijmodules, maakte de Duitse transportautoriteit KBA dinsdag bekend.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/BLOOMBERG) - Iran heeft de export van aardgas naar Turkije stopgezet, nadat Israël vorige week het South Pars-gasveld had aangevallen. Dat melden ingewijden aan persbureau Bloomberg. South Pars is het grootste gasveld ter wereld, Iran deelt het veld met Qatar.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Brancheverenigingen voor boeren uit Europa en Australië hebben hun onvrede geuit over het vrijhandelsakkoord dat de Europese Unie en Australië afgelopen nacht sloten. Daarin is onder meer afgesproken dat Australië de komende jaren meer rundvlees naar de EU mag exporteren en dat een deel wordt vrijgesteld van importheffingen. Ook de uitvoer van suiker en lamsvlees naar de EU wordt eenvoudiger.
2 uur geleden