Afzetprijzen industrie zetten daling voort
DEN HAAG (ANP) - De prijzen die Nederlandse industriebedrijven vragen voor hun goederen waren in oktober gemiddeld 5,3 procent lager dan in dezelfde maand vorig jaar. Het is de zevende maand op rij dat de afzetprijzen dalen, meldde het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Een maand eerder bedroeg de prijsdaling 3,1 procent.
In april lieten de prijzen al voor het eerst in ruim twee jaar een daling zien. Sinds juli 2022 laat de stijging van de afzetprijzen al een onafgebroken afvlakking zien.
De afzetprijzen van de industrie hangen vooral nauw samen met de olieprijzen en die zijn afgenomen ten opzichte van een jaar geleden. Zo kostte een vat ruwe Brentolie in oktober bijna 84 euro. Dat was ongeveer 12 procent minder dan een jaar eerder. In september kostte een vat Brent 86,50 euro, ofwel bijna 5 procent minder dan een jaar eerder.
In de helft van de bedrijfsklassen van de industrie lagen de prijzen in oktober wel hoger dan een jaar eerder. Vooral in de autosector en machine-industrie namen de prijzen toe. Producten in de aardolie-industrie waren dik 18 procent goedkoper dan een jaar terug en in de chemie daalden de prijzen met 16 procent door de lagere olieprijzen.
Meer uit Financieel
SANTA CLARA (ANP/BLOOMBERG) - Socialemediaconcern Meta Platforms, het bedrijf achter Facebook en Instagram, is aangeklaagd door Santa Clara County. De autoriteiten van de county in Californië beschuldigen het bedrijf van "het bewust faciliteren en profiteren" van een groot aantal oplichtingsadvertenties op zijn sociale netwerken.
13 minuten geledenMADRID (ANP/RTR) - De Spaanse oud-voetballer Gerard Piqué heeft een boete van 200.000 euro opgelegd gekregen voor handel met voorkennis. Volgens de Spaanse toezichthouder CNMV kocht de oud-speler van Barcelona aandelen van een veiligheids- en gezondheidsbedrijf vlak voor een overnamebod om de aandelen vervolgens weer te verkopen.
29 minuten geledenDETROIT (ANP/BLOOMBERG) - General Motors gaat honderden kantoormedewerkers van zijn IT-afdeling ontslaan. De autofabrikant achter merken als Chevrolet, Cadillac en GMC wil op die manier de kosten drukken en de afdeling anders inrichten.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PostNL moet kleinere, regionale postbedrijven tegen redelijke voorwaarden en tarieven toegang blijven verlenen tot zijn landelijke postnetwerk. Minister Heleen Herbert (Economische Zaken) wil die verplichting opnemen in de nieuwe postwet. De Autoriteit Consument en Markt (ACM) moet daarop gaan toezien.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft Tesla-topman Elon Musk, Apple-baas Tim Cook en Boeing-directeur Kelly Ortberg uitgenodigd om hem deze week te vergezellen tijdens zijn bezoek aan de Chinese president Xi Jinping. Trump hoopt onder meer zakelijke deals te sluiten en heeft daarom ruim tien topbestuurders van grote bedrijven uitgenodigd. Chipbedrijf Nvidia, het waardevolste bedrijf ter wereld, ontbreekt op de lijst.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump wil de accijns op autobrandstoffen "voor een bepaalde periode" schrappen om burgers en bedrijven te ondersteunen. Dat heeft hij gezegd in een interview met de Amerikaanse nieuwszender CBS News.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX, de belangrijkste beursindex in Amsterdam, is met klein verlies aan de handelsweek begonnen. Beleggers stelden zich terughoudend op nadat de Amerikaanse president Donald Trump het Iraanse vredesvoorstel had afgewezen. Trump noemde het voorstel van Iran "volkomen onacceptabel". De olieprijzen gingen verder omhoog door de aanhoudende patstelling in het conflict. Toch zakten defensieaandelen door speculatie dat het bestand tussen Oekraïne en Rusland erop zou wijzen dat die oorlog zijn einde nadert.
2 uur geleden