Afwachtend begin voor Amsterdamse beurs na sterke winstbeurt
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index lijkt dinsdag licht lager te beginnen na de sterke koerswinst een dag eerder. Beleggers blijven voorzichtig en kijken vooral uit naar het rentebesluit van de Europese Centrale Bank (ECB) later in de week. De ECB, die donderdag eenmalig de rentevergadering houdt in Amsterdam, zal waarschijnlijk de rente nu nog ongemoeid laten. Volgende maand zal de centrale bank naar verwachting wel gaan beginnen met het verhogen van de rente, om de hard oplopende inflatie aan te pakken.
In Australië werd de rente dinsdag voor de tweede keer op rij verhoogd om de hoge inflatie in het land te bestrijden. De Australische centrale bank schroefde de rente met 0,50 procentpunt op tot 0,85 procent. Dat is de grootste renteverhoging sinds 2000. De rentestap viel ook groter uit dan economen hadden voorzien. Zij hadden verwacht dat de rente opnieuw met 0,25 procentpunt zou worden verhoogd. De beurs in Sydney zakte 1,4 procent na het rentebesluit. De andere aandelenmarkten in de Aziatische regio gingen ook overwegend omlaag. De Nikkei in Tokio eindigde met een kleine plus van 0,1 procent en de Hang Seng-index noteerde tussentijds 1 procent in de min.
De andere Europese beurzen lijken eveneens met kleine koersuitslagen te beginnen aan de nieuwe handelsdag. In Londen verwerken beleggers het nieuws dat een meerderheid van de Conservatieve fractie in het Lagerhuis nog steeds vertrouwen heeft in premier Boris Johnson en een motie van wantrouwen tegen hem heeft weggestemd. Een groep ontevreden partijgenoten wilde Johnson niet langer als partij- en regeringsleider en wilde hem vervangen.
DSM
Op het Damrak maakte DSM een overname bekend. Het speciaalchemiebedrijf koopt het Braziliaanse Prodap, een technisch specialist op het gebied van diervoeding. Een overnamesom werd niet bekendgemaakt. Bij het bedrijf werken 330 mensen.
De Europese beurzen lieten maandag duidelijke winsten zien. De AEX-index sloot 1,6 procent hoger op 711,82 punten en de MidKap won 0,7 procent tot 1024,98 punten. De graadmeters in Parijs, Frankfurt en Londen stegen tot 1,3 procent. Wall Street ging licht vooruit met een winst van 0,1 procent voor de Dow-Jonesindex, die eindigde op 32.915,78 punten. De brede S&P 500 won 0,3 procent en techgraadmeter Nasdaq klom 0,4 procent.
De euro was 1,0671 dollar waard, tegen 1,0688 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie klom 0,2 procent tot 118,77 dollar. Brentolie kostte 0,1 procent meer op 119,68 dollar per vat.
Meer uit Financieel
WENEN (ANP/RTR) - Oliekartel OPEC+ is bezorgd over de kostbare aanvallen op energiefaciliteiten in het Midden-Oosten en de vrijwel volledige blokkade van de Straat van Hormuz voor de scheepvaart door Iran. Dat staat in een verklaring van de OPEC+ die is ingezien door persbureau Reuters. De OPEC+ vergadert zondag over de productie.
11 uur geledenKOEWEIT (ANP/RTR/AFP) - Het staatsolieconcern van Koeweit zegt dat een Iraanse drone-aanval zware schade heeft aangericht aan oliefaciliteiten in de Golfstaat. Volgens Kuwait Petroleum Corporation is er brand ontstaan bij olie-infrastructuur door de aanval.
13 uur geledenWENEN (ANP/BLOOMBERG) - Landen van oliekartel OPEC+, geleid door Saudi-Arabië en Rusland, gaan hun productie verder verhogen te midden van de oorlog in het Midden-Oosten en de sterk gestegen olieprijzen. Volgens afgevaardigden van de OPEC+ tegen persbureau Bloomberg gaat het productievolume in mei met 206.000 vaten per dag omhoog. Zondagmiddag is er overleg van de OPEC+.
15 uur geledenFRANKFURT (ANP/DPA) - De veertig grootste beursgenoteerde bedrijven van Duitsland in de DAX-index op de aandelenbeurs in Frankfurt gaan dit jaar een recordbedrag aan dividend uitkeren aan de aandeelhouders. Dat meldt advies- en accountantskantoor EY in een onderzoek. In totaal gaat het om een bedrag van 55,3 miljard euro, een stijging van bijna 6 procent vergeleken met vorig jaar.
17 uur geledenMILAAN (ANP/BLOOMBERG) - Meerdere luchthavens in Italië waarschuwen luchtvaartmaatschappijen voor beperkingen bij de bevoorrading van vliegtuigbrandstof door de oorlog in het Midden-Oosten. Het gaat om de luchthavens van Bologna, Milaan Linate, Treviso en Venetië. De voorraad aan kerosine op die vliegvelden is beperkt.
18 uur geledenHANOI (ANP/BLOOMBERG) - De economische groei van Vietnam is in het afgelopen kwartaal vertraagd vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Dat meldt het Nationaal Bureau voor de Statistiek van Vietnam zaterdag. Door het conflict zijn de energieprijzen gestegen en de voorraden krapper geworden.
1 dag geledenPARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Frankrijk gaat leningen aan kleine en middelgrote bedrijven verstrekken die worden getroffen door de sterk stijgende brandstofprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Het ministerie van Economische Zaken meldt dat bedrijven in de sectoren transport, landbouw en visserij in aanmerking komen voor de leningen van maximaal 50.000 euro.
1 dag geleden