Afval hoopt zich op in binnenstad Amsterdam op eerste stakingsdag
AMSTERDAM (ANP) - In de binnenstad van Amsterdam neemt op de eerste dag van de staking van vuilnisophalers het afval op straat toe. Zo zijn er bergen met vuilniszakken te zien op bijvoorbeeld de Oudezijds Voorburgwal en de Zeedijk en in de Damstraat en Jodenbreestraat. FNV-bestuurder Fred Bos laat weten dat ongeveer vijfhonderd mensen meedoen aan de staking.
Volgens Bos is dat ongeveer de helft van de gemeenteambtenaren die in Amsterdam zijn opgeroepen om mee te doen. "Dat is op basis van een inschatting van de FNV en de gemeente", aldus Bos. "Zelf had ik gedacht dat er er iets meer zouden zijn, maar we horen dat er toch veel freelancemedewerkers binnen de gemeente zijn die het niet aandurven."
De vakbond wil onder andere een loonsverhoging van 12 procent over een periode van één jaar en is daarover in gesprek met de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG). Ook eist de vakbond automatische compensatie voor de inflatie in de cao van volgend jaar.
Nog even doorgaan
Het aantal stakingsdeelnemers is voor de FNV genoeg "om nog even door te gaan", zegt Bos. "De stakers hebben al aangegeven dat als de VNG niet over de brug komt, ze nog langer door willen gaan dan zeven dagen. Wij wachten dus gewoon het antwoord van de VNG af." Volgens een woordvoerder van de VNG is het echter de beurt aan de vakbond om in te gaan op hun uitnodiging. De werkgevers zeiden vorige week namelijk bereid zijn om een nieuw bod te doen aan de onderhandelingstafel. "Maar de bond is nog niet ingegaan op onze uitnodiging."
Tijdens de staking, die vooralsnog zeven dagen duurt, worden geen grofvuil en huishoudelijk afval zoals restafval, glas, papier/karton, textiel en gft opgehaald. Ook worden de straten niet geveegd, prullenbakken niet geleegd en meldingen over afval op straat niet afgehandeld. De gemeente vraagt Amsterdammers om tijdens de staking afval zoveel mogelijk thuis te houden en zakken met vuil niet aan de weg te zetten.
Handhaving doet mee
Ook medewerkers van toezicht en handhaving doen mee aan de staking. Zij schrijven geen bonnen uit aan overtreders, maar treden mogelijk wel op bij ernstige verstoringen of extreem gedrag, zo meldde de gemeente eerder.
De aangrenzende gemeente Amstelveen laat weten dat iedereen die daar naar het Afvalbrengstation komt, streng gecontroleerd wordt of ze wel inwoners van Amstelveen zijn. "Deze controle is nodig om te voorkomen dat inwoners van Amsterdam hun (grof)vuil naar Amstelveen brengen", aldus de gemeente. Ook in Diemen moeten bezoekers van het afvalpunt kunnen aantonen dat ze in de gemeente wonen.
Meer uit Binnenland
BEIROET (ANP/AFP) - Israëlische aanvallen in Zuid-Libanon hebben opnieuw dodelijke slachtoffers gemaakt. Volgens de Israëlische krijgsmacht IDF heeft het leger dit weekend "meer dan vijftien Hezbollah-terroristen gedood", aldus een IDF-bericht op Telegram. Het Libanese ministerie van Volksgezondheid bevestigt vier doden, zonder te vermelden of het daarbij inderdaad om Hezbollah-strijders gaat. Er geldt sinds midden april een staakt-het-vuren in Libanon.
9 uur geledenUTRECHT (ANP) - Bij de wegblokkade op de A12 van Extinction Rebellion (XR) zijn aanzienlijk meer mensen aangehouden dan eerder gemeld. In totaal werden tussen de 400 en 450 activisten meegenomen door de politie.
9 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR/AFP) - De Iraanse delegatie heeft Pakistan verlaten na daar de hele dag topoverleg te hebben gevoerd, bericht onder meer nieuwszender Al Jazeera. De Iraniërs zouden Pakistaanse leiders een lijst hebben gegeven met hun voorwaarden voor het beëindigen van de oorlog met de VS en Israël.
9 uur geledenUTRECHT (ANP) - De politie heeft ruim tweehonderd demonstranten aangehouden na de wegblokkade van Extinction Rebellion (XR) op de A12 bij De Meern. Dat meldt de politie. Ook zijn er tot nu toe zes bestuurders van auto's aangehouden die het verkeer ophielden door de weg te blokkeren. Het gaat om mannen tussen de 40 en 79 jaar. Hun voertuigen zijn in beslag genomen.
10 uur geledenDE MEERN (ANP) - De politie is zaterdag begonnen met het ontruimen van een deel van de A12, dat door klimaatactivisten van XR is bezet. Die liepen zaterdagochtend de snelweg op ter hoogte van De Meern, vlak bij Utrecht.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ondanks verzet in de Tweede Kamer verlengt het kabinet begin volgende maand het contract met Solvinity, het bedrijf dat ervoor zorgt dat DigiD kan draaien. Dat schrijft verantwoordelijk staatssecretaris Eric van der Burg (Binnenlandse Zaken) op vragen van JA21 aan de Kamer.
13 uur geledenUTRECHT (ANP) - De politie bereidt zich voor op het verwijderen van de demonstranten en op het opheffen van de blokkade op de A12. Dat meldt de gemeente Utrecht op X. Klimaatdemonstranten van XR zijn bij De Meern de snelweg opgelopen. De politie wist ze niet tegen te houden.
13 uur geleden