Afval Amsterdam weer opgehaald, maar gaat 'enkele dagen duren'
AMSTERDAM (ANP) - Het afval in Amsterdam wordt woensdag weer opgehaald nadat er een akkoord is bereikt over een nieuwe cao tussen gemeenten en vakbonden. Het opruimen van al het vuil gaat wel enkele dagen duren, meldt de gemeente Amsterdam.
Sinds maandag werd er in Amsterdam door zo'n vijfhonderd gemeenteambtenaren, onder wie vuilnisophalers, gestaakt. Ze wilden onder meer een hoger loon en een automatische compensatie voor de inflatie in de cao van volgend jaar. Door de staking nam het afval op straat toe. Zo staan er volgens de gemeente veel vuilniszakken naast afvalcontainers in de stad. Het opruimen van al het afval gaat daardoor een aantal dagen duren, aldus de gemeente.
De gemeente wil de stad eerst schoonmaken, te beginnen in het centrum en bij prullenbakken in de winkelstraten. Ook het afval bij ondernemers wordt weer opgehaald en de markten worden weer schoongemaakt.
Bewustwording
Vanwege het losse afval wordt inwoners gevraagd om hun vuilnis nog binnen te houden tot de vuilniscontainers zijn geleegd. Huisvuilzakken, minicontainers en grof afval kan vanaf volgende week weer worden buitengezet. Daarnaast zijn er vijf afvalpunten geopend waar mensen hun vuilnis zelf langs kunnen brengen.
"Ik ben heel tevreden met het akkoord dat we met de vakbonden hebben gesloten", zegt wethouder Hester van Buren (personeel). "Vooral omdat het gelukt is om de werknemers in de lagere loonschalen in verhouding een hogere loonsverhoging te geven, waardoor zij er netto meer aan overhouden. Dat was ook echt nodig, want zij werden het hardst geraakt in de portemonnee." Volgens Van Buren heeft de staking de hoofdstad bewust gemaakt "hoe belangrijk onze mensen zijn voor een schone, veilige en leefbare stad".
De gemeente zegt later deze week meldingen weer op te pakken.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Een fietser is in de nacht van donderdag op vrijdag om het leven gekomen door een ongeval met een tram in Den Haag. Dat meldt de politie Den Haag op X.
2 uur geledenGROESBEEK (ANP) - De gemeenteraad van Berg en Dal gaat akkoord met het verzoek van het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) om asielzoekers op te vangen in een hotel in Ooij. Wel wil de raad dat er geen 86, maar maximaal 64 asielzoekers worden opgevangen. Op die manier voldoet de gemeente aan de spreidingswet.
4 uur geledenLELYSTAD (ANP) - De proef met een Arriva-nachttrein die op vrijdag- en zaterdagnacht van Schiphol naar Zwolle en terug rijdt is voor het eerste deel van het traject niet rendabel. Dat blijkt uit een rapport dat vervoersbedrijf Arriva heeft gedeeld met de gemeente Lelystad. Lelystad en Almere betalen voor de proef.
4 uur geledenORANJESTAD (ANP) - Op Aruba heeft de rechter donderdagmiddag (lokale tijd) twee agenten veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar, waarvan een jaar voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. Ze schoten in januari 2025 de 19-jarige Ayden Lanoy dood.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Lodewijk Asscher gaat het kabinet helpen om tot definitieve afspraken te komen met Tata Steel Nederland over vergroening van het staalbedrijf. De voormalige leider van de PvdA wordt ministerieel gezant, schrijft minister Stientje van Veldhoven (Klimaat en Groene Groei) aan de Tweede Kamer.
4 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - De politie heeft twintig mensen aangehouden voor de bezetting van een gebouw van de Universiteit Maastricht (UM). Pro-Palestijnse actievoerders drongen donderdagochtend het pand aan de Oxfordlaan binnen. Rond 17.00 uur zijn zij door de politie uit het gebouw gehaald. Ze worden verdacht van huisvredebreuk en een activist ook van bedreiging.
9 uur geledenMOSKOU (ANP) - NOS-correspondent Geert Groot Koerkamp mag in Rusland niet langer zijn werkzaamheden als journalist uitvoeren. Dat heeft de NOS donderdagavond bekendgemaakt. Eerder deze week werd bekend dat een Nederlandse journalist Rusland uit zou worden gezet. Volgens de NOS is de persaccreditatie van Groot Koerkamp ingetrokken, maar mag hij voorlopig wel in Rusland blijven wonen.
9 uur geleden