Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Afstraffing voor christendemocratische partij van Merkel

Afstraffing voor christendemocratische partij van Merkel

STUTTGART (ANP) - De door schandalen geteisterde christendemocratische partij van bondskanselier Merkel heeft een gevoelige afstraffing moeten incasseren bij regionale verkiezingen in het zuidwesten van Duitsland. Zowel in de deelstaat Baden-Württemberg als in Rijnland-Palts verloor de CDU, aldus prognoses van Duitse media.

In Baden-Württemberg ging de partij 4 procent achteruit, in Rijnland-Palts bijna 6 procent. Met 23, respectievelijk ongeveer 26 procent van de stemmen zijn het de slechtste resultaten ooit voor de CDU in beide gebieden, aldus de Duitse zender ARD. Volgens waarnemers krijgt de Merkel-partij de rekening gepresenteerd voor de lange coronalockdown en affaires rond CDU-politici die grof geld verdienden aan onder meer de handel in mondkapjes.

In het welvarende Baden-Württemberg bleven de Groenen duidelijk de grootste partij en kan de eerste Groenen-premier van Duitsland verder regeren. De sociaaldemocratische SPD, coalitiepartner van Merkel in Berlijn, handhaafde zich in Rijnland-Palts. De rechts-populistische Alternative für Deutschland verloor in beide deelstaten een paar procent, waarmee de opmars van deze nieuwe partij in ieder geval in het zuidwesten lijkt gestopt.

Regionale verkiezingen

De stembusgang in de deelstaten geldt als barometer voor de landelijke politiek in dit zogenoemde superverkiezingsjaar. Er volgen nog meer regionale verkiezingen en over een half jaar gaat heel Duitsland naar de stembus om een nieuw parlement in Berlijn te kiezen. Merkel, sinds 2005 regeringsleider, stelt zich niet meer herkiesbaar.

Door de coronacrisis stemde een recordaandeel kiezers per brief, in Rijnland-Palts naar schatting 65 procent. In de stemlokalen moesten mondkapjes op.

Meer uit Buitenland

Luchtalarm en explosies in Bahrein, waar Amerikaanse basis is

MANAMA (ANP/AFP/RTR) - In Bahrein is het luchtalarm afgegaan en zijn ontploffingen gehoord. De Golfstaat ligt ongeveer 230 kilometer van de Iraanse kust en huisvest een grote Amerikaanse marinebasis. Die heeft bevestigd dat er een raketaanval op het complex is uitgevoerd.

7 minuten geleden
Iraniërs proberen Teheran te ontvluchten om aanvallen

TEHERAN (ANP/DPA) - Volgens het Duitse persbureau dpa proberen Iraniërs in groten getale om de hoofdstad Teheran te ontvluchten. Die stad werd geraakt door de Israëlische en Amerikaanse luchtaanvallen en ooggetuigen zeggen dat er nu lange rijen staan bij de benzinestations, zodat mensen met hun auto ergens anders naartoe kunnen rijden.

9 minuten geleden
Qatar onderschept Iraanse raket

DOHA (ANP) - Qatar heeft een Iraanse raket onderschept, meldt Al Jazeera op basis van het Qatarese leger. In dat land hebben de Amerikanen een militaire basis. Die viel Iran ook aan na de vorige Amerikaanse aanvallen in de zomer van 2025.

39 minuten geleden
Iraanse Revolutionaire Garde bevestigt raketaanval op Israël

TEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse Revolutionaire Garde heeft bevestigd dat er raketten zijn afgevuurd richting Israël. Het Israëlische leger meldde eerder al bezig te zijn met het onderscheppen van die aanvallen. Er zouden inmiddels enkele raketten uit de lucht zijn geschoten, meldt nieuwssite Times of Israel op basis van een legerbron. Niemand zou gewond zijn geraakt.

46 minuten geleden
Premier Netanyahu: aanval is voor Iraniërs kans macht te pakken

JERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft gezegd dat de aanvallen die zijn land en de Verenigde Staten op Iran uitvoeren, "de voorwaarden kunnen scheppen voor het moedige Iraanse volk om het lot in eigen hand te nemen".

1 uur geleden
Trump roept Iraniërs op in opstand te komen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de Iraanse bevolking opgeroepen om in opstand te komen tegen het regime, als de Amerikaanse en Israëlische luchtaanvallen op hun land voorbij zijn. "Neem de regering over als wij klaar zijn, het zal aan jullie zijn", zei Trump in een video op Truth Social. "Dit is waarschijnlijk jullie enige kans."

1 uur geleden
Israël meldt Iraanse raketlanceringen, luchtalarm in Noord-Israël

JERUZALEM (ANP) - Iran heeft raketten afgevuurd in de richting van Israël, meldt het Israëlische leger op X. In het noorden van Israël gaat het luchtalarm af en worden mensen opgeroepen om naar schuilkelders te gaan. Volgens het Israëlische leger is de luchtafweer geactiveerd om de raketten te onderscheppen.

1 uur geleden