Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Afspraken over uitzetten uitgeprocedeerde Marokkanen lijken nabij

Afspraken over uitzetten uitgeprocedeerde Marokkanen lijken nabij

DEN HAAG (ANP) - De gesprekken met Marokko over het terugsturen van burgers die niet in Nederland mogen blijven, gaan de goede kant op. Volgens het ministerie van Buitenlandse Zaken zijn de banden tussen Nederland en Marokko "verbeterd, inclusief op terugkeer". Staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel) zegt dat de verhouding "goed en constructief is". Of er al afspraken gemaakt zijn over terugkeer, zoals NRC zaterdag meldt, willen de ministeries desgevraagd niet zeggen.

Het terugsturen van mensen met een Marokkaans paspoort die niet in Nederland mogen blijven, is politiek een zeer gevoelig thema. Dat komt doordat er een groep is die veel overlast veroorzaakt of strafbare feiten pleegt, maar vooralsnog niet teruggestuurd kon worden. Zij houden bovendien, net als andere zogenoemde 'veiligelanders' vaak plekken bezet in de opvang voor asielzoekers die mogelijk wél in aanmerking komen voor verblijf in Nederland.

Een woordvoerder van Van der Burg wil het nieuws van NRC over de afspraken met Marokko over de uitgeprocedeerden niet bevestigen, omdat de gesprekken met het land "in vertrouwelijkheid" plaatsvinden. "Dat is ook nodig om de juiste omstandigheden te creëren om het goede gesprek voort te zetten." Als die gesprekken concreet iets opleveren, wordt dat gedeeld met de Kamer, aldus Van der Burg.

Achter de schermen

NRC meldt op basis van bronnen dat Nederland in ruil voor de uitzettingen alleen nog achter de schermen kritiek zal uiten op de mensenrechtensituatie aldaar. Alleen in samenspraak met andere landen treedt Nederland er nog mee naar buiten. Het ministerie erkent dat er een andere aanpak is gekozen in de relaties met Marokko, maar spreekt dit aspect van de deal tegen.

Het ministerie zegt dat gekozen is voor "constructief engagement op verschillende thema’s". Wat dat precies inhoudt, blijft onduidelijk. Wel blijkt dat Nederland hoopt dat de constructieve houding helpt om de banden aan te halen. Een sterkere relatie zou vervolgens juist ruimte maken "voor ook een wederzijds kritisch gesprek".

Als het gaat om mensenrechten, werkt Nederland sowieso het liefst samen met andere landen, stelt het ministerie. "Ten aanzien van de inzet op mensenrechten geldt in het algemeen dat effectiviteit vooropstaat."

Meer uit Binnenland

Organisaties: actie nodig om noodpakketten voor mensen in armoede

ROSMALEN (ANP) - Het Armoedefonds en de VNG roepen de Staat op om mensen die in armoede leven van een noodpakket te voorzien. De overheid adviseert mensen om onder meer een noodradio en contant geld in huis te halen, maar een groot deel van de mensen met geldzorgen kan dat niet betalen, meldt het fonds op basis van eerder eigen onderzoek.

2 uur geleden
UWV: 14.500 nieuwe beroepsmilitairen en reservisten gezocht

AMSTERDAM (ANP) - Dit jaar moeten er 14.500 nieuwe beroepsmilitairen en reservisten bijkomen. Het UWV heeft de behoefte aan nieuwe mensen samen met Defensie in kaart gebracht. Bij 8 van de 10 vacatures gaat het dan niet om een gevechtsfunctie, maar om een ondersteunende baan in een specifiek vakgebied. Gezien de ontwikkelingen in de wereld wil Defensie de krijgsmacht uitbreiden.

2 uur geleden
Winterweer zorgt voor drukkere ochtendspits

DEN HAAG (ANP) - Het winterweer zorgt voor een drukkere ochtendspits dan gewoonlijk op donderdag. ANWB ziet rond 08.30 uur een "iets drukkere donderdagochtendspits dan normaal", met 800 kilometer file. Vooral in Noord-Holland is het drukker, maar het verkeer past zich aan, zegt een woordvoerster. Er hebben zich volgens de verkeersdienst geen noemenswaardige incidenten door de gladheid voorgedaan.

4 uur geleden
KNMI waarschuwt voor gladheid in hele land behalve Zeeland

DE BILT (ANP) - Voor het hele land behalve Zeeland heeft het KNMI donderdagochtend code geel uitgeroepen. Op veel plaatsen sneeuwt het, of heeft het gesneeuwd, waardoor het glad is. De meeste gladheid verdwijnt in de loop van de dag weer.

4 uur geleden
CDA-fractie stemt als laatste ook in met coalitieakkoord

DEN HAAG (ANP) - Na D66 en de VVD heeft ook bij het CDA de Tweede Kamerfractie ingestemd met het coalitieakkoord dat de partijleiders eerder deze week sloten. Dat heeft partijleider Henri Bontenbal na een uren durend fractieoverleg bekendgemaakt.

10 uur geleden
VVD-fractie is 'erg positief' over akkoord, zegt Yeşilgöz

DEN HAAG (ANP) - De VVD-fractie is volgens partijleider Dilan Yeşilgöz "erg positief" over het akkoord dat ze heeft uitonderhandeld met D66 en CDA. Kort na middernacht meldde Yeşilgöz op X dat haar fractie akkoord is gegaan, en even later kwam ze het overleg toelichten op de gang van de partij in de Tweede Kamer.

10 uur geleden
Fracties D66 en VVD stemmen in met coalitieakkoord

DEN HAAG (ANP) - De fracties van D66 en de VVD hebben ingestemd met het coalitieakkoord dat de partijen sluiten met het CDA. Rob Jetten (D66) laat tegen verzamelde pers weten dat er nog "een paar kleine puntjes" zijn, maar de fractie verder kan instemmen. Dilan Yeşilgöz (VVD) toont op X een foto van haar telefoon, met daarop de tekst "fractie is akkoord".

10 uur geleden