Afspraken Defensie om overlast vliegbasis Gilze-Rijen te beperken
RIJEN (ANP) - Defensie heeft afspraken gemaakt om de overlast voor omwonenden van de vliegbasis Gilze-Rijen te beperken. Welke maatregelen precies worden genomen, maakt Defensie eind augustus bekend op vier informatiebijeenkomsten in de omliggende dorpen Molenschot, Gilze, Rijen en Hulten. Het ministerie en de Brabantse gemeente Gilze en Rijen leggen de afspraken vast in een intentieverklaring en een uitvoeringsdocument.
"Daarin staat hoe we rekening houden met de omgeving", aldus een woordvoerder van Defensie. "Er is altijd een beetje sprake van een spanningsveld. Aan de ene kant gaat het om de leefbaarheid, aan de andere kant om de operationele opdracht voor Defensie. We hebben gekeken hoe we de omgeving tegemoet kunnen komen, zonder af te doen aan het feit dat we voldoende getraind willen zijn."
Gilze-Rijen is de helikopterbasis van de luchtmacht. Na klachten uit de omgeving over met name geluidsoverlast en veel verzet tegen het nieuwe luchthavenbesluit, hebben de betrokken partijen onder leiding van een procesbegeleider enkele jaren gesproken over mogelijke maatregelen.
Nieuw luchthavenbesluit
"We stonden tegenover elkaar en staan nu echt naast elkaar", zegt burgemeester Derk Alssema van Gilze en Rijen. "Omwonenden, Defensie en de gemeente blijven in gesprek met elkaar over de voortgang van het uitvoeringsdocument en evalueren die in 2028. Zo bewaken we met elkaar alle uitkomsten en onderhouden we de nieuwe, unieke relatie die is ontstaan tussen de vliegbasis en onze gemeente."
De gemaakte afspraken dienen als opstapje richting het vaststellen van een nieuw luchthavenbesluit voor Gilze-Rijen. Dat moet op 1 januari 2030 zijn vastgesteld. Defensie werkt al sinds 2016 aan dit luchthavenbesluit. Op een eerder concept kwamen ongeveer achthonderd zienswijzen (opmerkingen) binnen uit de omgeving. "Toen heeft de staatssecretaris gezegd: we moeten met de omgeving in gesprek", aldus de woordvoerder van Defensie. "We komen van ver, er was sprake van wantrouwen. In het proces van de afgelopen jaren zijn we elkaar gaan begrijpen."
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De voormalige televisiepresentator en politicus Carlo Strijk is op 59-jarige leeftijd overleden. Dat laat Niels Jens Uitvaartzorg weten aan het ANP namens de familie. Strijk overleed afgelopen week in zijn slaap.
1 uur geleden'T HARDE (ANP) - De brandweer heeft het sein brand meester gegeven voor de grote natuurbrand in 't Harde. Dat meldt de Veiligheidsregio Noord- en Oost-Gelderland.
5 uur geledenHOUTEN (ANP) - Het warme en droge weer van de afgelopen dagen maakt in het weekend plaats voor fris en regenachtig lenteweer. Op zowel dodenherdenking als Bevrijdingsdag is het fris, met op maandag temperaturen tussen de 14 tot 16 graden. Op Bevrijdingsdag wordt het niet warmer dan 12 tot 16 graden.
5 uur geledenWEERT (ANP) - De natuurbrand tussen Weert en Budel is nog steeds onder controle en is daarom afgeschaald. De brandweer is er nog wel bij, maar met minder eenheden, meldt de veiligheidsregio. Er kan nog worden ingegrepen als het nodig is.
13 uur geledenWINSCHOTEN (ANP) - In Winschoten zijn twee mensen gewond geraakt. Dat is waarschijnlijk het gevolg van een steekincident, maar dat kan een woordvoerder van de politie Groningen niet met zekerheid zeggen. Ook is er vermoedelijk geschoten.
13 uur geleden'T HARDE (ANP) - Bij de natuurbrand op het militaire oefenterrein bij 't Harde lijkt het grootste gevaar te zijn geweken. Dat zegt een woordvoerder van de Veiligheidsregio Noord- en Oost Gelderland. Alle civiele brandweereenheden gaan rond middernacht terug naar hun kazernes en dan neemt de brandweer van Defensie het over. Die is met meerdere voertuigen op het terrein om de situatie te monitoren en kleine oplaaiende vuurpluimpjes te blussen.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De inzet van het luchtverdedigings- en commandofregat de Zr.Ms. Evertsen in het Middellandse Zeegebied wordt niet nogmaals verlengd, schrijven ministers Dilan Yeşilgöz (Defensie) en Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken) in een brief aan de Tweede Kamer. Het schip hielp daar een Frans vliegdekschip bij het beveiligen van de oostelijke Middellandse Zee, na Iraanse drone-aanvallen op Cyprus.
21 uur geleden