Afscheid van Russische fossiele energie stuwt resultaten Arcadis
AMSTERDAM (ANP) - Advies- en ingenieursbureau Arcadis heeft in het afgelopen halfjaar geprofiteerd van de wens om minder afhankelijk te zijn van Russische fossiele brandstoffen vanwege de oorlog in Oekraïne. Zowel publieke als private organisaties hadden daardoor meer geld over voor systemen die helpen bij de transitie naar schonere energie, wat het bedrijf meer opdrachten opleverde.
Over het afgelopen halfjaar had Arcadis voor ruim 2,3 miljoen euro aan nog uit te voeren opdrachten binnengehaald. Dat is bijna 6 procent meer dan een jaar eerder, als wisselkoerseffecten, overnames of desinvesteringen niet worden meegerekend. De omzet steeg met 11 procent tot 1,4 miljard euro. Daarop boekte Arcadis een winst van 86 miljoen euro, 12 procent meer dan een jaar eerder.
Peter Oosterveer spreekt in een toelichting van een "geopolitieke realiteit" waardoor opdrachtgevers liever niet meer afhankelijk zijn van aardolie of -gas. Wegens de Russische inval in Oekraïne willen veel westerse landen zo snel mogelijk van de olie of het gas af uit het land. De aankopen van die fossiele brandstoffen spekken de oorlogskas van het Kremlin, en met de gasleveringen heeft president Vladimir Poetin nu nog een geducht drukmiddel in handen.
Tegelijkertijd zorgt de oorlog en opgelopen inflatie voor zorgen over een mogelijke recessie. Maar volgens Oosterveer blijft de aanwas van nieuwe opdrachten waarmee bedrijven klimaatneutraal willen worden bemoedigend. Zo moeten voor de energietransitie uitgebreidere laadnetwerken voor elektrische auto's komen en moeten, met name in Noord-Amerika, productieprocessen in de industrie schoner. Dat levert Arcadis nieuwe adviesklussen op.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Begin dit jaar waren ruim 2 miljoen auto's in Nederland volledig elektrisch, hybride of plug-inhybride. Dat is een kwart meer dan een jaar eerder. Daarmee is nu een op de vijf personenauto's elektrisch of gedeeltelijk elektrisch. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
15 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland kreeg er vorig jaar opnieuw meer biologische landbouwgrond bij. Dat becijfert het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In 2025 is de biologisch gecertificeerde landbouwgrond met 3,1 procent toegenomen, waardoor er nu 86.900 hectare in totaal is.
15 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag opnieuw met winsten de handel uitgegaan. De beursdag begon nog met verliezen. Maar die werden in de loop van de sessie weggewerkt, nadat de Israëlische premier Benjamin Netanyahu had verklaard dat Israël wil beginnen met onderhandelingen met Libanon. Daardoor hebben beleggers meer hoop gekregen dat het staakt-het-vuren in het Midden-Oosten zal standhouden.
8 uur geledenFORT WORTH (ANP/AFP) - American Airlines heeft aangekondigd dat het de vluchten naar Venezuela zo snel mogelijk wil hervatten, mogelijk al op 30 april. Daarmee wordt het de eerste Amerikaanse luchtvaartmaatschappij die terugkeert naar het land sinds Washington de Venezolaanse leider Nicolás Maduro begin dit jaar gevangen heeft genomen.
8 uur geledenAUSTIN (ANP) - Tesla werkt aan de ontwikkeling van een kleinere en goedkopere elektrische SUV. Dat meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden. Volgens de bronnen gaat het om een geheel nieuw model en niet om een variant van Tesla's Model 3 of Y.
9 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Europese Bank voor Wederopbouw en Ontwikkeling (EBWO) investeert dit jaar 5 miljard euro in het herstel van landen die getroffen zijn door de oorlog in het Midden-Oosten. Daarbij gaat het om Irak, Jordanië, Libanon, de Westelijke Jordaanoever en Gaza "en geraakte buureconomieën" als Egypte, Turkije, Armenië en Azerbeidzjan.
9 uur geledenATHENE (ANP/AFP) - De eerste niet-Iraanse olietanker sinds het staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran is donderdag door de Straat van Hormuz gevaren. Dat meldt de website MarineTraffic, die de locatiegegevens van schepen bijhoudt.
10 uur geleden