Afscheid van Russische fossiele energie stuwt resultaten Arcadis
AMSTERDAM (ANP) - Advies- en ingenieursbureau Arcadis heeft in het afgelopen halfjaar geprofiteerd van de wens om minder afhankelijk te zijn van Russische fossiele brandstoffen vanwege de oorlog in Oekraïne. Zowel publieke als private organisaties hadden daardoor meer geld over voor systemen die helpen bij de transitie naar schonere energie, wat het bedrijf meer opdrachten opleverde.
Over het afgelopen halfjaar had Arcadis voor ruim 2,3 miljoen euro aan nog uit te voeren opdrachten binnengehaald. Dat is bijna 6 procent meer dan een jaar eerder, als wisselkoerseffecten, overnames of desinvesteringen niet worden meegerekend. De omzet steeg met 11 procent tot 1,4 miljard euro. Daarop boekte Arcadis een winst van 86 miljoen euro, 12 procent meer dan een jaar eerder.
Peter Oosterveer spreekt in een toelichting van een "geopolitieke realiteit" waardoor opdrachtgevers liever niet meer afhankelijk zijn van aardolie of -gas. Wegens de Russische inval in Oekraïne willen veel westerse landen zo snel mogelijk van de olie of het gas af uit het land. De aankopen van die fossiele brandstoffen spekken de oorlogskas van het Kremlin, en met de gasleveringen heeft president Vladimir Poetin nu nog een geducht drukmiddel in handen.
Tegelijkertijd zorgt de oorlog en opgelopen inflatie voor zorgen over een mogelijke recessie. Maar volgens Oosterveer blijft de aanwas van nieuwe opdrachten waarmee bedrijven klimaatneutraal willen worden bemoedigend. Zo moeten voor de energietransitie uitgebreidere laadnetwerken voor elektrische auto's komen en moeten, met name in Noord-Amerika, productieprocessen in de industrie schoner. Dat levert Arcadis nieuwe adviesklussen op.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag iets lager gesloten. Beleggers hadden onder meer aandacht voor het belangrijke banenrapport van de Amerikaanse overheid. Daaruit kwam naar voren dat de werkgelegenheid in de Verenigde Staten in januari met 130.000 banen groeide. Dit is de sterkste groei in meer dan een jaar en veel meer dan economen in doorsnee hadden verwacht.
4 minuten geledenMÜNCHEN (ANP/DPA) - BMW roept wereldwijd honderdduizenden auto's terug vanwege een technisch mankement dat brand kan veroorzaken. Dit meldde de Duitse autofabrikant woensdag.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Randstad was woensdag de grootste verliezer in de AEX-index. Het uitzendconcern heeft in het laatste kwartaal van 2025 een lagere omzet geboekt. Het bedrijf had het vooral op de Europese markt moeilijk. De opbrengsten in onder andere Nederland en Duitsland daalden aanzienlijk.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Consumentenbond wil dat het nieuwe kabinet snel wettelijk regelt dat toezichthouders sneller kunnen ingrijpen in slecht functionerende markten. De belangenbehartiger voor consumenten doet deze oproep nadat de Autoriteit Consument & Markt (ACM) maandag meldde te gaan controleren of telecomaanbieders zich houden aan hun verplichtingen.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De recente massaontslagen bij Heineken, ASML en ABN AMRO zijn nog maar een voorproefje, denkt oud-ASML-topman Peter Wennink. "Er komt nog veel meer aan in het bedrijfsleven en bij de overheid. Kunstmatige intelligentie (AI) kan de productiviteit zoveel verhogen. Als wij dat niet doen, doen andere landen dat. Maar het is niet alleen digitalisering. De kostenstijgingen spelen ook in de zorg, defensie en klimaat en energie. We moeten iets doen", zei Wennink tijdens het evenement State of Dutch Tech in Den Haag tegen het ANP.
6 uur geledenVEGHEL (ANP) - De overname van HEMA door een investeringsvehikel van de familie Van Eerd is woensdag afgerond. In december werd bekend dat investeringsvehikel Mississippi Ventures de resterende helft van de aandelen van de winkelketen wilde overnemen. Nu heeft het vehikel van de familie achter supermarktketen Jumbo alle benodigde goedkeuringen ontvangen.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - Speelgoedbedrijf Mattel, bekend van Barbie, Hot Wheels en Fisher-Price, was woensdag een opvallende verliezer op de aandelenbeurzen in New York. Mattel kwam met tegenvallende cijfers over de belangrijke feestdagenperiode en ook met een verwachting voor een lagere winst per aandeel in 2026. Het aandeel dook in de vroege handel op Wall Street ruim 26 procent in het rood.
6 uur geleden