Afrikaanse vrouwen lopen veel groter risico op hiv dan mannen
AMSTERDAM (ANP) - Per week lopen wereldwijd circa 5000 vrouwen tussen de 15 en 24 jaar hiv op, tegen amper 2700 even oude mannen. De meeste van deze infecties bij vrouwen, namelijk 83 procent en ongeveer 4000 in getal, zijn in het deel van Afrika ten zuiden van de Sahara. Dat meldt het Aidsfonds op basis van de meest recente cijfers van Unaids, het programma waarmee de Verenigde Naties verspreiding van hiv en aids willen tegengaan.
Het dubbele risico komt met name doordat veel van de vrouwen in kwestie geen zeggenschap over condoomgebruik hebben, slachtoffer worden van seksueel geweld en/of te weinig seksuele voorlichting hebben gehad. "Vrouwen hebben door wetten en culturele normen minder toegang tot zorg en onderwijs", voegt Aidsfondsdirecteur Mark Vermeulen nog toe. "We mogen niet accepteren dat elke week duizenden jonge vrouwen hiv oplopen. Aan deze ongelijkheid moet een einde komen."
Het Aidsfonds en partners pleiten daarom onder meer voor het zo snel mogelijk aanbieden van een ring met hiv-preventiemiddel in Kenia, Tanzania, Uganda en Rwanda. Het is een voorwerpje dat in de vagina wordt aangebracht en dat dan een maand lang een hiv-preventiemiddel afgeeft. "Naast het traditionele condoom en de hiv-preventiepil PrEP is de Dapivirine-ring een discreet en waardevol alternatief voor jonge vrouwen die een hoger risico lopen op een hiv-infectie", zegt het Aidsfonds.
Het Aidsfonds steunt zelf de Healthy Entrepreneurs, speciaal opgeleide en meestal vrouwelijke gezondheidswerkers. Zij gaan naar vrouwen in afgelegen gebieden met voorlichting en preventiemiddelen.
Meer uit Binnenland
KUALA LUMPUR (ANP) - Nabestaanden van het Nederlandse model Ivana Smit hebben in Maleisië een beroepsprocedure verloren over de toekenning van schadevergoeding. In juli vorig jaar had een Maleisische rechter nog schadevergoeding toegekend en geoordeeld dat het onderzoek naar Ivana's dood ernstig tekortschoot en onzorgvuldig is uitgevoerd. De autoriteiten in Maleisië gingen daartegen in hoger beroep en zijn woensdag in het gelijk gesteld.
6 minuten geledenANTWERPEN (ANP) - Een 22-jarige Nederlander zit vast in België voor mogelijke betrokkenheid bij een aanslag in Deurne bij Antwerpen. De man zou op 5 november vorig jaar even voor middernacht een brandbom tegen de voordeur van een woning in de Bosselaersstraat hebben gegooid.
9 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Rijkswaterstaat (RWS) heeft opnieuw eenrichtingsverkeer ingesteld voor de scheepvaart op de Boven-IJssel, tussen de IJsselkop en Zutphen. Volgens RWS is dit nodig vanwege de terugkerende lage waterstand. Het houdt in dat de binnenvaart alleen in stroomopwaartse richting mag varen. De maatregel is ingegaan om 09.00 uur.
12 minuten geledenSPLIT (ANP) - In het Kroatische Split zijn achttien Ajax-supporters opgepakt, melden Kroatische media. De club uit Amsterdam speelt daar donderdag een wedstrijd tegen Hajduk Split in de Conference League.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De helft van de werknemers in het streekvervoer is woensdag bereid om mee te doen met de aangekondigde staking. Dat meldt werkgeversorganisatie VWOV. Een woordvoerster stelt daarbij dat de verschillen per regio wel groot zijn. De 50 procent stakingsbereidheid is volgens haar een landelijk gemiddelde.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Vrouwen die tijdens de bezetting een relatie met een Duitser hadden, of van collaboratie werden verdacht, hadden na de oorlog te maken met ernstig seksueel geweld. Dit blijkt volgens het Instituut voor Oorlogs-, Holocaust- en Genocidestudies (NIOD) uit verhoorverslagen uit 1950 van een onderzoek voor de Parlementaire Enquête Regeringsbeleid 1940-1945.
1 uur geledenHEERENVEEN (ANP) - Door de staking in het openbaar vervoer rijden er woensdag geen treinen van Arriva in de provincie Limburg. In de provincie Noord-Brabant rijdt ongeveer 15 procent van de bussen, verwacht de vervoerder.
3 uur geleden