Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Afrikaanse varkenspest bezorgt slachter Vion fors verlies

Afrikaanse varkenspest bezorgt slachter Vion fors verlies

BOXTEL (ANP) - Vleesverwerker Vion heeft in 2022 veel last gehad van de oplopende inflatie en de Afrikaanse varkenspest. Die problemen zorgden ervoor dat het nettoverlies van de slachter opliep tot 108 miljoen euro, waarmee het negatieve resultaat ruim drieënhalf keer zo groot was als in 2021.

Na de oorlog in Oekraïne schoten de prijzen voor veevoer, dieren en energie omhoog, waardoor ook Vion met hogere kosten zat. Die kon de Brabantse vleesverwerker niet meteen volledig doorberekenen aan klanten. Tegelijkertijd voelden consumenten dezelfde prijsexplosie in hun portemonnee, waardoor ze minder uitgaven aan vlees in de supermarkt of speciaalzaak.

In Duitsland had de vleesverwerkende industrie bovendien last van de uitbraak van Afrikaanse varkenspest. Duitse bedrijven kunnen daardoor geen varkensvlees meer exporteren naar landen buiten Europa, waarbij vooral de stilgevallen verkoop aan China en andere Aziatische landen een aderlating was.

Tegenvaller

Vion is om die reden bezig zijn slachterijen in te laten krimpen, nu het aantal te slachten varkens in Duitsland 25 procent lager ligt dan vijf jaar geleden. Daarnaast sluit het bedrijf zijn runderslachterij in Bad Bramstedt met 250 werknemers, waarbij gedwongen ontslagen niet worden uitgesloten.

Het forsere verlies is mede het gevolg van reorganisatiekosten en afschrijvingen van 63,4 miljoen euro. Daarnaast was Vion meer kwijt aan rentes. De omzet steeg juist met zo'n 16 procent tot 5,3 miljard euro, omdat Vion de hogere inkoopprijzen voor vee voor een deel wel doorberekende aan klanten.

Het verlies is ook een tegenvaller voor de ongeveer 12.000 boeren en tuinders die lid zijn van de zuidelijke landbouworganisatie ZLTO. Zij zijn indirect de aandeelhouders van Vion, maar krijgen over 2022 geen dividend uitgekeerd. Het is het tweede jaar op rij waarover de vleesverwerker geen winst uitkeert.

Meer uit Financieel

Maker slimme ringen Oura stelt beursgang in VS uit

SAN FRANCISCO (ANP) - Oura, de maker van slimme ringen, stelt een beursgang in de Verenigde Staten uit door onzekerheid op de markt voor beursintroducties. Het van oorsprong Finse bedrijf wilde bij een debuut op techbeurs Nasdaq tot 2,2 miljard dollar ophalen en had ongeveer vier keer zoveel orders binnengehaald als er aandelen beschikbaar waren, meldde persbureau Bloomberg eerder al.

56 minuten geleden
Run op .si-domeinen na uitspraak Trump over superintelligentie

LJUBLANA (ANP/AFP) - Het voorstel van de Amerikaanse president Donald Trump om kunstmatige intelligentie (AI) voortaan te hernoemen tot 'super intelligence' (SI) heeft tot een stortvloed aan aanvragen geleid voor internetdomeinen die eindigen op '.si'.

1 uur geleden
Vakantieparken Peter Gillis mogen geveild worden

DEN BOSCH (ANP) - Drie vakantieparken van Oostappen Groep, het bedrijf van realityster Peter Gillis, mogen op 1 oktober geveild worden door schuldeiser Marc van Rooi. Dat heeft de kortgedingrechter in Den Bosch bepaald. Gillis probeerde de executieveiling tegen te houden en stapte daarom naar de rechter.

1 uur geleden
Vliegveld Catania heropend na verlaagde vulkaandreiging

CATANIA (ANP/RTR) - De luchthaven van Catania op Sicilië heeft dinsdag de vluchten hervat, nadat het vliegverkeer was stilgelegd door een uitbarsting van vulkaan Etna en slechte weersomstandigheden. KLM moest afgelopen weekend reizigers omboeken naar de luchthaven van Palermo op hetzelfde eiland.

2 uur geleden
Jørgensen: EU betaalde al 100 miljard extra voor evenveel energie

DUBLIN (ANP) - De Europese Unie heeft dit jaar ruim 100 miljard extra aan energie besteed "zonder daarvoor een molecuul extra aan gas of olie te ontvangen", zei Eurocommissaris Dan Jørgensen (Energie) voorafgaand aan een overleg met EU-ministers van Energie. Voor hem toont dit aan hoe "onhoudbaar het is om afhankelijk te zijn van energiebronnen uit andere delen van de wereld".

3 uur geleden
Anthropic noemt AI risico voor mensheid in beursgangdocument

SAN FRANCISCO (ANP/RTR) - Anthropic waarschuwt potentiële beleggers dat AI "catastrofale en existentiële risico's voor de mensheid" met zich meebrengt. Dat meldt Reuters op basis van het prospectus van het AI-bedrijf, dat het persbureau heeft ingezien.

3 uur geleden
Bloomberg: KKR en RWE willen gezamenlijk bod doen op Duits Uniper

DÜSSELDORF (ANP) - De Amerikaanse investeerder KKR en het Duitse energiebedrijf RWE hebben de krachten gebundeld voor een bod op het Duitse genationaliseerde energieconcern Uniper, dat ook in Nederland elektriciteitscentrales heeft. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Duitsland begon in mei met het verkoopproces van het energieconcern.

3 uur geleden