Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Afrikaanse Unie schorst Soedan na staatsgreep

Afrikaanse Unie schorst Soedan na staatsgreep

ADDIS ABEBA (ANP/DPA/RTR) - De Afrikaanse Unie heeft lidstaat Soedan geschorst vanwege de militaire staatsgreep in het land. Dat wordt nu uitgesloten van alle activiteiten binnen de unie tot burgers weer aan de macht zijn, staat in een verklaring.

Het leger in Soedan, een van de grootste landen in Afrika, arresteerde begin deze week de premier en riep de noodtoestand uit. Dat leidde tot dagenlange protesten onder de bevolking. Duizenden mensen zijn de straat opgegaan en scanderen leuzen als "nee tegen een militair bewind". Veiligheidstroepen hebben traangas afgevuurd en activisten gearresteerd.

Premier Abdullah Hamduk werd naar huis gestuurd. Een internationale delegatie kon hem daar bezoeken. De gezanten waren blij hem in goede gezondheid aan te treffen, lieten de Verenigde Naties weten. Eerder hadden de Europese Unie, de Verenigde Staten en andere landen in een gezamenlijke verklaring benadrukt dat zij Hamduk en zijn kabinet nog steeds beschouwen als de rechtmatige leiders van Soedan.

Spoedoverleg

Hamduk stond aan het hoofd van de coalitie van burgers en militairen die het land sinds 2019 samen zou moeten leiden naar vrije verkiezingen en een democratie met gekozen burgers aan de leiding. Die overgangsregering was ingesteld nadat dictator Omar al-Bashir na massale protesten was afgezet.

De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties voerde dinsdag spoedoverleg over de situatie in het land. Het lukte de landen in de raad niet om tot een gezamenlijke verklaring te komen. Ingewijden zeggen dat Rusland en China niet over een staatsgreep wilden spreken. Het Soedanese leger heeft beweerd dat het wel moest ingrijpen om een burgeroorlog te voorkomen.

Meer uit Buitenland

Bezoek van paus aan Zuid-Amerika gaat door

VATICAANSTAD (ANP/AFP) - De reis van paus Leo volgende maand naar Zuid-Amerika gaat door zoals gepland. Het Vaticaan heeft dat maandag bekendgemaakt, bijna twee weken nadat de religieuze leider werd geopereerd vanwege longkanker.

1 uur geleden
Iran roept op tot regionale eenheid in overleg met Saudi-Arabië

TEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse president Masoud Pezeshkian heeft opgeroepen tot regionale eenheid tijdens een ontmoeting in Teheran met vertegenwoordigers van Saudi-Arabië, Turkije en Pakistan. De laatste drie landen tekenden recent het defensiepact van Mekka, waarin ze afspraken elkaar te hulp te schieten als een van hen wordt aangevallen.

2 uur geleden
Oppositieleider Machado bereid tot gesprek Venezolaanse president

CARACAS (ANP) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado is bereid om de interim-president van het land te ontmoeten, laat haar woordvoerder weten. Machado is zondag weer aangekomen in Venezuela, nadat ze bijna een jaar geleden in het geheim naar Oslo was gereisd om de Nobelprijs voor de Vrede in ontvangst te kunnen nemen.

2 uur geleden
PostNL steekt tientallen miljoenen extra in pakketautomaten

DEN HAAG (ANP) - PostNL verwacht dat steeds meer mensen hun pakket zelf ophalen bij bijvoorbeeld een pakketautomaat of pakketpunt, in plaats van het thuis te laten bezorgen. Naar verwachting stijgt dit van 13 procent van alle pakketten nu naar ongeveer 40 procent in 2031. PostNL gaat hiervoor ongeveer 50 miljoen euro extra investeren in 2027 en 2028, bovenop de investeringen die al waren voorzien voor de ontwikkeling van 'out-of-home' bezorging.

3 uur geleden
Oekraïne wacht al maand tot VS Patriots vrijgeven, zegt Zelensky

KYIV (ANP) - Oekraïne zegt al bijna een maand te wachten op Amerikaanse toestemming voor de levering van cruciale luchtverdedigingsraketten. Oekraïne gaat dat opnieuw bij de Amerikanen aankaarten, zegt president Volodymyr Zelensky.

3 uur geleden
Parlement Egypte keurt militaire steun aan Saudi-Arabië goed

CAÏRO (ANP/RTR/AFP) - Egypte kan Saudi-Arabië helpen verdedigen tegen aanvallen van de Houthi's in Jemen. Het Egyptische parlement heeft toestemming gegeven voor het sturen van militaire steun, melden parlementariërs en lokale media.

4 uur geleden
Macron belooft Franse demonstranten tegemoet te komen

PARIJS (ANP) - De Franse overheid komt met "krachtige maatregelen" als reactie op de protesten in het land, belooft president Emmanuel Macron. Hij zegt de regering te hebben gevraagd "tegemoet te komen aan de legitieme eisen" van demonstranten.

4 uur geleden