Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Afrikaanse leiders vragen in Rusland om snelle vrede

Afrikaanse leiders vragen in Rusland om snelle vrede

SINT-PETERSBURG (ANP/RTR/AFP) - De Zuid-Afrikaanse president Cyril Ramaphosa wil dat Oekraïne en Rusland op korte termijn vredesbesprekingen beginnen. "Deze oorlog moet eindigen", zei hij zaterdag in Sint-Petersburg, waar hij samen met andere Afrikaanse leiders op vredesmissie is.

De Afrikaanse delegatie - die ook bestaat uit de presidenten van Senegal, Zambia en de Comoren - legde in Sint-Petersburg een vredesplan voor aan de Russische president Vladimir Poetin. Die prees de "gebalanceerde benadering" van de Afrikaanse landen en zei al hun voorstellen te willen overwegen. "Maar het is Kyiv dat weigert te praten", aldus de Russische president.

Vrijdag hadden de Afrikaanse leiders een ontmoeting met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Die wil echter pas over vrede praten als Rusland al zijn troepen uit Oekraïne heeft teruggetrokken, iets wat in het Afrikaanse plan niet aan de orde is. In Sint-Petersburg benadrukten de Afrikaanse leiders dat de grenzen zoals die door de Verenigde Naties zijn vastgelegd moeten worden gerespecteerd.

Diplomatieke oplossing

Ramaphosa herhaalde verder zijn oproep tot een diplomatieke oplossing. "De oorlog heeft grote negatieve gevolgen voor Afrika en vele andere landen op de wereld", zei hij. Afrika is afhankelijk van graan uit Oekraïne en wordt zwaar getroffen door de sterk gestegen voedselprijzen. De Afrikaanse leiders willen daarom dat de graanhandel via de Zwarte Zee zo snel mogelijk genormaliseerd wordt.

Poetin ontkende echter dat de voedselcrisis een gevolg is van de oorlog in Oekraïne. Die crisis zou zijn veroorzaakt door het Westen, zei hij.

Meer uit Buitenland

Rutte: NAVO-landen moeten Groenland samen beschermen

ZAGREB (ANP) - De NAVO moet gezamenlijk zorgen dat Groenland en het poolgebied veilig zijn tegen rivalen als Rusland en China, zegt NAVO-chef Mark Rutte. Daarover zijn de NAVO-landen, inclusief de Verenigde Staten, het volgens hem eens. Het bondgenootschap werkt daarom aan "de volgende stappen" om de veiligheid van het Hoge Noorden te versterken, volgens ingewijden mogelijk in de vorm van een nieuwe militaire missie daar.

42 minuten geleden
Eurocommissaris Defensie: inname Groenland door VS is einde NAVO

SALEN (ANP/RTR) - Als de VS met geweld Groenland innemen, betekent dat het einde van de NAVO. Dat heeft Eurocommissaris Andrius Kubilius (Defensie) maandag in Zweden gezegd. EU-lidstaten zijn daarnaast verplicht Denemarken te hulp te schieten als het land te maken krijgt met Amerikaanse agressie, zei hij verder. Groenland maakt deel uit van Denemarken.

48 minuten geleden
EU overweegt strengere sancties tegen Iran

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie kijkt of het mogelijk is om extra sancties in te stellen tegen Iran, laat een woordvoerder van de Europese Commissie weten. "We staan ​​klaar om nieuwe, strengere sancties voor te stellen naar aanleiding van het gewelddadige optreden tegen demonstranten", aldus de zegsman.

1 uur geleden
Regering Venezuela kondigt vrijlating van 116 gevangenen aan

CARACAS (ANP/AFP/RTR) - De Venezolaanse regering zegt nog eens 116 gevangenen vrij te laten. De organisatie Foro Penal meldde eerder maandag 24 nieuwe vrijlatingen, waaronder die van twee Italianen.

1 uur geleden
Bareigenaar Zwitserland blijft vastzitten na dodelijke brand

CRANS-MONTANA (ANP) - De mede-eigenaar van de door een dodelijke brand getroffen bar in Zwitserland blijft vastzitten. Een Zwitserse rechtbank keurde zijn voorarrest goed, berichten media als Blick en SRF.

1 uur geleden
Paus Leo ontmoet Nobelprijswinnares Machado

VATICAANSTAD (ANP/RTR) - Paus Leo XIV heeft maandag de Venezolaanse oppositieleider en Nobelprijswinnares María Corina Machado ontmoet, meldt het Vaticaan. Het was tot nu toe niet duidelijk waar Machado zich bevond nadat ze in december in het geheim van Venezuela naar Noorwegen was gereisd om de vredesprijs in ontvangst te nemen. Het is niet bekend waarover ze met de paus heeft gesproken.

2 uur geleden
Louvre weer noodgedwongen dicht vanwege staking

PARIJS (ANP) - Het Louvre blijft maandag gesloten vanwege een personeelsstaking. Eerder op de dag meldde het beroemde Parijse museum nog wellicht gedeeltelijk te openen.

2 uur geleden