Afrikaanse leiders vragen in Rusland om snelle vrede
SINT-PETERSBURG (ANP/RTR/AFP) - De Zuid-Afrikaanse president Cyril Ramaphosa wil dat Oekraïne en Rusland op korte termijn vredesbesprekingen beginnen. "Deze oorlog moet eindigen", zei hij zaterdag in Sint-Petersburg, waar hij samen met andere Afrikaanse leiders op vredesmissie is.
De Afrikaanse delegatie - die ook bestaat uit de presidenten van Senegal, Zambia en de Comoren - legde in Sint-Petersburg een vredesplan voor aan de Russische president Vladimir Poetin. Die prees de "gebalanceerde benadering" van de Afrikaanse landen en zei al hun voorstellen te willen overwegen. "Maar het is Kyiv dat weigert te praten", aldus de Russische president.
Vrijdag hadden de Afrikaanse leiders een ontmoeting met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Die wil echter pas over vrede praten als Rusland al zijn troepen uit Oekraïne heeft teruggetrokken, iets wat in het Afrikaanse plan niet aan de orde is. In Sint-Petersburg benadrukten de Afrikaanse leiders dat de grenzen zoals die door de Verenigde Naties zijn vastgelegd moeten worden gerespecteerd.
Diplomatieke oplossing
Ramaphosa herhaalde verder zijn oproep tot een diplomatieke oplossing. "De oorlog heeft grote negatieve gevolgen voor Afrika en vele andere landen op de wereld", zei hij. Afrika is afhankelijk van graan uit Oekraïne en wordt zwaar getroffen door de sterk gestegen voedselprijzen. De Afrikaanse leiders willen daarom dat de graanhandel via de Zwarte Zee zo snel mogelijk genormaliseerd wordt.
Poetin ontkende echter dat de voedselcrisis een gevolg is van de oorlog in Oekraïne. Die crisis zou zijn veroorzaakt door het Westen, zei hij.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/DPA/AFP) - In een gezamenlijke verklaring veroordelen 85 VN-lidstaten, waaronder Nederland, de Israëlische plannen om de greep op de bezette Westelijke Jordaanoever verder te verstevigen.
44 minuten geledenSODA SPRINGS (ANP/AFP) - Tien skiërs worden vermist nadat ze getroffen werden door een lawine in de buurt van Lake Tahoe in de Amerikaanse staat Californië. Door een zware storm valt daar veel sneeuw en geldt lawinegevaar.
2 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - Een vliegtuig van de Spaanse luchtvaartmaatschappij Air Europa is dinsdag geland op de internationale luchthaven Simón Bolívar nabij de Venezolaanse hoofdstad Caracas, aldus Flightradar24 en luchthavenautoriteiten. Het is de eerste commerciële vlucht uit Europa die in Venezuela aankomt sinds de Verenigde Staten op 3 januari Venezuela binnenvielen en president Nicolás Maduro en zijn vrouw ontvoerden.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft de Duitse ambassadeur in het land ontboden uit protest tegen recente "anti-Iraanse activiteiten", melden staatsmedia. In München werd zaterdag gedemonstreerd tegen het Iraanse regime. Daar deden volgens schatting van de politie zo'n 250.000 mensen aan mee.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Iran wil nog steeds niet de rode lijnen van de Amerikaanse president Donald Trump erkennen, stelt diens vicepresident JD Vance. Hij zei dit tegen Fox News na nieuwe onderhandelingen tussen de landen over het indammen van het Iraanse nucleaire programma.
9 uur geledenLYON (ANP/AFP) - Zeven mensen zijn opgepakt in het onderzoek naar de fatale mishandeling van de nationalistische activist Quentin Deranque. Het Openbaar Ministerie in Lyon bevestigt dat het aantal arrestaties is opgelopen.
9 uur geledenFRANKFURT (ANP/DPA) - Een politicus van Alternative für Deutschland (AfD) is veroordeeld voor een verkiezingsposter waarop de nazigroet wordt getoond. Een rechtbank heeft hem een boete van 11.600 euro opgelegd.
10 uur geleden