Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Afrikaanse leiders vragen in Rusland om snelle vrede

Afrikaanse leiders vragen in Rusland om snelle vrede

SINT-PETERSBURG (ANP/RTR/AFP) - De Zuid-Afrikaanse president Cyril Ramaphosa wil dat Oekraïne en Rusland op korte termijn vredesbesprekingen beginnen. "Deze oorlog moet eindigen", zei hij zaterdag in Sint-Petersburg, waar hij samen met andere Afrikaanse leiders op vredesmissie is.

De Afrikaanse delegatie - die ook bestaat uit de presidenten van Senegal, Zambia en de Comoren - legde in Sint-Petersburg een vredesplan voor aan de Russische president Vladimir Poetin. Die prees de "gebalanceerde benadering" van de Afrikaanse landen en zei al hun voorstellen te willen overwegen. "Maar het is Kyiv dat weigert te praten", aldus de Russische president.

Vrijdag hadden de Afrikaanse leiders een ontmoeting met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Die wil echter pas over vrede praten als Rusland al zijn troepen uit Oekraïne heeft teruggetrokken, iets wat in het Afrikaanse plan niet aan de orde is. In Sint-Petersburg benadrukten de Afrikaanse leiders dat de grenzen zoals die door de Verenigde Naties zijn vastgelegd moeten worden gerespecteerd.

Diplomatieke oplossing

Ramaphosa herhaalde verder zijn oproep tot een diplomatieke oplossing. "De oorlog heeft grote negatieve gevolgen voor Afrika en vele andere landen op de wereld", zei hij. Afrika is afhankelijk van graan uit Oekraïne en wordt zwaar getroffen door de sterk gestegen voedselprijzen. De Afrikaanse leiders willen daarom dat de graanhandel via de Zwarte Zee zo snel mogelijk genormaliseerd wordt.

Poetin ontkende echter dat de voedselcrisis een gevolg is van de oorlog in Oekraïne. Die crisis zou zijn veroorzaakt door het Westen, zei hij.

Meer uit Buitenland

Macron waarschuwt dat spanningen met VS niet voorbij zijn

PARIJS (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse dreigementen over de handel en de intimidatie vanuit Washington zijn niet voorbij, volgens de Franse president Emmanuel Macron. Hij waarschuwt in interviews in Europese kranten dat Europa lang uitgestelde economische hervormingen moet doorvoeren en de kracht van de EU wereldwijd moet verstevigen. "Het Groenlandmoment" is volgens Macron een wake-upcall geweest om tot actie over te gaan.

2 minuten geleden
Hongkong verdedigt 'terechte' veroordeling mediamagnaat Lai

HONGKONG (ANP) - De hoogste bestuurder in Hongkong heeft de veroordeling verdedigd van mediamagnaat Jimmy Lai. Leider John Lee noemde het bewijs tegen Lai volgens de krant South China Morning Post overweldigend. "En hij verdient zeker zijn straf na al het kwaad dat hij heeft aangericht." Het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken verweet Lai achter anti-Chinese activiteiten te zitten.

1 uur geleden
Partij Japanse premier wint uitzonderlijke tweederdemeerderheid

TOKIO (ANP/AFP) - De officiële verkiezingsresultaten in Japan laten dinsdag zien dat de partij van de Japanse premier Sanae Takaichi inderdaad een tweederdemeerderheid in het parlement heeft weten te bemachtigen. De conservatieve Liberaal-Democratische Partij (LDP) won 315 van de 465 zetels tijdens de parlementsverkiezingen afgelopen weekend.

2 uur geleden
Australische politie staat achter ingrijpen tijdens protest

SYDNEY (ANP) - De Australische politie heeft dinsdag laten weten dat zij de politieagenten steunt die maandagavond ingrepen tijdens een groot protest in de Australische stad Sydney. Agenten toonden volgens politiecommissaris Mal Lanyon in deelstaat New South Wales "opvallend veel terughoudendheid" en "deden wat ze moesten doen", schrijft de BBC.

3 uur geleden
Skiester Vonn ondergaat tweede operatie aan gebroken been

TREVISO (ANP) - De Amerikaanse skiester Lindsey Vonn heeft een tweede operatie ondergaan om een breuk in haar linkerbeen te stabiliseren. Dat heeft het Italiaanse nieuwsagentschap ANSA bekendgemaakt. Op Instagram schrijft Vonn maandagavond dat ze aan haar val een breuk van het tibiaplateau heeft overgehouden. Er zijn meerdere operaties nodig om daarvan te herstellen, meldt Vonn.

3 uur geleden
Trump dreigt opening brug van Canada naar Michigan te blokkeren

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt de opening van een nieuwe brug tussen Canada en de Verenigde Staten te dwarsbomen. In een bericht op Truth Social schrijft Trump dat hij de brug niet open zal laten gaan "totdat de Verenigde Staten gecompenseerd zijn voor alles wat we Canada gegeven hebben", zonder daarover verder in detail te treden.

3 uur geleden
Ook VK bekritiseert Israël over vergroting controle Westoever

LONDEN (ANP/RTR) - Groot-Brittannië heeft Israël opgeroepen zijn besluit om de controle te vergroten over de Westelijke Jordaanoever, een Palestijns gebied, terug te draaien. Daarmee sluit het zich aan bij de EU, Saudi-Arabië en de Verenigde Arabische Emiraten, die de stap eveneens hebben bekritiseerd.

9 uur geleden