Afrikaanse leiders vragen in Rusland om snelle vrede
SINT-PETERSBURG (ANP/RTR/AFP) - De Zuid-Afrikaanse president Cyril Ramaphosa wil dat Oekraïne en Rusland op korte termijn vredesbesprekingen beginnen. "Deze oorlog moet eindigen", zei hij zaterdag in Sint-Petersburg, waar hij samen met andere Afrikaanse leiders op vredesmissie is.
De Afrikaanse delegatie - die ook bestaat uit de presidenten van Senegal, Zambia en de Comoren - legde in Sint-Petersburg een vredesplan voor aan de Russische president Vladimir Poetin. Die prees de "gebalanceerde benadering" van de Afrikaanse landen en zei al hun voorstellen te willen overwegen. "Maar het is Kyiv dat weigert te praten", aldus de Russische president.
Vrijdag hadden de Afrikaanse leiders een ontmoeting met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Die wil echter pas over vrede praten als Rusland al zijn troepen uit Oekraïne heeft teruggetrokken, iets wat in het Afrikaanse plan niet aan de orde is. In Sint-Petersburg benadrukten de Afrikaanse leiders dat de grenzen zoals die door de Verenigde Naties zijn vastgelegd moeten worden gerespecteerd.
Diplomatieke oplossing
Ramaphosa herhaalde verder zijn oproep tot een diplomatieke oplossing. "De oorlog heeft grote negatieve gevolgen voor Afrika en vele andere landen op de wereld", zei hij. Afrika is afhankelijk van graan uit Oekraïne en wordt zwaar getroffen door de sterk gestegen voedselprijzen. De Afrikaanse leiders willen daarom dat de graanhandel via de Zwarte Zee zo snel mogelijk genormaliseerd wordt.
Poetin ontkende echter dat de voedselcrisis een gevolg is van de oorlog in Oekraïne. Die crisis zou zijn veroorzaakt door het Westen, zei hij.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) heeft verklaard dat de raketaanval op Israël van zondagavond een "waarschuwing" was, een reactie op de Israëlische aanval op de Libanese hoofdstad Beiroet eerder die dag. Ook dreigde de IRG met grootschaligere aanvallen op Amerikaanse en Israëlische doelen in het geval van nieuwe agressie.
45 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een eerste reactie gegeven op de Iraanse raketaanvallen op Israël, die Teheran zei te hebben uitgevoerd ter vergelding van Israëlische aanvallen op Beiroet eerder op zondag. "Wat ik Iran zou willen voorhouden: jullie hebben jullie projectielen afgevuurd, nu is het genoeg", zei hij onder meer tegen de zender Fox News. "Keer terug naar de onderhandelingstafel en sluit een deal."
1 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP/RTR) - Het Israëlische leger meldt dat het raketbeschietingen vanuit Iran heeft waargenomen. De raketten zouden richting Israëlisch grondgebied zijn gevlogen. Het zijn de eerste aanvallen sinds een staakt-het-vuren tussen Israël en Iran inging op 8 april.
1 uur geledenWASHINGTON/LONDEN (ANP) - Het Witte Huis overweegt een plan om de Chagos-eilanden van Mauritius te kopen. Dat meldt de Britse krant The Telegraph. Een van de eilanden is Diego Garcia, waar een Brits-Amerikaanse militaire basis staat. Dankzij de strategische ligging van Diego Garcia ligt Iran binnen bereik van bijvoorbeeld langeafstandsbommenwerpers.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump is weggelopen bij een interview met NBC News. De interviewster vroeg hem om bewijzen voor zijn claim dat er fraude wordt gepleegd bij lokale verkiezingen in Californië.
3 uur geledenLA PAZ (ANP/AFP) - Het Boliviaanse Congres (parlement) heeft een wet aangenomen die president Rodrigo Paz de bevoegdheid geeft het leger in te zetten om wegblokkades op te ruimen die belangrijke steden al wekenlang lamleggen. Dat meldde de voorzitter van het lagerhuis, Roberto Castro, na een urenlang nachtelijk debat.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Het Iraanse parlementslid Ebrahim Rezaei heeft aangekondigd dat Teheran een "beslissende en pijnlijke reactie" zal geven op de Israëlische aanval op de zuidelijke buitenwijk Dahiyeh van Beiroet op zondag. Het Israëlische leger zei dat het met de aanval infrastructuur van de door Iran gesteunde Libanese beweging Hezbollah had geraakt.
5 uur geleden