Afrikaanse leiders vragen in Rusland om snelle vrede
SINT-PETERSBURG (ANP/RTR/AFP) - De Zuid-Afrikaanse president Cyril Ramaphosa wil dat Oekraïne en Rusland op korte termijn vredesbesprekingen beginnen. "Deze oorlog moet eindigen", zei hij zaterdag in Sint-Petersburg, waar hij samen met andere Afrikaanse leiders op vredesmissie is.
De Afrikaanse delegatie - die ook bestaat uit de presidenten van Senegal, Zambia en de Comoren - legde in Sint-Petersburg een vredesplan voor aan de Russische president Vladimir Poetin. Die prees de "gebalanceerde benadering" van de Afrikaanse landen en zei al hun voorstellen te willen overwegen. "Maar het is Kyiv dat weigert te praten", aldus de Russische president.
Vrijdag hadden de Afrikaanse leiders een ontmoeting met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Die wil echter pas over vrede praten als Rusland al zijn troepen uit Oekraïne heeft teruggetrokken, iets wat in het Afrikaanse plan niet aan de orde is. In Sint-Petersburg benadrukten de Afrikaanse leiders dat de grenzen zoals die door de Verenigde Naties zijn vastgelegd moeten worden gerespecteerd.
Diplomatieke oplossing
Ramaphosa herhaalde verder zijn oproep tot een diplomatieke oplossing. "De oorlog heeft grote negatieve gevolgen voor Afrika en vele andere landen op de wereld", zei hij. Afrika is afhankelijk van graan uit Oekraïne en wordt zwaar getroffen door de sterk gestegen voedselprijzen. De Afrikaanse leiders willen daarom dat de graanhandel via de Zwarte Zee zo snel mogelijk genormaliseerd wordt.
Poetin ontkende echter dat de voedselcrisis een gevolg is van de oorlog in Oekraïne. Die crisis zou zijn veroorzaakt door het Westen, zei hij.
Meer uit Buitenland
DENPASAR (ANP/DPA) - De gouverneur van Bali, Wayan Koster, heeft besloten dat een zwaar bekritiseerde lift naar een strand op het eiland Nusa Penida moet worden afgebroken. De ontwikkelaar van de ruim 180 meter hoge lift krijgt daar zes maanden de tijd voor. De bouw, die al voor 70 procent was voltooid, werd een maand geleden stilgelegd omdat de vergunningen niet in orde waren.
9 minuten geledenBRASÍLIA (ANP) - De Braziliaanse oud-president Jair Bolsonaro zegt dat hij medicijnen slikte die hem "paranoïde" maakten en ervoor zorgden dat hij last had van hallucinaties. Dat zou ervoor hebben gezorgd dat hij probeerde zijn enkelband te breken, liet Bolsonaro zondag aan een rechter weten. Hij ontkent dat er sprake was van een ontsnappingspoging.
2 uur geledenSARAJEVO (ANP) - Een trouwe bondgenoot van de separatistische Bosnisch-Servische leider Milorad Dodik heeft de presidentsverkiezingen in Srpska gewonnen. Volgens de eerste uitslagen kreeg Sinisa Karan 50,89 procent van de stemmen in de autonome Servische Republiek binnen Bosnië.
3 uur geledenKYIV (ANP) - In Charkiv, de op een na grootste stad van Oekraïne, zijn zondag zeker vier mensen omgekomen. Dat gebeurde bij een "grootschalige" Russische droneaanval, meldt de burgemeester van Charkiv, Ihor Terechov. In de wijdere regio vielen volgens de gouverneur twaalf gewonden, onder wie twee kinderen van 11 en 12 jaar oud.
5 uur geledenGENÈVE/WASHINGTON (ANP) - Gesprekken in Genève over het Amerikaanse vredesplan voor Oekraïne en Rusland zijn zondag volgens het Witte Huis "constructief, gefocust en respectvol" verlopen. Er is volgens de Amerikanen samen met Oekraïne gewerkt aan een "aangepast en verfijnd" vredesplan. Wat daar precies in staat en hoe het verschilt van het Amerikaanse 28-puntenplan, is niet duidelijk.
6 uur geledenGENÈVE (ANP) - De gesprekken in Genève om een eind te maken aan de oorlog tussen Rusland en Oekraïne "boeken goede vooruitgang", verklaarde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio zondag in een persconferentie. Volgens hem gaat het om "waarschijnlijk de beste bijeenkomst" tot nu toe. In Genève bespreken vertegenwoordigers van de VS, Oekraïne en Europese bondgenoten het Amerikaanse 28-puntenplan.
13 uur geledenBEIROET (ANP/AFP/DPA) - De Libanese president Joseph Aoun heeft de internationale gemeenschap opgeroepen krachtig in te grijpen en de Israëlische aanvallen op het land en zijn bevolking te stoppen. Aanleiding voor Aouns verklaring was een dodelijke Israëlische luchtaanval op de zuidelijke buitenwijken van Beiroet eerder op zondag.
13 uur geleden