Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Afrikaanse en EU-leiders in Brussel om de banden aan te halen

Afrikaanse en EU-leiders in Brussel om de banden aan te halen

BRUSSEL (ANP) - Bijna tachtig regeringsleiders en staatshoofden uit Europa en Afrika zijn twee dagen in Brussel bij elkaar om de banden aan te halen en economische samenwerking te versterken. Door onenigheid en wrevel over de aanpak van illegale migratie vanuit Afrikaanse landen naar de Europese Unie was de relatie de laatste jaren bekoeld, maar nu is het tijd voor nieuw elan, vinden ze.

De Europese Unie staat klaar om miljarden te steken in de Afrikaanse Unie (AU), het samenwerkingsverband van alle Afrikaanse landen behalve Marokko. Vooral in infrastructuur en duurzaamheid, maar ook om Afrika te helpen zelf vaccins te ontwikkelen en te produceren. De meeste EU-lidstaten zijn niet voor het vrijgeven van patenten voor Covid-19-vaccins.

De voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen zegt dat er tot 2028 150 miljard euro voor investeringen beschikbaar is. Een optelsom van geld en leningen uit de lidstaten, het IMF, financiële instellingen van de EU en privé-investeerders. Ook uit het zogeheten Global Gateway Initiative, een plan dat ze in december presenteerde als "democratisch en economisch antwoord" op de Chinese investeringen in Afrika, wordt geput. Volgens een diplomaat ligt er een forse lijst met ideeën voor prestigieuze projecten, "een menukaart als in een Chinees restaurant".

Alle 27 EU-leiders zijn present, maar vier landen die door de AU zijn geschorst zijn niet uitgenodigd, waaronder Mali en Soedan.

Vanwege de massale belangstelling worden de bijna tachtig leiders verdeeld over zeven thematafels. Premier Mark Rutte is donderdag covoorzitter van de rondetafel 'Steun van de privé-sector en economische integratie'. Donderdagavond dineert het gezelschap in de Koninklijke Musea voor Schone Kunsten.

De top wordt overschaduwd door de zorgen over Oekraïne en Rusland. Voor ze de Afrikanen ontmoeten, houden de EU-leiders nog eerst spoedberaad over de militaire ontwikkelingen in die regio.

Meer uit Buitenland

Constitutionele crisis dreigt in Kosovo

PRISTINA (ANP/DPA) - Kosovo dreigt in een constitutionele crisis te verzanden nu de zittende president Vjosa Osmani het parlement wil ontbinden en om nieuwe verkiezingen vraagt - de derde in krap een jaar.

26 minuten geleden
Hulporganisatie: al meer dan 300.000 mensen ontheemd in Libanon

BEIROET (ANP) - In Libanon zijn in minder dan vier dagen tijd zeker 300.000 mensen ontheemd geraakt door de Israëlische bombardementen en evacuatieoproepen, schat de Norwegian Refugee Council (NRC). Israël riep deze week op het zuiden van Libanon en de zuidelijke buitenwijken van hoofdstad Beiroet te verlaten. De hulporganisatie waarschuwt voor een humanitaire ramp als Israël deze bevelen niet intrekt.

1 uur geleden
VN eisen duidelijkheid van VS over bombardement op school Iran

GENÈVE (ANP/RTR/AFP) - VN-mensenrechtenchef Volker Türk verlangt van de VS dat ze zo snel mogelijk duidelijkheid geven over hun mogelijke betrokkenheid bij een bombardement op een Iraanse school, waarbij volgens Iran zeker 150 doden vielen. Militaire onderzoekers zien het als aannemelijk dat de VS daar verantwoordelijk voor zijn, zeggen twee Amerikaanse officials tegen persbureau Reuters.

3 uur geleden
Bondskanselier Merz waarschuwt voor instorten staat Iran

MÜNCHEN (ANP) - De Duitse christendemocratische bondskanselier Friedrich Merz waarschuwt voor "Syrische toestanden" indien de oorlog tegen Iran zich voortsleept en de staatsinstellingen daar ineenstorten. Een lange oorlog zou tot een chaos leiden die "verstrekkende negatieve gevolgen heeft op het gebied van migratie, energievoorziening en de veiligheid voor Europa", melden Duitse media.

3 uur geleden
Brussel noemt dreigement Zelensky aan Orbán onaanvaardbaar

BRUSSEL (ANP) - De bedreigingen van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky aan het adres van de Hongaarse premier Viktor Orbán zijn voor de Europese Commissie "onaanvaardbaar". Dat zei een woordvoerder van de Commissie vrijdag. "Er mogen geen bedreigingen aan het adres van EU-lidstaten worden geuit en we zijn hierover actief in gesprek met alle betrokken partijen."

4 uur geleden
Trump: enige deal met Iran is onvoorwaardelijke overgave

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump wil met Iran alleen een deal sluiten als het land zich onvoorwaardelijk overgeeft. Dat schrijft Trump in een bericht op Truth Social, waarin hij het land ook een "geweldige toekomst" in het vooruitzicht stelt.

4 uur geleden
Canadese premier wil samenwerking met Japan versterken

TOKIO (ANP/AFP) - De Canadese premier Mark Carney beloofde vrijdag de defensiesamenwerking en economische veiligheid met Tokio te versterken. Dat deed hij tijdens het Japanse deel van zijn rondreis door meerdere landen, die erop gericht is de afhankelijkheid van de Verenigde Staten te verminderen.

5 uur geleden